• Start
  • Wiadomości
  • Dolne Miasto. Zabytkowa kamienica po remoncie - po prostu piękna

Dolne Miasto. Zabytkowa kamienica po remoncie czaruje zestawieniem kolorów

Kamienica przy ul. Łąkowej 20 przeszła gruntowny remont. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W najbliższym czasie w budynku zamieszka osiem rodzin, które skorzystają z licznych udogodnień takich jak, chociażby instalacja fotowoltaiczna. Już teraz można podziwiać wyjątkową elewację, którą ozdobiły niespotykane w tej części miasta kolory błękitu, żółci i brązu.
14.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Samotnie stojąca, dwupiętrowa kamienica, bardzo estetycznie odnowiona
W budynku znalazło się miejsce na 8 mieszkań komunalnych o powierzchniach od 31,86 do 33,39 m2 oraz lokal użytkowy o powierzchni ponad 105 m2. Trzy spośród ośmiu wprowadzających się tu rodzin to lokatorzy, którzy mieszali w tej kamienicy także przed remontem
Piotr Wittman/gdansk.pl

Inwestycja w ramach programu ZIT

W budynku przy ul. Łąkowej 20 właśnie zakończyły się prace termomodernizacyjne w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jest to przedsięwzięcie kompleksowej modernizacji energetycznej budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej, należącej do Gminy Miasta Gdańska. Program ma na celu zwiększenie komfortu użytkowania oraz komfortu cieplnego, co w połączeniu z ekologicznym sposobem ogrzewania pozwoli nie tylko ograniczyć wpływ budynków na środowisko, ale także dzięki poprawie efektywności energetycznej nieruchomości, znacząco zmniejszy koszty użytkowania lokali.

- W sumie programem objętych jest 26 budynków, z czego w 12 prowadzone są obecnie kompleksowe prace remontowe. Wartość tej inwestycji to blisko 7 mln złotych, z czego dofinansowanie unijne to ok. 3 mln zł, a blisko 2,5 mln złotych pochodzi z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Zamieszka tutaj 10 rodzin. Dlaczego stary budynek po remoncie ma szyld “Piaskownia”?

Kręta klatka schodowa, schody i poręcze wykonane z drewna z zachowaniem dawnej stylistyki
Uwagę zwraca nie tylko piękny wygląd kamienicy od zewnątrz, ale także wysoka jakość prac wykonanych w środku. Nz. widok klatki schodowej
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Dolne Miasto coraz piękniejsze

Pod koniec ubiegłego roku do użytku została oddana kamienica przy ul. Łąkowej 18. Jest to charakterystyczny wąski obiekt, który sąsiaduje z budynkiem nr 20. Na samym Dolnym Mieście, aktualnie Gdańskie Nieruchomości przeprowadzają kompleksowe remonty w sześciu budynkach. Równolegle, intensywne prace modernizacyjne kamienic, trwają także w innych częściach naszego miasta, m.in. we Wrzeszczu (Jaśkowa Dolina 7 i Pniewskiego 1), Żabiance (Peplińska 3), czy na Biskupiej Górce.

- W wielu miejscach w Gdańsku, w ramach różnych programów dostępnych programów trwają gruntowne remonty kamienic. Budynki te są podłączane do miejskiej sieci ciepłowniczej, a w każdym lokalu montowany jest węzeł sanitarny. Tam, gdzie to możliwe instalowane jest alternatywne źródło prądu - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Biskupia Górka zmienia się na lepsze. Remont kolejnej kamienicy zakończony

Zdjęcie mężczyzny, który stoi po lewej, i kobiety - po prawej. Są przed kamienicą
Nad przebiegiem prac czuwał Ziemowit Borowczak, dyrektor Gdańskich Nieruchomości, który w czwartek, 14 marca, osobiście oprowadził po wyremontowanej kamienicy prezydent Aleksandrę Dulkiewicz
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Na żółto i na niebiesko

Najbardziej widocznym efektem przeprowadzonych prac jest niebiesko żółta fasada, która oddaje pierwotnie zastosowaną tu kolorystykę. Wybudowana na przełomie XIX i XX w. kamienica jest objęta wpisem do gminnej ewidencji zabytków. Kompleksowy remont, podobnie jak w przypadku każdego zabytku, został przeprowadzony w oparciu o projekt prac konserwatorskich. Prace te objęły m.in. odtworzenie detali sztukatorskich fasady kamienicy, renowację schodów oraz klatki schodowej.

- W porozumieniu z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, kamienica zyskała nową kolorystykę. Elewację zdobi teraz połączenie trzech kolorów w odcieniach błękitu, żółci i brązu. W sieni wyłożono kafelki ceramiczne z dekorem nawiązującym do epoki. Zastosowana oliwkowa i ciemnobrązowa kolorystyka schodów, balustrady i pochwytów, została odwzorowana na podstawie przeprowadzonych badań obiektu - wylicza Ziemowit Borowczak, dyrektor Gdańskich Nieruchomości.

Kamienica przy Łąkowej 14 na Dolnym Mieście odzyska dawne piękno. Remont wkrótce

NASZA FOTOGALERIA:

Czego nie widać

Prócz tego, co jest widoczne gołym okiem, wykonano szereg wewnętrznych prac modernizacyjnych. W budynku przeprowadzono remont stropów, a nieruchomość wyposażona została w nowe izolacje przeciwwodne i termiczne oraz sanitarne i elektryczne. Zamontowano też instalację Building Management System, która pozwala na zdalny odczyt z poszczególnych mediów, kontroluje parametry pracy poszczególnych urządzeń, a także informuje o problemach i awariach. Jest to pierwszy budynek na Dolnym Mieście, który zyskał instalację fotowoltaiczną. Pozyskane środki pozwoliły również na zagospodarowanie terenu wokół budynku.

Wykorzystując potencjał lokalizacji i możliwości budynku, stworzono 100-metrową przestrzeń użytkową, która będzie do dyspozycji przedsiębiorców. Zagospodarowany został również teren wokół budynku. Aranżacja zieleni była możliwa dzięki dofinansowaniu unijnemu w ramach Programu Rewitalizacji.

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic