W sobotę, 1 czerwca, rozpoczęło się Święto Wolności i Solidarności, czyli 30. rocznica częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Jubileuszowe spotkania, debaty, rozmowy, projekcje odbywają się w kilku częściach Gdańska, potrwają aż do 11 czerwca.
Organizatorami uroczystości są Miasto Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności i Fundacja Gdańska. W poniedziałek, 3 czerwca, o godz. 9.30 przed budynkiem ECS podsumowano pierwsze dwa dni uroczystości.
- Uśmiech nie schodzi mi z twarzy, w najśmielszych marzeniach nie spodziewaliśmy się takiej reakcji ludzi, takiej reakcji społeczeństwa - cieszy się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Tylko w niedzielę, 2 czerwca, Strefę Społeczną (miasteczko namiotowe) nieopodal ECS odwiedziło 15 tys. osób.
W ciągu dwóch pierwszych dni (sobota-niedziela) do ECS przyszło 26 tysięcy osób.
- To niebywała liczba - mówił Basil Kerski, dyrektor ECS. - Pierwszy weekend, po otwarciu ECS, zgromadził 15 tysięcy osób i myśleliśmy, że jest to rekord nie do pobicia.
Jako przykład sukcesu frekwencyjnego Święta Wolności i Solidarności, prezydent Dulkiewicz podała okrągły stół, ustawiony nieopodal ECS: - Wczoraj była tam kolejka na ponad sto osób.
ZOBACZ ZAPIS Z KONFERENCJI
Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej, przypomina, że udział w koncertach, wystawach i wydarzeniach Święta Wolności i Solidarności jest bezpłatny dla wszystkich. Do wtorku, 4 czerwca, darmowa jest też komunikacja miejska.
- Wszystko, co się dzieje w Gdańsku jest bezpłatne, wstęp jest otwarty. I również komunikacja w Gdańsku, do jutra, do wieczora, działa za darmo - podkreślił prezes Fundacji Gdańskiej.
CZYTAJ TAKŻE:
Działo się. Pierwszy dzień Święta Wolności i Solidarności za nami