Duże zainteresowanie Niebieskimi Igrzyskami. Gdański pomysł na sport i autyzm

W tych igrzyskach nie ma wygranych i przegranych - wszyscy, którzy wezmą w nich udział, są zwycięzcami. Niebieskie Igrzyska, które organizuje Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku, mają pokazać, że każdy może osiągnąć sportowy sukces na miarę swoich możliwości. W tym roku wzięło w nich udział już 170 tysięcy dzieci z całej Polski. 
26.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
MonikaChabior
Fundacja - Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka Fundacja od 2006 roku wszechstronnie pomaga dzieciom z autyzmem i ich rodzinom, od 2019 roku organizuje Niebieskie Igrzyska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Światowe Dni Świadomości Autyzmu. Marsze, spotkania, konkursy 

Kwiecień to miesiąc podczas którego dużo mówi się na temat autyzmu. Ustanowiony 2 kwietnia przez ONZ Światowy Dzień Świadomości Autyzmu rozpoczyna czas kampanii, akcji społecznych, marszów na niebiesko, lekcji wychowawczych, konkursów na plakat itd. Fundacja - Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka, która od 2006 roku wszechstronnie pomaga dzieciom z autyzmem i ich rodzinom, jest przy tym jedną z pięciu, a jedyną w Europie repliką amerykańskiej Princeton Child Development Institute, organizuje w kwietniu Niebieskie Igrzyska. 

Zmiana godzin otwarcia Punktu Obsługi Klienta ds. Orzekania o Niepełnosprawności

To ogólnopolskie wydarzenie jest częścią obchodów Światowych Dni Świadomości Autyzmu 2023 i ma charakter sportowo-integracyjny. Jest skierowane do przedszkoli i szkół z całej Polski. Patronat nad Niebieskimi Igrzyskami objął Polski Komitet Olimpijski. 

Niebieskie Igrzyska. O autyzmie przy sporcie 

W poprzednich edycjach Niebieskich Igrzysk uczestniczyło ponad 2,5 tysiąca dzieci z 29 szkół z całej Polski. W obecnej edycji zapisanych jest już 1100 placówek z całej Polski (prawie 170 tysięcy dzieci).

- Przez lata zastanawiałam się, jaką znaleźć formułę dla obchodów Światowego Miesiąca Wiedzy o Autyzmie, z której skorzystałyby dzieci neurotypowe i dzieci ze spektrum autyzmu - tłumaczy dr Anna Budzińska, dyrektorka Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka, pomysłodawczyni igrzysk. - Niebieskie Igrzyska są wspaniałą formułą wspólnej zabawy przez sport. Ta forma jest atrakcyjna dla dzieci przede wszystkim dlatego, że nie ma wygranych i przegranych, a najważniejsze jest wzięcie udziału w różnych konkurencjach i spędzenie czasu ze swoimi rówieśnikami. W pierwszej edycji igrzysk w 2019 roku wzięło udział pięćset dzieci z przedszkoli i szkół, które uczestniczyły w różnych konkurencjach. Idea to integracja przez sport i propagowanie wiedzy na temat autyzmu.  

Fundacja Hospicyjna wręczyła “Bursztynowe Dźwigi 2023”. Wśród uhonorowanych - nasza redakcja

Niebieskie Igrzyska mają pokazać, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Konkurencje drużynowe służą integracji oraz rozwijaniu i wzmacnianiu więzi.

Jak włączyć się w Niebieskie Igrzyska lub wesprzeć ich organizatorów?

Choć czasu już niewiele jeszcze można w swojej szkole podstawowej lub przedszkolu zorganizować Niebieskie Igrzyska 2023 - trzeba zarejestrować się przez zakładkę "Zapisy". Opisane są w niej wszystkie kroki i dostępne niezbędne dokumenty i pliki.

Każda szkoła dostaje dyplom i nagrody rzeczowe, w tym roku zainteresowanie udziałem w Niebieskich Igrzyskach przeszło oczekiwania organizatorów, którzy czekają na ewentualnych sponsorów, chętnych do ufundowania nagród tak licznym uczestnikom.

- Na początku liczyliśmy, że uda się zachęcić do udziału sto szkół, potem trzysta, a okazało się, że zapisało się aż 1100 szkół - dodaje dr Anna Budzińska. - Szkoły, nauczyciele, uczniowie wykazują się kreatywnością, zapraszają do udziału sportowców. Uczestnicy dobrze się bawią i uczą się wzajemnej tolerancji i współpracy. Igrzyska może zorganizować każda szkoła czy przedszkole, które przy okazji sportowej zabawy pod szyldem Niebieskich Igrzysk - wszystkie warunki uczestnictwa opisane są na stronie www.niebieskieigrzyska.pl - rozpropaguje wiedzę na temat autyzmu. Chcielibyśmy przez Niebieskie Igrzyska dotrzeć z wiedzą na temat symptomów i terapii autyzmu do jak najszerszej grupy odbiorców - jeśli na przykład podczas Igrzysk rodzice zobaczą przygotowany przez IWRD plakat na temat objawów autyzmu i pomyślą, że znają dziecko, które prezentuje opisane zachowania, zaczną szukać dla niego pomocy, to już będzie to duży sukces.

Małe domy muszą być w ustawie! Rozpoczęła się walka o godne życie dorosłych osób z autyzmem

Patronatem honorowym wydarzenie objęła Prezydent Miasta Gdańska. Sponsorami nagród są obecnie: LEGO Polska, Fundacja 4F Pomaga, Fundacja Energa, Alexander i EagleMed.



TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas