- „Historie Gdańskich Dzielnic” to jeden z najważniejszych długofalowych projektów realizowanych przez Muzeum Gdańska, Biuro Rozwoju Gdańska oraz społeczności gdańskich dzielnic. Razem opowiadamy o naszej historii i zwracamy uwagę na najciekawsze i nieznane walory naszego wspólnego otoczenia - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Drugi tom cyklu (pierwszy poświęcony był dzielnicy Chełm) stanowi kompendium wiedzy na temat Starego Przedmieścia. Publikacja liczy 550 stron, na których znalazło się 180 ilustracji i 23 artykuły przygotowane przez interdyscyplinarny zespół badaczy: historyków, historyków sztuki, archeologów, konserwatorów oraz muzealników.
Teksty, które trafiły do wydawnictwa, obejmują wybrane zagadnienia od średniowiecza aż po lata 70. XX w. W książce poruszone zostały m.in. takie tematy, jak zmiany w przestrzeni Starego Przedmieścia od późnego średniowiecza do początku XIX wieku, wyniki badań archeologicznych przeprowadzonych w klasztorze i kościele franciszkańskim na Starym Przedmieściu, i polska społeczność na Starym Przedmieściu w latach międzywojennych.
Za ich wybór i redakcję odpowiadają dr Janusz Dargacz i Katarzyna Kurkowska z Działu Historii Muzeum Gdańska.
- W porównaniu do pierwszego tomu o Chełmie, w drugim opowiadamy o większej ilości zagadnień. Stare Przedmieście to niezwykle ciekawa dzielnica, dlatego też postanowiliśmy oddać dobrze przygotowane, obszerne wydawnictwo, które ucieszy naszych czytelników - tłumaczy Kurkowska.
Promocja publikacji odbyła się w czwartek, 3 października, w Ratuszu Głównego Miasta (ul. Długa 46/47). Książkę można kupić w kasach Oddziałów Muzeum Gdańska. Łącznie do sprzedaży trafi ok. 300 egzemplarzy.
Wydanie publikacji dofinansowała spółka miejska Gdańskie Autobusy i Tramwaje.