Nowość w aplikacjach Jestem z Gdańska i Karta Turysty
Nowa funkcjonalność w aplikacjach Jestem z Gdańska i Karta Turysty, którymi administruje Gdańska Organizacja Turystyczna, to bezpłatne udogodnienie dostępne zarówno dla mieszkańców, jak i gości naszego miasta.
Aplikacje wyposażono w wykaz działających na terenie Gdańska toalet publicznych:
- całorocznych i sezonowych,
- bezpłatnych i płatnych,
- zlokalizowanych w centrum,
- w dużych parkach i na placach zabaw,
- przy plaży,
- przy atrakcjach turystycznych,
- na cmentarzach.
Są tu zarówno typowe, całoroczne toalety, jaki i punkty sanitarne, wc udostępniane przez najemców miejskich lokali w Oliwie i na Głównym Mieście, a także toalety zlokalizowane w instytucjach kultury ( muzea, biblioteki, oddziały GAK).
Lista jest na bieżąco aktualizowana - już umieszczono w niej spis dodatkowych punktów sanitarnych dostępnych na czas Jarmarku św. Dominika.
Jarmark św. Dominika wraca 22 lipca: 760 stoisk handlowych, festyny, liczne atrakcje
Jak znaleźć publiczną toaletę w Gdańsku?
Opcja wyszukiwania toalet działa w ramach istniejącego już w obu aplikacjach modułu “w pobliżu”, który dotąd wykorzystywano do wskazywania użytkownikowi najbliższych atrakcji i punktów usługowych oferujących bezpłatny wstęp lub zniżki dla posiadaczy pakietów Karta Mieszkańca i Karta Turysty.
Na liście WC jest obecnie blisko 150 punktów. Przy każdym wyświetla się informacja o godzinach funkcjonowania toalety, dostępności przybytku dla osób z niepełnosprawnością ruchową i dla grup zorganizowanych, wysokości ewentualnej opłaty.
Wbudowana w aplikację nawigacja podpowie, jak szybko dotrzeć do celu, pokazuje też listę dostępnych toalet uporządkowaną pod kątem aktualnej lokalizacji użytkownika.
- Wprowadzenie corocznie publikowanego przed sezonem letnim spisu toalet do najbardziej rozpowszechnionych wśród mieszkańców Gdańska i odwiedzających nas turystów aplikacji to strzał w dziesiątkę. Każdy będzie miał informację w swoim telefonie, zaktualizowaną o pakiet niezbędnych informacji, z nawigacją, bez konieczności pytania, czy niepotrzebnego błądzenia - mówi Monika Evini, menadżerka Śródmieścia. - Gdańska Organizacja Turystyczna po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, a ja jestem dumna, że wraz moim zespołem oraz wieloma partnerami: Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni, Gdańskimi Nieruchomościami, Gdańskim Ośrodkiem Sportu, gdańskimi instytucjami kultury oraz Międzynarodowymi Targami Gdańskimi miałam okazję aktywnie uczestniczyć w tym projekcie, koordynując powstanie i rozbudowę bazy toalet.
Gdańska Karta Mieszkańca z nową funkcją - wypożyczania książek w bibliotece
Jak uzyskać dostęp do nowej usługi?
Żeby skorzystać z nowego udogodnienia modułu “w pobliżu”, trzeba być aktywnym użytkownikiem Gdańskiej Karty Mieszkańca lub Karty Turysty. Dostęp do nowej funkcjonalności znajdziemy w bezpłatnych aplikacjach Jestem z Gdańska i Karta Turysty, które dostępne są w mobilnych systemach operacyjnych iOS i Android.
Do poprawnego działania niezbędne jest połączenie z Internetem (WiFi lub dane komórkowe) oraz włączenie lokalizacji w czasie używania aplikacji.
W przypadku korzystania z aplikacji Karty Turysty, nie trzeba mieć aktywnego wykupionego pakietu, aby skorzystać z modułu “w pobliżu”. Wystarczy zainstalować aplikację na swoim telefonie i utworzyć konto podając adres e-mail oraz hasło (dla tych osób, które wcześniej nie utworzyły konta).
Od piątku FETA 2023 - uliczne widowiska dla każdego. Szczegółowy PROGRAM
Toalety to dopiero początek
Do listy gdańskich toalet publicznych sukcesywnie dołączane będą również te, które znajdują się w rozmaitych obiektach komercyjnych (galerie handlowe, restauracje czy kluby) - zaproszenia do właścicieli zachęcające do udostępnienia adresów ich obiektów na liście wkrótce zostaną rozesłane.
Wprowadzenie dostępnych na terenie Gdańska toalet to pierwszy krok projektu. Docelowo w module zostaną oznaczone także: komisariaty policji, szpitale, apteki dyżurne, defibrylatory AED oraz inne obiekty i punkty użyteczności publicznej.