Odpust Świętego Ojca Dominika. Uroczysta msza i wspólny posiłek z dominikanami

Uroczysta msza i wspólny posiłek uświetnią odpust św. Dominika - od kilku stuleci patrona gdańskiego jarmarku. To właśnie w XIII wieku w naszym mieście odbył się pierwszy jarmark z inicjatywy zakonu założonego przez Dominika Guzmána, ogłoszonego później świętym Kościoła Katolickiego. W czasie tegorocznego jarmarku dominikanie zapraszają też na koncerty organowe, zwiedzanie kościoła oraz prezentacje organów. Zakonnicy mają też na gdańskim jarmarku własny kram.
07.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widoczny jest fragment budynku w stylu gotyckim, wykonany z czerwonej cegły. Budynek ma wysoką wieżę z oknami oraz spadzisty dach pokryty dachówkami. Po lewej stronie zdjęcia, za budynkiem, widać fragment innej budowli z podobnym stylem architektonicznym. Po prawej stronie znajduje się budynek mieszkalny z zieloną, nieco zaniedbaną elewacją i rzędem prostokątnych okien. Na ulicy widoczny jest znak zakazu wjazdu. Pogoda jest słoneczna, z niewielką ilością białych chmur na niebie.
W 1227 r. książę pomorski Świętopełk przekazał kościół św. Mikołaja dominikanom dopiero co przybyłym na tereny Polski. Rozpoczęli oni intensywną działalność duszpasterską zarówno na terenie miasta, jak i w pobliskich Prusach. Przy rozbudowanym kościele powstał klasztor, w którym wkrótce mieszkało już prawie 200 zakonników. Dziś w klasztorze służy Bogu ośmiu braci dominikanów
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl

Nie tylko odpustem człowiek żyje

Msza odpustowa odbędzie się w Bazylice św. Mikołaja (ul. Świętojańska 72). Po nabożeństwie dominikanie zapraszają na wspólną agapę (posiłek - przyp. red.) na dziedziniec klasztoru.
 
To nie jedyne wydarzenie organizowane przez braci zakonników podczas trwającego do niedzieli, 18 sierpnia, 764. Jarmarku św. Dominika
 
W czasie Jarmarku św. Dominika odbywa się zwiedzanie kościoła św. Mikołaja. Zakonnicy oprowadzają po świątyni w poniedziałki o godzinie 10.00, a w środy i w piątki o godz. 16.00.

Magia piłki nożnej na ekranie. Do 10 sierpnia Football Film Festival, wstęp wolny

Ponadto, w soboty po mszy wieczornej (godz. 19.00) do końca sierpnia organizowane są prezentacje organów Bazyliki św. Mikołaja. Podczas koncertu można wysłuchać kilku utworów, a także wejść na chór i zobaczyć kościół z innej perspektywy.
Na zdjęciu znajduje się zabytkowy budynek w stylu gotyckim, wykonany z czerwonej cegły. Budynek charakteryzuje się wysokimi, wąskimi wieżyczkami zakończonymi spiczastymi dachami oraz licznymi oknami o łukowatym kształcie. Dach jest stromy, pokryty dachówkami. Na froncie budynku widoczne są wysokie, wąskie okna oraz liczne detale architektoniczne typowe dla gotyku, takie jak ostrołuki i pinakle. Zdjęcie jest w odcieniach sepia, co sugeruje, że zostało wykonane wiele lat temu. Na dalszym planie widać inne budowle, również w stylu gotyckim, co tworzy spójny krajobraz architektoniczny.
Jedno ze starych zdjęć kościoła św. Mikołaja pokazywanych na wystawie w Czarnej Sali
mat. Dominikanie w Gdańsku
 
Poza tym, podczas Jarmarku św. Dominika, przy ul. Pańskiej, obok muru kościoła, działa stoisko klasztorne, gdzie można nabyć m.in. torby, płyty z muzyką dominikańską, krzyżyki dominikańskie, magnesy, naturalne herbaty oraz nalewki.
 
Dodatkową atrakcją jest też wystawa archiwalnych fotografii kościoła św. Mikołaja. Ekspozycja jest dostępna w niedziele 11, 18, 25 sierpnia oraz 1 września w Czarnej Sali na parterze Domu Duszpasterskiego.

Jarmark św. Dominika z mnóstwem atrakcji dla seniorek i seniorów

Na wystawie można także zobaczyć współczesny witraż przedstawiający herb miasta Gdańska wykonany przez Milana Charytoniuka. Artysta przez lata pracował i zbierał doświadczenia w krajach Europy oraz obu Ameryk. Teraz związał się na nowo ze swoim rodzinnym Gdańskiem, gdzie pielęgnuje zabytki w Muzeum Narodowym oraz tworzy szklaną biżuterię kontynuując rodzinną tradycję. Witraż wykonano w ramach Gdańskiego Stypendium kultury.

Kiedy w Gdańsku odbył się pierwszy jarmark?

Początki jarmarkowej tradycji w Gdańsku datowane są na rok 1260 r. Wówczas to papież Aleksander IV zezwolił miejscowym dominikanom udzielać studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela, św. Dominika. Wraz z religijną uroczystością organizowany był jarmark.
Na zdjęciu widnieje witraż w drewnianej ramie, trzymany przez dwie osoby. Witraż przedstawia herb z czerwonym tarczą z białym krzyżem, nad którym znajduje się złota korona. Po obu stronach tarczy znajdują się dwa lwy stojące na tylnych łapach, skierowane w stronę tarczy. W tle herbu widoczne są stylizowane liście i dekoracyjne motywy, wykonane z kolorowego szkła. Witraż jest umieszczony na stole przykrytym zielonym obrusem. W tle widać zielony ogród z drzewami i krzewami, co dodaje naturalnego kontekstu do przedstawienia.
Witraż z herbem Gdańska autorstwa Milana Charytoniuka
mat. Dominikanie w Gdańsku
 
O jarmarku dominikanów w Gdańsku tak pisał w 1568 r. nuncjusz apostolski Giulio Ruggieri, goszczącym na dworze króla Zygmunta Augusta. Urzędnik watykański przygotował “Sprawozdanie ze stanu Królestwa Polskiego” dla papieża Piusa V
 
Jednak wszystek ten handel jest ześrodkowany na jednym targowisku, to jest we Gdańsku, mieście należącym do Polski, a położonym nad brzegami Bałtyckiego Morza. Jego znakomitej objętości przystań pomieścić może siła statków. W sierpniu odbywa się tam wielki jarmark, w którym biorą udział wszystkie zachodnie narody zwożące lądem i morzem swe towary i kosztowności, a zbierające natomiast krajowe.
Kilkuwiekową tradycję jarmarku przerwała na ponad 30 lat II wojna światowa. Imprezę udało się wskrzesić w 1972 r. z inicjatywy i pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Gdańska oraz wydawanego popołudniami “Wieczoru Wybrzeża”. Nazywano go wówczas Jarmarkiem Dominikańskim. Dzisiejszą nazwę związaną z imieniem świętego wprowadzono w 1991 r
 

TV

Obchody Święta Policji Komendy Miejskiej