Inwestycja w ramach programu ZIT
W budynku przy ul. Łąkowej 20 właśnie zakończyły się prace termomodernizacyjne w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jest to przedsięwzięcie kompleksowej modernizacji energetycznej budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej, należącej do Gminy Miasta Gdańska. Program ma na celu zwiększenie komfortu użytkowania oraz komfortu cieplnego, co w połączeniu z ekologicznym sposobem ogrzewania pozwoli nie tylko ograniczyć wpływ budynków na środowisko, ale także dzięki poprawie efektywności energetycznej nieruchomości, znacząco zmniejszy koszty użytkowania lokali.
- W sumie programem objętych jest 26 budynków, z czego w 12 prowadzone są obecnie kompleksowe prace remontowe. Wartość tej inwestycji to blisko 7 mln złotych, z czego dofinansowanie unijne to ok. 3 mln zł, a blisko 2,5 mln złotych pochodzi z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Zamieszka tutaj 10 rodzin. Dlaczego stary budynek po remoncie ma szyld “Piaskownia”?
Dolne Miasto coraz piękniejsze
Pod koniec ubiegłego roku do użytku została oddana kamienica przy ul. Łąkowej 18. Jest to charakterystyczny wąski obiekt, który sąsiaduje z budynkiem nr 20. Na samym Dolnym Mieście, aktualnie Gdańskie Nieruchomości przeprowadzają kompleksowe remonty w sześciu budynkach. Równolegle, intensywne prace modernizacyjne kamienic, trwają także w innych częściach naszego miasta, m.in. we Wrzeszczu (Jaśkowa Dolina 7 i Pniewskiego 1), Żabiance (Peplińska 3), czy na Biskupiej Górce.
- W wielu miejscach w Gdańsku, w ramach różnych programów dostępnych programów trwają gruntowne remonty kamienic. Budynki te są podłączane do miejskiej sieci ciepłowniczej, a w każdym lokalu montowany jest węzeł sanitarny. Tam, gdzie to możliwe instalowane jest alternatywne źródło prądu - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Biskupia Górka zmienia się na lepsze. Remont kolejnej kamienicy zakończony
Na żółto i na niebiesko
Najbardziej widocznym efektem przeprowadzonych prac jest niebiesko żółta fasada, która oddaje pierwotnie zastosowaną tu kolorystykę. Wybudowana na przełomie XIX i XX w. kamienica jest objęta wpisem do gminnej ewidencji zabytków. Kompleksowy remont, podobnie jak w przypadku każdego zabytku, został przeprowadzony w oparciu o projekt prac konserwatorskich. Prace te objęły m.in. odtworzenie detali sztukatorskich fasady kamienicy, renowację schodów oraz klatki schodowej.
- W porozumieniu z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, kamienica zyskała nową kolorystykę. Elewację zdobi teraz połączenie trzech kolorów w odcieniach błękitu, żółci i brązu. W sieni wyłożono kafelki ceramiczne z dekorem nawiązującym do epoki. Zastosowana oliwkowa i ciemnobrązowa kolorystyka schodów, balustrady i pochwytów, została odwzorowana na podstawie przeprowadzonych badań obiektu - wylicza Ziemowit Borowczak, dyrektor Gdańskich Nieruchomości.
Kamienica przy Łąkowej 14 na Dolnym Mieście odzyska dawne piękno. Remont wkrótce
NASZA FOTOGALERIA:
Czego nie widać
Prócz tego, co jest widoczne gołym okiem, wykonano szereg wewnętrznych prac modernizacyjnych. W budynku przeprowadzono remont stropów, a nieruchomość wyposażona została w nowe izolacje przeciwwodne i termiczne oraz sanitarne i elektryczne. Zamontowano też instalację Building Management System, która pozwala na zdalny odczyt z poszczególnych mediów, kontroluje parametry pracy poszczególnych urządzeń, a także informuje o problemach i awariach. Jest to pierwszy budynek na Dolnym Mieście, który zyskał instalację fotowoltaiczną. Pozyskane środki pozwoliły również na zagospodarowanie terenu wokół budynku.
Wykorzystując potencjał lokalizacji i możliwości budynku, stworzono 100-metrową przestrzeń użytkową, która będzie do dyspozycji przedsiębiorców. Zagospodarowany został również teren wokół budynku. Aranżacja zieleni była możliwa dzięki dofinansowaniu unijnemu w ramach Programu Rewitalizacji.