• Start
  • Wiadomości
  • Dobre praktyki integracji wielokulturowej na konferencji „Siła różnorodności”

Dobre praktyki integracji wielokulturowej na konferencji „Siła różnorodności”

Jak wykorzystać sport, sztukę i edukację? Jaka jest wartość różnorodności? Na te pytania próbowano odpowiedzieć podczas międzynarodowej konferencji „Siła różnorodności”, która odbyła się w poniedziałek, 21 maja w Sali BHP w Gdańsku. To jednocześnie podsumowanie projektu Integration Through Education (Integracja przez Edukację), którą realizowali wspólnie Polacy, Litwini, Hiszpanie, Portugalczycy i Włosi.
22.05.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- W ramach projektu Integration Through Education opracowaliśmy platformę internetową www.iteproject.eu, gdzie znajdują się gotowe scenariusze do przeprowadzenia zajęć i warsztatów. Mogą z nich skorzystać szkoły, świetlice, czy organizacje pozarządowe – wyjaśnia Katarzyna Błasińska z Fundacji IRSE, organizator wydarzenia.

Opracowane materiały dotyczą imigracji i uchodźctwa.  Obejmują wiele aspektów, np. rozwój empatii, integrację, prawa dzieci uchodźczych, czy uchodźców klimatycznych, których z roku na rok przybywa, także w Polsce.

Podczas sesji plenarnej i panelu dyskusyjnego z udziałem praktyków, m.in. Agnieszki Pustoli z Fundacji „Pamięć Odpowiedzialność i Przyszłość”, Orsolya Tolnay z European Sports NGO, czy Mariny Hulia z Dzieci z Dworca Brześć w historycznej Sali BHP rozmawiano o wdrażanych przez nich dobrych praktykach integracji przez sport, sztukę i edukację historyczną, ponieważ narracja jest różna w zależności od tego, w jakim państwie jest wypowiadana. W czasie panelu dyskutowano nad wartością różnorodności.

- Na zakończenie konferencji zaprezentowaliśmy warsztaty, gdzie mogliśmy poznać i przećwiczyć konkretne metody pracy w wielokulturowej grupie, także to, jak najlepiej z nich korzystać. Zaproszeni przez nas goście opowiadali na własnych przykładach jak przez edukację można integrować osoby z różnych krajów – dodaje Błasińska.

Organizatorzy pomyśleli także o osobach pracujących. Dla nich przygotowano sesję warsztatową w godz. 16-18. Przyjść mógł każdy, bez uprzedniej rejestracji. W programie zaplanowano m.in. zajęcia prowadzone przez Kuchnię konfliktu. To przedsiębiorstwo społeczne z Warszawy, które prowadzi restaurację. Jej udziałowcami są imigranci. W lokalu serwowane są potrawy z krajów, z których pochodzą założyciele.

Konferencja Siła Różnorodności odbyła się w ramach Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej na Rzecz Dialogu i Rozwoju. Zarówno część konferencyjna, jak i warsztatowa były tłumaczone na język angielski oraz polski język migowy. Projekt zrealizowała Fundacja Instytut Równowagi Społeczno – Ekonomicznej we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności i Miastem Gdańsk.

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów