Dusza Europy. Gdański wkład w Open Eyes Economy Summit

Open Eyes Economy Summit to międzynarodowe spotkanie dotyczące projektowania przyszłości. To szczyt związany z ekonomią wartości, której celem jest m.in. identyfikowanie problemów i projektowania rozwiązań gospodarczych, biorących pod uwagę zaangażowanie społeczne i odpowiedzialność za planetę. W kongresie, odbywającym się w dniach 19-20 listopada w Krakowie, udział wzięła także Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
20.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trzy kobiety siedzą za stołem
W Open Eyes Economy Summit udział wzięła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska (w środku)
fot. Open Eyes Economy Summit

Open Eyes Economy Summit

Kongres OEES jest miejscem spotkań przedstawicieli biznesu, nauki, NGO i instytucji publicznych. Jest źródłem inspiracji, którą zapewniają liderzy z kraju i ze świata oraz inkubatorem przedsiębiorczości, wypracowującym gotowe rozwiązania społeczne i biznesowe. W sesji specjalnej z serii „OEES:Talks” dot. tematu „Uczeń – pracownik – obywatel. Zdrowie psychiczne jako fundament bezpiecznej przyszłości” wzięły udział Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania oraz Patrycja Zbytniewska, prezeska zarządu z Fundacji LPP.

- Open Eyes Economy Summit to miejsce spotkań wyjątkowych osób i ważnych dyskusji. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w dyskusji o zdrowiu psychicznym, które, sądząc po pełnej sali, nurtuje nas wszystkich – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Razem z Patrycją Zbytniewską opowiedziałyśmy o doświadczeniach współpracy partnerskiej w Gdańsku. Miasto razem z organizacjami pozarządowymi i instytucjami tworzą takie miejsca jak Niebieskie Trampki, Arbuz Dolna Brama czy Centrum Profilaktyki dla Dzieci i Młodzieży na Stogach. Opowiadałyśmy też o działaniach młodych na rzecz uświadomienia dorosłym sytuacji młodych, a także lokalnych politykach takich jak Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Hasło: "Dusza Europy"

Podczas kongresu po raz dziewiąty poszczególne sesje i panele konfrontowały ze sobą doświadczenia przedstawicieli różnych dziedzin, a tematy skupiały się na krzyżowaniu z pozoru dalekich sobie obszarów, m.in. kultury i ekonomii, polityki i geografii, ekologii i biznesu, sztuki i nowych mediów, a także mody i etyki. Hasłem przewodnim kongresu była „Dusza Europy”. Jak podkreślają organizatorzy, to metafora odnosząca się do zbioru wartości, tożsamości kulturowej, dziedzictwa historycznego i wspólnych idei, które kształtują nasz kontynent. Hasło podkreśla, że Europa XXI wieku nie jest systemem pozbawionym wad, jednak nadeszły czasy, w których to, co dotąd znaliśmy, powoli się kończy. Ścieżki tematyczne kongresu skupiały się wokół trzech paneli dyskusyjnych: „Firma-Idea”, „Miasto-Idea” i „Marka-Kultura”.

Kongres zgromadził blisko 350 prelegentek i prelegentów reprezentujących różne środowiska. Uczestniczył w nim także Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska i Minister Finansów Paweł KarbownikWśród gości znaleźli się także Marcin Matczak, prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego, Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy, Małgorzata Szumowska, reżyserka oraz Tomasz Terlikowski, publicysta. Prelegenci brali udział w debatach i wystąpieniach, odnoszących się do takich tematów jak np. analiza wspólnych wartości i interesów, kwestia roli Ukrainy w kształtowaniu europejskiego porządku czy wpływ Europy Środkowej na przyszłość kontynentu.

