• Start
  • Wiadomości
  • Dom Zdrojowy 2.0. Wiemy więcej o renowacji Kurhausu w Brzeźnie

Dom Zdrojowy 2.0. Wiemy więcej o renowacji Kurhausu w Brzeźnie

W czwartkowy wieczór (17 maja) w siedzibie Rady Dzielnicy Brzeźno odbyła się debata o przyszłości Domu Zdrojowego, w której wzięli udział zastępca prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przedstawiciele Centrum Hewelianum, radni dzielnicy oraz mieszkańcy.
17.05.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tak ma wyglądać Dom Zdrojowy w 2020 roku
Tak ma wyglądać Dom Zdrojowy w 2020 roku
Adam Specht Architekt i Arkon Atelier

Na początek przypomnijmy, że w budynku Domu Zdrojowego w Brzeźnie powstać ma Centrum Edukacji Ekologicznej. Konkurs na koncepcję architektoniczną wygrało konsorcjum firm „Adam Specht Architekt i Arkon Atelier”.

Remont XIX wiecznego budynku potrwa maksymalnie dwa lata. Jeśli wybór wykonawcy pójdzie sprawnie, otwarcia placówki spodziewać się można jesienią 2020 r. Prace budowlane i adaptacyjne kosztować będą ok. 15 mln.

W centrum działać będzie centrum edukacyjne dla uczniów z Gdańska i Pomorza, którzy będą tu mogli odbywać “zielone szkoły” - łącznie z opcją nocowania, ponieważ zaplanowano tu 60 miejsc noclegowych przeznaczonych w pierwszej kolejności dla uczestników warsztatów, konferencji i lekcji w zielonej szkole. Wolne pokoje wynajmowane będą także turystom. Będzie także miejsce na gastronomię.

Opiekę nad Domem Zdrojowym objęło Centrum Hewelianum.

Teren wokół Domu Zdrojowego też się zmieni: dawny ogród zostanie pieczołowicie odtworzony i zyska herbarium. Przy obiekcie zaplanowano skromny parking i klasę lekcyjną w plenerze - zadaszoną.

Więcej miejsc parkingowych - ok. 40 powstanie po przeciwnej stronie torów, w miejsce dotychczasowych komórek gospodarczych.

Przypomnijmy, że Dom Zdrojowy, po niemiecku Kurhaus, zaczęto budować w roku 1892. Po wojnie znajdowała się w nim szkoła pielęgniarska, a od 1959 roku mieszkania komunalne. Budynek wpisany jest do rejestru zabytków.

Tak wygląda Dom Zdrojowy teraz
Tak wygląda Dom Zdrojowy teraz
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Debata o Domu Zdrojowym

Aleksandra Dulkiewicz - zastępca prezydenta Gdańska powiedziała mieszkańcom Brzeźna w czwartek, 17 maja:

- Z wieloma trudnościami udało nam się pozyskać fundusze UE na renowację Domu Zdrojowego. Połączymy tu naukę i wyjątkową historię. Centrum Hewelianum będzie prowadziło tę instytucję. To będzie miejsce służące i Państwu i edukacji ekologiczno-zdrowotnej młodzieży. To będzie miejsce bardzo ważne dla lokalnej społeczności.

Paweł Golak, dyrektor Centrum Hewelianum, tłumaczy mieszkańcom Brzeźna, jak będzie wyglądał teren wokół Domu Zdrojowego
Paweł Golak, dyrektor Centrum Hewelianum, tłumaczy mieszkańcom Brzeźna, jak będzie wyglądał teren wokół Domu Zdrojowego
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Paweł Golak, dyrektor Centrum Hewelianum, podczas swojej prezentacji powiedział między innymi:

- Nie ma nic lepszego niż zbudowanie tego Domu Zdrojowego razem z mieszkańcami. Musimy się wspólnie zastanowić, jak najlepiej to miejsce wykorzystać. Cały czas prosimy o uwagi. Może Państwo będą chcieli mieć tam swoje miejsce spotkań, albo macie inny pomysł.

Budynek będzie podzielony na kilka części: duża, reprezentacyjna klatka schodowa, po lewej stronie - pomieszczenia edukacyjne, w środku - hostel. Na parterze restauracja. Pomysł jest taki, aby dolna część była ogólnodostępna, natomiast część górna, aby obsługiwała dzieci szkolne.

Natomiast drugie piętro posiada część wspólną. To jest przestrzeń, która nadaje się na spotkania, na aktywność kulturalną. Tu zawsze Państwo będziecie miłymi gośćmi. To miejsce będzie otwarte dla gdańszczan. Chcemy współpracować ze środowiskami lokalnymi. Przestrzeń Domu Zdrojowego będzie tworzona z mieszkańcami. Nie zamykamy się. Zapraszamy do środka! Przestrzeń drugiego piętra będzie otwarta dla Was!  

Będzie tu także kilka pokoi gościnnych, w sumie 60 miejsc noclegowych.

Dom Zdrojowy zachowa tkankę historyczną. W nieznacznym stopniu zredukujemy elementy historyczne. Wszystko będzie zgodne z zaleceniami konserwator zabytków, bo to jest obiekt zabytkowy.   

Będziemy chcieli tam edukować proekologicznie. Wiedza o zmianach klimatycznych, zdrowy tryb życia, ruch, zdrowie - to będziemy promować. W czasie sezonu szkolnego będziemy oddawać Dom Zdrojowy młodzieży, ale w sezonie letnim będziemy tę przestrzeń wynajmować komercyjnie, aby odciążyć budżet miejski. Jeśli chodzi o wycieczki szkolne, nie będziemy dawać cen zaporowych, uczniowie nie będą płacić stawki komercyjnej za noclegi.

Będzie tam nieduży zespół naukowy na stałe, ale też będą edukatorzy - studenci.

Pokoje będą dwu- i trzyosobowe. Proszę pamiętać, że nie będziemy działać jak hotel. Nacisk będzie na młodzież. Środki unijne idą na funkcję edukacyjną, a nie hotelową i tego się będziemy trzymać. Młodzież będzie też jeździła z Domu Zdrojowego do Centrum Hewelianum. Jeden dzień spędzi tu, a drugi w Centrum. Tu dowie się o ekologii, a w Hewelianum zobaczy planetarium.  

 

 

 

 

 

 

 



TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki