Profesor Stefan Angielski pełnił funkcję rektora Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny) w latach 1990-1993, profesor Zbigniew Grzonka był rektorem Uniwersytetu Gdańskiego w latach 1990-1996, profesor Edmund Wittbrodt zaś przewodził Politechnice Gdańskiej w latach 1990-1996.
Jak podkreślił podczas uroczystości prof. Piotr Stepnowski z Wydziału Chemii UG, promotor honorowych doktoratów dla rektorów seniorów: - Do grona honorowych doktorów przyjmujemy dziś wybitnych uczonych, ale przede wszystkim niezwykle odważnych i oddanym swoim uczelniom rektorów. Chcemy uhonorować panów profesorów jako pierwszych, demokratycznie wybranych rektorów gdańskich uczelni w wolnej Polsce - mówił promotor. - To ich praca przełożyła się na rozwój gdańskiego szkolnictwa wyższego. Bez przesady można powiedzieć, że te trzy uczelnie są dłużnikami swoich rektorów. Mówiąc o naszych dzisiejszych bohaterach, mamy przede wszystkim na myśli ideę solidarności. Wszyscy zostali bowiem wyróżnieni za podejmowanie działań integrujących gdańskie środowisko akademickie. Jest to wartość, która dodatkowo uwypukla nasze miasto Gdańsk - miasto wolności i solidarności. Idea ta staje się coraz bardziej aktualna dziś, co wiąże się z wieloma wyzwaniami przed jakimi stają uczelnie. Razem możemy stawić im czoła i zbudować silny i konkurencyjny ośrodek akademicki.
Prof. Stepnowski przypomniał, że kilka dni temu powstał Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, utworzony przez trzy największe uczelnie: - To wydarzenie otwierające drogę do dalszej konsolidacji naszych uczelni. Dążąc do tego, nie traćmy z oczu wspaniałych wzorów, jakimi są bohaterowie dzisiejszej uroczystości.
W przedstawionych podczas uroczystości laudacjach przybliżono sylwetki rektorów seniorów (obszerne fragmenty laudacji publikujemy w dolnej części tekstu). Akt nadania godności honorowych doktorów honoris causa uczczono wystrzałem z repliki historycznego modelu feluki.
Głos w imieniu prof. Stefana Angielskiego zabrała jego wnuczka Anna Kraseń, odczytując napisane przez niego przemówienie: - Prof. Maria Janion, wybitna humanistka związana z Uniwersytetem Gdańskim, pisała:” żyjąc, tracimy życie”. Kiedy myślę o jej słowach, mam świadomość, że ja zatraciłem się w biochemii. Moja miłość do niej trwa nieprzerwanie od 70 lat. Wejście w dziesiątą dekadę życia samo w sobie jest dla mnie sukcesem i nagrodą od losu. Sprawność umysłu w tak zacnym wieku zawdzięczam nauce i dziś chciałbym podziękować osobom, które we mnie tę pasję do nauki rozbudziły.
Profesor wspomniał swojego mistrza - prof. Włodzimierza Mozołowskiego, który zafascynował go barwną opowieścią o biochemii : - Życzę współczesnej młodzieży takich autorytetów, bo to dzięki ludziom nauki współczesny świat może się zmieniać, a wiara w moc ludzkiego rozumu może zostać przywrócona.
- Często wracam wspomnieniami do lat dziewięćdziesiątych, do Gdańska, miasta które zmieniło oblicze Polski i Europy. Byliśmy dumni, że żyjemy w tym mieście, a duma ta była cząstką siły napędowej do rzetelnej pracy - kontynuował prof. Stefan Angielski. - Panowała atmosfera wolności, radości i nadziei na lepsze jutro. Właśnie wtedy po raz pierwszy w wolnych wyborach zostali wybrani nowi rektorzy. Postanowiliśmy działać wspólnie na rzecz integracji środowiska akademickiego, z przekonaniem, że razem osiągniemy więcej. I tak się stało.
Profesor wspomniał m.in. o utworzeniu w 1991 roku międzyuczelnianego Wydział Biotechnologii Akademii Medycznej w Gdańsku i Uniwersytetu Gdańskiego - jedynego wówczas w Polsce wydziału kształtującego studentów biotechnologii oraz o zapoczątkowaniu trójmiejskiej akademickiej sieci komputerowej (TASK).
- Jestem dumny, że powołany 30 lat temu do życia nasz międzyuczelniany wydział biotechnologii jest najlepszy w Polsce. Jego zasoby intelektualne i techniczne w pełni ujawniły się teraz, w czasie epidemii - prof. Angielski przypomniał, że to właśnie tam uzyskano pierwszą sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2 od polskiego pacjenta.
Profesor Zbigniew Grzonka przypomniał, że Uniwersytet Gdański świętuje w tym roku “swoje pierwsze 50-lecie”: - Byłem przy jego “narodzinach”, jako młody adiunkt uczestniczyłem w pierwszej inauguracji roku akademickiego w Teatrze Wybrzeże, a przez lata byłem świadkiem jak moja alma mater stawała się z czasem jednym z najlepszych uniwersytetów w kraju. Zawdzięczamy to pracy wielu pokoleń profesorów i uczonych - mówił doktor honoris causa. - Dla mnie dzisiejsza uroczystość ma szczególną wartość, bo wiąże się nie tylko z uhonorowaniem mnie, ale także moich dwóch przyjaciół, z którymi miałem zaszczyt współpracować w czasie przełomowych dla naszych uczelni i kraju zmian. Stefanie i Edmundzie, gratuluję wam tego wyróżnienia i dziękuję za efekty wspólnej pracy i przyjaźń.