W wydarzeniu uczestniczyli także prelegenci związani z Trójmiastem. W sesji inspiracyjnej „Zagrożenia dla europejskich krajobrazów: Jak chronić nasze miasta?” uczestniczyła Agnieszka Zimnicka z Politechniki Gdańskiej, a w środowym wydarzeniu „Głos: Wartości mają znaczenie, czyli skąd biorą się kryzysy polityczne?” prof. Cezary Obracht-Prondzyński z Uniwersytetu Gdańskiego, a zarazem Członek Rady Programowej OEES. W sesji „Czy etyka publiczna jest zanikającym dobrem i jakie mogą być tego skutki?” brał udział ks. Krzysztof Niedałtowski, teolog i religioznawca oraz rektor kościoła św. Jana w Gdańsku, natomiast w jednym z wydarzeń wprowadzających brała udział także Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni.

Cykl wydarzeń Open Eyes Economy

Krakowskie wydarzenie to niejedyny kongres z serii Open Eyes Economy, który odbył się w tym roku w Polsce. To także m.in. warszawskie wydarzenie „Gospodarka i zdrowie”, łódzki  kongres „Regeneracja Miasta”, czy gdański cykl „Solidarni w rozwoju” współorganizowany przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Ten ostatni to szereg wydarzeń: debat, spotkań, konferencji i warsztatów odbywających się w Gdańsku, Gdyni, Elblągu i Władysławowie.

- Gdańsk od zawsze kojarzy się, jako miejsce organizacji istotnych wydarzeń i debat. To miejsce stworzone dla potrzeb dialogu, wymiany myśli i kreowania nowych trendów. Tutaj, ponad 40 lat temu, narodził się najczystszy w idei pokojowy ruch solidarnej niezgody na zło, który zapoczątkował zmiany w całej Europie. Nie ma bardziej właściwego miejsca, w którym można pochylić się nad zagadnieniami pogodzenia idei rozwoju gospodarczego z zasadami sprawiedliwości społecznej – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Potrzebujemy ekonomii i rozwiązań opartych na odpowiedzialnym rozwoju. Kongres Solidarni w Rozwoju oraz cały cykl są próbą poddania krytycznej dyskusji tezy, że możliwa jest koegzystencja świata biznesu ze światem wartości społecznych i etycznych. Takim miejscem jest Gdańsk: miasto wolności, solidarności i równości.

Odpowiedź na niepokoje naszych czasów

Open Eyes Economy to ruch intelektualno-wdrożeniowy koncentrujący uwagę na wartościach, ekonomii oraz społeczeństwie – zarówno w ujęciu regionalnym, jak i globalnym. To połączenie wiedzy i doświadczeń z dziedziny ekonomii, socjologii, ekologii oraz psychologii, stawiające w centrum uwagi człowieka i poddające rozważaniom jego rolę w społeczeństwie. Wszystko po to, aby podjąć wspólny dialog i znaleźć rozwiązanie problemów współczesnego społeczeństwa. Open Eyes Economy chce zmieniać rzeczywistość i ulepszać przestrzeń, w której żyjemy.

Open Eyes Economy mówi także o ekologii i jej znaczeniu dla naszej przyszłości, zwraca też uwagę na oszczędne i świadome gospodarowanie zasobami – nie tylko żywności. Otwiera oczy na zmiany zachodzące w społeczeństwie i ich konsekwencje. Porusza także problemy łamania praw człowieka na nastawionym na zysk, kapitalistycznym rynku pracy. W centrum tych zagadnień stawia ekonomię i jej przedstawiciela – FIRMĘ-IDEĘ.

Od początku OEE podróżuje po Polsce i świecie, organizując spotkania, konferencje, seminaria i panele dyskusyjne.  Profesor Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit i Mateusz Zmyślony, dyrektor kreatywny OEES tłumaczą, że ruch open eyes economy powstał jako odpowiedź na niepokoje naszych czasów.

- U intelektualnych źródeł tego nurtu leżała świadomość głębokiego kryzysu, a może raczej kryzysów dotykających współczesne społeczeństwa, rzeczywistość międzynarodową i środowisko naturalne. Już dziś musimy mierzyć się ze zmianą klimatu, niepokojami społecznymi, zanikiem więzi międzyludzkiej, migracjami na gigantyczną skalę czy groźbą zamknięcia granic.

Organizatorem wydarzenia Open Eyes Economy Summit była Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej.

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask