• Start
  • Wiadomości
  • Dom Zdrojowy - obiecujące wizualizacje projektu modernizacji wizytówki Brzeźna

Dom Zdrojowy - obiecujące wizualizacje projektu modernizacji wizytówki Brzeźna

Autorzy projektu remontu i adaptacji Domu Zdrojowego w Brzeźnie przedstawili wizualizacje wyglądu zabytku i jego otoczenia po zakończeniu prac, które - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - zakończą się za dwa lata.
24.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dom Zdrojowy w Brzeźnie - wizualizacja efektów prac, które czekają go w najbliższym czasie
Dom Zdrojowy w Brzeźnie - wizualizacja efektów prac, które czekają go w najbliższym czasie
Adam Specht Architekt i Arkon Atelier

 

W czerwcu ubiegłego roku rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną dla nowej funkcji Domu Zdrojowego w Brzeźnie, w którym powstać ma Centrum Edukacji Ekologicznej. Wygrało go konsorcjum firm „Adam Specht Architekt i Arkon Atelier”, które właśnie zakończyło pracę nad ostatecznym projektem przywracającym życie zrujnowanemu brzeźnieńskiemu zabytkowi. Wizualizacje pokazał dziś (24 kwietnia) prezydent Gdańska Paweł Adamowicz na swoim profilu na Fb.

- Dom Zdrojowy w Brzeźnie zmieni się nie do poznania. Kilkanaście miesięcy zajmą prace nad przystosowaniem obiektu do funkcji Centrum Edukacji Ekologicznej. Jestem przekonany, że gdańszczanki i gdańszczanie pokochają to miejsce - podkreśla w poście Paweł Adamowicz.

XIX. wieczny zabytek, jedyny zachowany w Gdańsku przykład architektury uzdrowiskowej z tej epoki, po kilkunastu miesiącach prac wyglądać będzie przepięknie, a jego fasady - dziś zniszczone i zaniedbane - odzyskają pierwotną świetność. Prace prowadzone będą pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

 

Remont i adaptacja Domu Zdrojowego to także przywrócenie jego pierwotnego otoczenia
Remont i adaptacja Domu Zdrojowego to także przywrócenie jego pierwotnego otoczenia
Adam Specht Architekt i Arkon Atelier

 

Remont budynku potrwa maksymalnie dwa lata. Jeśli wybór wykonawcy pójdzie sprawnie (wkrótce rozpisany będzie przetarg), otwarcia placówki spodziewać się można jesienią 2020 r. Prace budowlane i adaptacyjne kosztować będą ok. 15 mln.

W centrum działać będzie przede wszystkim centrum edukacyjne dla uczniów z Gdańska i Pomorza, którzy będą tu mogli odbywać “zielone szkoły” - łącznie z opcją nocowania, ponieważ zaplanowano tu 60 miejsc noclegowych przeznaczonych w pierwszej kolejności dla uczestników warsztatów, konferencji i lekcji w zielonej szkole. Wolne pokoje odnajmowane będą turystom. Po remoncie w pomieszczeniach Domu będzie także miejsce na gastronomię.

Warto dodać, że opiekę nad Domem Zdrojowym objęło Centrum Hewelianum, które wraz z  Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku czuwać będzie także nad merytoryczną stroną nowego centrum.

Na wizualizacjach zobaczyć można także sposób zagospodarowania terenu wokół Domu Zdrojowego, jego dawny ogród zostanie pieczołowicie odtworzony, zyska dodatkowe herbarium. Przy obiekcie zaplanowano skromny parking i klasę lekcyjną w plenerze - zadaszoną.

Więcej miejsc parkingowych - ok. 40 powstanie po przeciwnej stronie torów, w miejsce komórek gospodarczych należących do mieszkających w Domu byłych lokatorów.

 

Dom Zdrojowy jesienią 2016 r.
Dom Zdrojowy jesienią 2016 r.
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

 

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!