Prof. Grzonka przypomniał, że w latach przełomu UG zwany był “najdłuższym uniwersytetem w Europie”, cierpiał na brak infrastruktury i nie był właścicielem większości obiektów dydaktycznych i gruntów.
- Prawie pięć lat poświęciliśmy na uporządkowanie spraw własnościowych, co było niezbędne, by móc myśleć o rozpoczęciu nowych inwestycji - tłumaczył rektor senior UG.
Prof. Edmund Wittbrodt: - Kiedy 30 lat temu zostaliśmy rektorami, mieliśmy wspólną wizję zmian w naszych uczelniach. Wiedzieliśmy, że się uzupełniają bardziej niż konkurują ze sobą i mieliśmy też wizję potrzeby współpracy z regionem - podkreślił rektor senior PG. - Symbolicznym początkiem naszej współpracy była 200 rocznica konstytucji 3 Maja (1991 roku), gdy spotkały się senaty trzech uczelni, a wkrótce powstał wspomniany już międzyuczelniany wydział i TASK. Warto przypomnieć, że rozpoczęliśmy też wspólnie digitalizację zbiorów bibliotecznych naszych uczelni, która stała się zaczątkiem dzisiejszej Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej. Cieszy mnie inicjatywa powołania Związku Uczelni w Gdańsku, myślę, że pozwoli ona lepiej wykorzystać potencjał gdańskich uczelni i życzę, by inicjatywa osiągnęła sukces.
FRAGMENTY LAUDACJI DOKTORATÓW HONORIS CAUSA
Prof. dr hab. Ewa Łojkowska, recenzentka godności dla prof. dra hab. Stefana Angielskiego:
„Rzadko spotyka się naukowców o tak pogłębionych zainteresowaniach i wielkich osiągnięciach, posiadających świetnie usystematyzowaną wiedzę w zakresie biochemii klinicznej i diagnostyki laboratoryjnej. Wkład Profesora Stefana Angielskiego w rozwój nauki światowej i polskiej został uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Wymienię tylko kilka z nich. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1998) oraz licznymi medalami towarzystw naukowych. W 1990 roku został laureatem najważniejszego gdańskiego odznaczenia naukowego: Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, a w 2008 roku otrzymał Medal Gloria Medicinae nadany przez Polskie Towarzystwo Lekarskie za wybitne zasługi dla rozwoju medycyny”.
Prof. dr hab. Bernard Lammek, recenzent godności dla prof. dra hab. Zbigniewa Grzonki:
„Niewielu jest uczonych w Polsce o tak znaczącym dorobku naukowym, dydaktycznym i organizacyjnym, dlatego można stwierdzić, że Profesor stworzył szkołę naukową, a także zaliczyć Go do współtwórców gdańskiej szkoły chemii peptydów. W czasie pracy początkowo w Wyższej Szkole Pedagogicznej, później w Uniwersytecie Gdańskim, przeszedł kolejne szczeble kariery od asystenta do rektora. Jego sumienna, pełna zaangażowania praca służyła tworzeniu dzisiejszej pozycji naszej Alma Mater. Przypomnieć należy, że stanowisko rektora objął w niezwykle trudnym momencie transformacji naszego państwa. Wiązało się to z wieloma problemami finansowymi i organizacyjnymi. Dzięki mądrości i rozwadze Profesorowi udało się przezwyciężyć te problemy i stworzyć podstawę dla późniejszego dynamicznego rozwoju Uniwersytetu”.
Prof. dr hab. Józef Borzyszkowski, recenzent godności dla prof. dra hab. Edmunda Wittbrodta:
Jego „postawa życiowa pokazuje dobitnie, iż jest (…) człowiekiem dialogu, otwartości i współpracy; człowiekiem pojednania (…); łączy (…) szczery patriotyzm polski zarówno z umiłowaniem i przywiązaniem do lokalnych tradycji kaszubskich i pomorskich, jak i ze zorientowaniem na przyszłość, na przyjaźń pomiędzy narodami Europy, na wspólnotę losu wobec trudnych wyzwań kontynentalnych i globalnych. (…). Tacy ludzie są w dzisiejszej rzeczywistości Europy skarbem i dawcami optymizmu. Tę okazjonalną charakterystykę dokonań i osobowości Profesora Edmunda Wittbrodta, potwierdza całość jego życiowego dorobku naukowego i dydaktycznego jako uczonego i obywatela Polski i Europy, społecznika działającego w każdej sferze swej aktywności na rzecz dobra wspólnego, w tym także w znaczącym udziale na rzecz Uniwersytetu Gdańskiego, obchodzącego swój złoty jubileusz.
O jakości jego obywatelskiej i społecznej działalności świadczą m.in. liczne odznaczenia (…). W 2015 r. Profesor otrzymał Złoty Medal Uniwersytetu Gdańskiego oraz Krzyż Średni Orderu Węgierskiego, a w 2016 Wielki Krzyż Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec – za wieloletnie, konsekwentne i niestrudzone zaangażowanie na rzecz dobrych stosunków polsko-niemieckich oraz na rzecz wzmacniania procesów integracji europejskiej. – Wręczając ten Wielki Krzyż… Konsul Generalny RFN w Gdańsku podkreśliła, iż prof. Wittbrodt, także jako polityk wniósł (…) bardzo ważny wkład w proces polepszenia stosunków polsko-niemieckich, bezpośrednio i za sprawą pracy na rzecz integracji Polski z Unią Europejską, naszym wspólnym dziełem pokoju i wolności (…).”