Dolne Miasto. Dzielmy się zdjęciami i wspomnieniami!

„Profesjonalnego fotoreportera i dziennikarza przy tym nie było” to projekt fotograficzno-integracyjny Stowarzyszenia Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta skierowany do mieszkańców i wszystkich zainteresowanych życiem dzielnicy.
14.04.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Od września 2015 roku ozdobą Dolnego Miasta jest zabytkowy tramwaj Konstal 105
Od września 2015 roku ozdobą Dolnego Miasta jest zabytkowy tramwaj Konstal 105
Piotr Połoczański/www.gdansk.pl

 

- Celem projektu jest nawiązanie kontaktu z mieszkańcami tej dzielnicy i uświadomienie im, że zdjęcia, różnego rodzaju materiały i dokumenty, którymi dysponują, pomimo tego, że nie są zrobione przez profesjonalistę, są bardzo cenne. Powiedziałbym nawet, że czasami są bardziej cenne niż te zrobione przez zawodowego fotoreportera - tłumaczy Jacek Górski, lokalny przewodnik ze Stowarzyszenia Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta, które organizuje projekt.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Projekt startuje w połowie kwietnia 2016 roku. Potrwa do końca grudnia 2016 r. a zakończy go unikatowa wystawa.

- Zależy nam na tym, aby dotrzeć do zdjęć amatorskich, do zdjęć z albumów i rodzinnych kronik, do fotografii robionych przy różnych okazjach. Chcemy namówić mieszkańców, by takimi materiałami się z nami dzielili. Czasami mówią „proszę pana, ale co to są za zdjęcia: z komunii, jak stoję przed kościołem” albo „jak wyszedłem na spacer z psem”. A takie zdjęcia to prawdziwe skarby. Bo proszę sobie wyobrazić, że może być tak: niby pan stoi sobie z psem, a okazuje się, że stoi na tle budynku, którego już nie ma. Jeśli chcemy potem opowiedzieć historię tego budynku, to jedyne co możemy zrobić, to posiłkować się takimi zdjęciami - mówi Górski.

Każde zdjęcie może okazać się interesujące.

- Podobnie może być w przypadku pozornie zwyczajnej fotografii ze spaceru po Dolnym Mieście, z dzieckiem w wózku w ładny, wiosenny dzień. A kiedy się przyjrzymy, w tle widzimy klasyczny, kanciasty tramwaj. Tramwaje już tutaj nie jeżdżą, zajezdnia nie funkcjonuje. Jak więc opowiadać tę część historii Dolnego Miasta, gdy jedyne, co można w tej chwili pokazać, to jeden tor i jeden wagon tramwajowy, będący dziś symbolem? Dlatego takie zdjęcia to bardzo ważne materiały - dodaje Górski.

Kolejnym aspektem, który interesuje członków Stowarzyszenia Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta są wspomnienia mieszkańców, byłych lub obecnych.

- Z jednej strony mamy historię budynku, który jest w tle, ale z drugiej strony z ogromną przyjemnością poznamy historię bohatera zdjęcia, posłuchamy na przykład o jego psie, z którym chodził na spacery i o wszystkich wspomnieniach związanych z Dolnym Miastem. Bo podczas tych spacerów na pewno zaobserwował ciekawe sceny z życia dzielnicy, może miał jakieś przygody – zastanawia się Górski.

Na podstawie przekazanych lub wypożyczonych zdjęć i materiałów dokumentujących Dolne Miasto, pod koniec roku powstanie wystawa, która będzie ukoronowaniem projektu. Wcześniej w ramach inicjatywy odbędą się spotkania i spacery przeznaczone dla amatorów fotografii, którzy chcieliby zdobyć wiedzę w tym zakresie.


Gościem pierwszego spotkania: „Jak robić dobre zdjęcia Dolnego Miasta?”, które odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” (Gdańsk, ul. Jaskółcza 1) będzie Kamil Wardowski. Pasjonat fotografii zdradzi tajniki fotograficznego warsztatu od A do Z, podzieli się swoimi doświadczeniami i na przykładach z Dolnego Miasta pokaże, jakich błędów w pracy z aparatem należy się wystrzegać. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 14 kwietnia 2016 r., o godz. 17.30. Wstęp wolny.


Kolejny wykład odbędzie się również w CSW „Łaźnia”, w czwartek, 12 maja 2016 r. Gośćmi spotkania zatytułowanego „Dolne Miasto okiem pasjonatów fotografii” będą przedstawiciele Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego - istniejącej od 1947 roku organizacji odpowiedzialnej m.in. za realizację projektu „Gdańsk Odchodzący”. Wstęp wolny.
 

Wykłady odbywają się w ramach projektu „Rewitalizacja społeczna dzielnicy Dolne Miasto, Dolny Wrzeszcz, Letnica i Nowy Port w Gdańsku” współfinansowanego przez Gminę Miasta Gdańska (Referat Rewitalizacji Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Gdańsku).

Materiały do projektu „Profesjonalnego fotoreportera i dziennikarza przy tym nie było” można przekazywać organizatorom do końca grudnia tego roku, w wersji cyfrowej - wysyłając na adres opowiadaczehistorii@gmail.com, lub osobiście - podczas spacerów i wykładów, odbywających się w ramach projektu „Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki”, współorganizowanego przez Stowarzyszenie Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta. W sprawie przekazania materiałów można umówić się także poprzez formularz kontaktowy na stronie www.opowiadaczehistorii.pl.
 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    2. Kongres Zdrowia Kobiet. Gdańszczanki badają piersi