• Start
  • Wiadomości
  • Dorota Kolak w ogniu pytań. Spotkanie z aktorką dziś w Ratuszu Staromiejskim

Dorota Kolak w ogniu pytań. Spotkanie z aktorką dziś w Ratuszu Staromiejskim

Barbara Kanold - publicystka i pedagog przeprowadziła kolejne drobiazgowe śledztwo, a w jego wyniku - wywiad rzekę w cyklu „Znani gdańszczanie”. Tym razem przepytała Dorotę Kolak-Michalską, aktorkę Teatru Wybrzeże. Spotkanie z okazji premiery książki “Kto się boi Doroty K.” odbędzie się w piątek, 5 stycznia, o godz. 17.30, w Ratuszu Staromiejskim.
04.01.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dorota Kolak na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni odbiera nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę żeńską w filmie United States of Love / Zjednoczone Stany Miłości

“Dorota Kolak – synowa niezapomnianego Staśka Michalskiego, żona Igora, matka Katarzyny… Jednak nie koligacje rodzinne, zbliżający się jubileusz trzydziestopięciolecia pracy artystycznej na Wybrzeżu, ani nawet tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk teatralnych zdecydowały, że postanowiłam szerzej opisać jej aktorskie dzieje. Zrobiłam to przede wszystkim dlatego, że moja bohaterka jest, od dobrych kilku lat, niekwestionowaną, pierwszą damą gdańskiej sceny. I wielu teatromanów chodzi do Wybrzeża „na Kolak”.

Tak zaczyna się najnowsza książka Barbary Kanold - kolejny wywiad - rzeka z cyklu „Znani gdańszczanie”. Tym razem bohaterką jest Dorota Kolak, wszechstronnie uzdolniona aktorka, od 35 lat wierna Teatrowi Wybrzeże, gdzie trafiła “za mężem”, prawie zaraz po ukończeniu PWST w Krakowie. Rody Michalskich i Kolaków mają ogromne tradycje artystyczne. Trudno wymienić wszystkich bliskich z obu stron, którzy poprzedzili i kontynuują tę drogę w życiu. Dość powiedzieć, że mąż Doroty Kolak Igor Michalski - dziś dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni, był przez wiele lat aktorem Wybrzeża, tak jak jego brat, gdzie grała ich mama - Sabina Taborska, a ojciec Stanisław przez lata “dyrektorował”. Dziś córka Doroty i Igora - Katarzyna również należy do zespołu. Aktorką jest siostra Doroty Kolak - Beata, mama Alina była choreografem i nauczycielem, a babka przygrywała na pianinie w niemym kinie. A to przecież tylko część rodziny.

Na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni Dorota Kolak pozuje z córką Katarzyną Michalską

Dorota Kolak pozostaje w pamięciu widzów jako niezapomniana Matka w sztuce Witkacego o tym samym tytule, poruszająca Maria Lebiadkina w „Biesach”, wstrząsająca Marta w “Kto się boi Virginii Woolf” - oba spektakle w reżyserii w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, ale też przezabawna Barbara w „Seksie dla opornych” i “Raju dla opornych” w reżyserii Krystyny Jandy, za którą to rolę kocha ją gdańska publiczność - wszystkie spektakle są wyprzedane na wiele dni tygodni przed terminem. Ale to też znakomita aktorka filmowa - wzruszająca jako matka głównego bohatera w “Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, nagradzana na Festiwalu Filmowym w Gdyni za role w “Jestem Twój” Mariusza Grzegorzka i “Zjednoczonych stanach miłości” Tomasza Wasilewskiego.

Nagród i wyróżnień ma zresztą dużo więcej: Prezydent Miasta Gdańska przyznał jej swoją nagrodę w Dziedzinie Kultury trzy razy, jest laureatką Neptuna, była nominowana do Telekamer i odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Srebrną Glorią Artis.

Barbara Kanold to publicystka i pedagog, recenzent telewizyjny i teatralny, publikowała m.in. w Dzienniku Bałtyckim i Gazecie Wyborczej. Ukończyła Wydział Filologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a staże zawodowe odbywała na uczelniach francuskich. Przez lata była wicedyrektorką gdańskiej Państwowej Szkole Baletowej. Z jej inicjatywy powstały też książki-wywiady o Stanisławie Michalskim - "Michalski - taki jestem!", Andrzeju Perepeczko, marynarzu i profesorze Akademii Morskiej w Gdyni; onkologu Jacku Jassemie, arcybiskupie Tadeuszu Gocłowskim.

Dorota Kolak w ich wspólnej książce “Kto się Doroty K.“ odkrywa czytelnikom nieco tajemnic zawodu aktora, opowiada jak pracuje nad rolami, jak szuka emocji w ciele i klucza do psychiki bohaterów, ale też jak współpracuje ze słynnymi reżyserami.

Premiera książki i spotkanie z autorką odbędzie się w piątek, 5 stycznia, o godz. 17.30 w Ratuszu Staromiejskim, ul. Korzenna 33/35. Spotkanie poprowadzi Jerzy Snakowski, a fragmenty książki przeczyta Małgorzata Brajner.

Publikacja została wydana m.in. w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. W cyklu „Znani gdańszczanie” do tej pory ukazały się wywiady m.in. z Jackiem Jassemem, arcybiskupem Tadeuszem Gocłowskim, Jerzym Młynarczykiem czy Konstantym Andrzejem Kulką.



TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna