• Start
  • Wiadomości
  • Doktor Rafał Cudnik: “Uratowaliśmy z covidu matkę trojaczków, której nie dawano już szans”

Doktor Rafał Cudnik: “Uratowaliśmy z covidu matkę trojaczków, której nie dawano już szans”

Rafał Cudnik - lekarz, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny ratunkowej, a także dyrektor ds. medycznych Szpitala św. Wojciecha na Zaspie i organizator Szpitala Tymczasowego w AmberExpo, był gościem Agnieszki Michajłow w programie “Jestem z Gdańska”. Mówił m.in. dlaczego nawet doświadczeni medycy mają poczucie grozy z powodu epidemii covid i że są w tej pracy chwile, gdy człowiek widzi sens - jak ostatnio, po uratowaniu zakażonej matki trojaczków od niemal pewnej śmierci.
01.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dr Rafał Cudnik: - Ten widok, który widzieliśmy, widok duszących się ludzi, z bardzo zaawansowanymi postaciami płucnego covidu, gdzie zajętość miąższu płucnego była od 20 do 80 procent. W tym młode osoby, które wyciągały do nas rękę z nadzieją, że chociaż na chwilę złapiemy ich za tę dłoń, damy otuchę. To naprawdę robiło ogromne wrażenie i ciarki przechodziły po plecach
Dr Rafał Cudnik: - Ten widok, który widzieliśmy, widok duszących się ludzi, z bardzo zaawansowanymi postaciami płucnego covidu, gdzie zajętość miąższu płucnego była od 20 do 80 procent. W tym młode osoby, które wyciągały do nas rękę z nadzieją, że chociaż na chwilę złapiemy ich za tę dłoń, damy otuchę. To naprawdę robiło ogromne wrażenie i ciarki przechodziły po plecach
www.gdansk.pl

 

To wydarzyło się w grudniu, na oddziale covidowym Szpitala św. Wojciecha na Zaspie. Mieli świadomość, że ta chora na covid kobieta niedawno urodziła trojaczki. Sytuacja była rozpaczliwa. 

- Trafiła do nas na respirator - powiedział dr Rafał Cudnik. - Gdzie wszyscy mówili: posłuchajcie, już chyba nie ma dla niej ratunku. I daliśmy radę. I ona wyszła ze szpitala, i przysłała nam to zdjęcie uśmiechnięte, gdzie trzyma swoje dzieci. I to właśnie dlatego, dlatego warto. 

Na co dzień w walce z epidemią jest bardzo ciężko. Doświadczone pielęgniarki, ratownicy po pierwszych dwunastu godzinach dyżuru wychodzli z płaczem, mówiąc że nie są w stanie tego znieść, co covid robi z ludźmi. 

Rafał Cudnik powiedział Agnieszce Michajłow: - Trudna rzecz dla mnie, jako dla lekarza. Jeden z pierwszych dyżurów, skończyłem obowiązki administracyjne, godzina piętnasta. Przebrałem się w strój szpitalny, wszedłem do śluzy, założyłem kombinezon, no i zaczęli przyjeżdżać pacjenci. Jeden za drugim, w zasadzie niekończący się szpaler karetek. Przyjęliśmy wtedy kilkadziesiąt osób na jednej zmianie. I to była chwila… Patrzę na zegarki umieszczone w tej strefie skażonej, godzina po pierwszej w nocy. Nie byłem nawet w stanie zejść, napić się czegoś - więc organizm odwodniony. Szedłem sobie tymi halami, patrzeć jak moje koleżanki i koledzy pracują z pacjentami. Niosący się dźwięk monitorów, alarmów. Liczba osób, które były podłączone do tlenu, które wymagały tlenoterapii, w jednym miejscu, i w tak ciężkim stanie, napełniała taką grozą nawet nas doświadczonych lekarzy, którzy pracują kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Gdzie widzieliśmy niejedno, jeżdżąc również w zespołach ratownictwa medycznego, widzieliśmy wypadki: wypadki masowe, wypadki z udziałem dzieci. Ale ten widok, który widzieliśmy, widok duszących się ludzi, z bardzo zaawansowanymi postaciami płucnego covidu, gdzie zajętość miąższu płucnego była od 20 do 80 procent. W tym młode osoby, które wyciągały do nas rękę z nadzieją, że chociaż na chwilę złapiemy ich za tę dłoń, damy otuchę. To naprawdę robiło ogromne wrażenie i ciarki przechodziły po plecach.   

Na pytanie o antyszczepionkowców, dr Rafał Cudnik nie ukrywa że jest zły. Po prostu nie potrafi zrozumieć, że w naszym kraju, w obliczu tak wielkiej tragedii, panuje zgoda na szerzenie propagandy antyszczepionkowców.  

Tymczasem Gdańsk szykuje się do kolejnej, piątej już fali epidemii - tym razem przyniesie ją nowy wariant koronawirusa, zwany omicronem. 

 

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ

 

Nowy szpital tymczasowy w Amberexpo ma być gotowy w ciągu 30 dni, do połowy stycznia. 

- Niewątpliwie plusem jest to, że część infrastruktury technicznej, która była budowana na potrzeby pierwszego szpitala tymczasowego - pozostała w obiekcie Międzynarodowych Targów Gdańskich - mówi Rafał Cudnik. - Dziesiątki kilometrów kabli technicznych, podłączeń, to wszystko wszystko zostało w tak zwanych kanałach technicznych, tak, że teraz jest już dużo prościej. 

Do dyspozycji będzie 300 łóżek tzw. covidowych, w tym 20 łóżek intensywnej terapii, a także punkt przyjęć. 

 

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!