Udane spotkanie poetyckie w Muzeum Bursztynu. Dzisiaj koncert z bursztynową gitarą

Mija właśnie rok od przeprowadzki Muzeum Bursztynu z zabytkowego budynku dawnej Katowni przy Targu Węglowym do charakterystycznego Wielkiego Młyna przy ul. Rajskiej. Z tej okazji muzealnicy przygotowali dla mieszkańców i turystów nietypowe atrakcje. Jedną z nich było spotkanie z poezją. Ponad 90 osób skorzystało z tej propozycji.
24.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W sobotę wieczór poetycki, a w niedzielę - koncert z gitarą bursztynową. Muzeum Bursztynu świętuje 1. rocznicę działalności pod nowym adresem
W sobotę wieczór poetycki, a w niedzielę - koncert z gitarą bursztynową. Muzeum Bursztynu świętuje 1. rocznicę działalności pod nowym adresem
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Wiersze poświęcone bursztynowi

Spotkanie „pod hasłem Słowa z Bursztynu”, zrealizowane przez Krakowski Salon Poezji, odbyło się w sobotni wieczór, 24 lipca, w gmachu Muzeum Bursztynu. Widownia wypełniona była po brzegi, a świetne interpretacje - czytanych przez dwie lektorki - utworów, wielokrotnie wywoływały salwy śmiechu i bicie braw wśród zgromadzonych. Obecni mogli usłyszeć wiersze związane z tematyką Złota Bałtyku w utworach Jana Andrzeja Morsztyna, Zbigniewa Herberta, Margaret Coats, a także poematów Marcjalisa i Owidiusza z czasów starożytnego Rzymu.

Spotkanie prowadziła Marta Jankowska, a wspierała ją w czytaniu utworów Małgorzata Brajner-Białas. Gościnnie wystąpił natomiast harfista Carlos Peña Montoya z Kostaryki.

Skąd pomysł na organizację spotkania poetyckiego w Muzeum Bursztynu?

- Bursztyn inspiruje wielu artystów. Od dawna myśleliśmy o tym, żeby wykorzystać poezję, literaturę o bursztynie. A że w naszym sąsiedztwie, czyli w Nadbałtyckim Centrum Kultury, odbywają się co miesiąc spotkania Krakowskiego Salonu Poezji, pomyśleliśmy, że nasza 1. rocznica to świetna okazja, by zaprosić sąsiadów do siebie - tłumaczy Renata Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu. - W mojej ocenie, dla naszego muzeum był to dobry, ale trudny rok. Trudny, ponieważ po otwarciu - wsłuchując się w uwagi naszych gości - musieliśmy jeszcze wiele rzeczy zrobić, przygotować też nową ofertę. Satysfakcję dawało natomiast to, że usłyszeliśmy w tym czasie dużo dobrych uwag. Poza tym, co bardzo istotne, odnotowujemy u nas wspaniałą frekwencję - dodaje.

Poezji przyszli posłuchać stali bywalcy podobnych wydarzeń organizowanych w miejskich instytucjach w Gdańsku, ale też goście naszego miasta, którzy tutaj spędzają urlop oraz osoby, które postanowiły odwiedzić jarmark, a przy okazji skorzystać z propozycji muzeum.

- Staramy się pokazać, że muzeum nie jest wyłącznie miejscem wystaw stałych i czasowych, że wątki związane z bursztynem można "rozciągać też na inne światy". Bo bursztyn to nie tylko materiał, który opowiada pewną historię. Można go także analizować, interpretować na innych polach. Stąd sobotnie spotkanie z poezją - wyjaśnia Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Gdańska.

Urodzinowy koncert z bursztynową gitarą

W niedzielę, 24 lipca, koniecznie zajrzyjcie na skwer Heweliusza, obok Wielkiego Młyna. Odbędzie się tu bowiem nietypowy koncert z wykorzystaniem oryginalnej bursztynowej gitary, która na co dzień jest jednym z eksponatów Muzeum Bursztynu.

Nietypową gitarę na co dzień można więc oglądać w muzealnej gablocie. Okazuje się, że jest to też całkowicie sprawny instrument.

- Gitara powstała w pracowni gdańszczanina Walentego Rybaka w 2000 roku. Zamysł lutnika był taki, by ona grała. Instrument wzorowany był na modelu Fender Stratocaster, jednego z najbardziej popularnych wśród muzyków rodzajów gitar - zwraca uwagę Andrzej Gierszewski. - Podczas niedzielnego koncertu nie zabraknie popularnych utworów takich zespołów jak Led Zeppelin, AC/DC czy Black Sabbath. Wybrane utwory będą troszkę nawiązywać do eksponatów i Muzeum Bursztynu.

Koncert odbędzie się na scenie na skwerze Heweliusza obok Wielkiego Młyna, w ramach Jarmarku Św. Dominika. Rozpocznie się o godz. 19.00 i potrwa godzinę. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

Wystąpią: Krzysztof Hadrych (bursztynowa gitara elektryczna), Szymon Zalewski (gitara basowa) i Maksymilian Kreft (perkusja).

Czytanie poezji w gmachu muzeum - ta propozycja dla mieszkańców i turystów okazała się strzałem w dziesiątkę
Czytanie poezji w gmachu muzeum - ta propozycja dla mieszkańców i turystów okazała się strzałem w dziesiątkę
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Blisko ćwierć miliona odwiedzających Muzeum Bursztynu

24 lipca 2022 r. mija dokładnie rok od momentu, kiedy pierwsi gdańszczanie odwiedzili to muzeum w nowej lokalizacji, przy ul. Rajskiej. W ciągu tych 12 miesięcy do placówki zajrzało ponad 240 tys. osób.

- Wszystko wskazuje na to, że w kolejnym roku odnotujemy jeszcze wyższą frekwencję. W ubiegłym roku, przez pięć miesięcy, odwiedziło nas 80 tys. osób. Natomiast od stycznia do lipca br. odwiedziło nas już 160 tys. osób - informuje rzecznik Muzeum Gdańska

Rok Muzeum Bursztynu przy ul. Rajskiej

Po 15 latach działalności w Zespole Przedbramia, czyli Katowni i Wieży Więziennej, Muzeum Bursztynu przeniosło się do Wielkiego Młyna na Starym Mieście. Składa się ono z trzech poziomów, na których przedstawiono ponad 1000 eksponatów, w tym około 300 odmian żywic. Pokaz przedpremierowy wystawy w nowym miejscu odbył się 23 lipca 2021 roku, a dzień później nastąpiło oficjalne przecięcie wstęgi przez mieszkańców Gdańska.

Atrakcje także w Muzeum Gdańska

W Muzeum Gdańska (Muzeum Bursztynu jest jednym z jego oddziałów- red.) sporym zainteresowaniem cieszą się natomiast cykliczne "czwartki w Muzeum Gdańska", w ramach których organizowane są m.in. spotkania, debaty, promocje nowych publikacji czy wernisaże wystaw czasowych. 

TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024