Ponad 21 mln złotych do wydania. Trwa głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego 2025

Wybór jest spory - na listach do głosowania znalazło się blisko 400 projektów. Bardzo różnych. Niektórzy proponują zagospodarowanie zapomnianych przestrzeni, inni nową infrastrukturę do uprawiania sportu, a kolejni - pamiętają o zwierzętach. Warto już dzisiaj sprawdzić konkretne pomysły gdańszczan i zagłosować na te, które wydają się najciekawsze, najbardziej potrzebne. Głosowanie Budżetu Obywatelskiego 2025 rozpoczęło się 9 września a zakończy 23 września (poniedziałek) o godz. 23.59.
09.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu trzy kobiety elegancko ubrane i dwaj chłopcy w żółtych bluzach, pozują do zdjęcia, za nimi stoi zielony tramwaj
Do głosowania na projekty BO zachęcają prezydent Aleksandra Dulkiewicz, radna Miasta Gdańska Katarzyna Czerniewska i Sylwia Betlej, dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami oraz dwaj wolontariusze BO
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA

Prezydent Gdańska zachęca do głosowania

W poniedziałkowe przedpołudnie, 9 września, na terenie pętli tramwajowej na Chełmie, do zapoznawania się z projektami i oddawania głosów na te najlepsze, najciekawsze, zachęcały podczas briefingu: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, radna Miasta Gdańska Katarzyna Czerniewska oraz Sylwia Betlej, dyrektor Biura Ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.

- Budżet Obywatelski to część budżetu miasta, o którego przeznaczeniu decydujemy bezpośrednio my sami, mieszkańcy. W tej edycji wybieramy spośród 394 inicjatyw. W każdej z 35 dzielnic z pewnością znajdują się projekty, które przypadną państwu do gustu. Zachęcam do współdecydowania o tym, co się dzieje na państwa ulicy, w dzielnicy, a także w całym mieście - podkreślała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

Prezydent, dopytywana przez dziennikarzy o to, na jakie projekty najchętniej głosowała w poprzednich edycjach, przyznała, że najczęściej były to projekty związane z miejscem, w którym się wychowała, ale też w którym mieszka.

- Nie zawsze są to projekty infrastrukturalne. Bardzo interesują mnie projekty, które tworzą społeczne, lokalne więzi, mówią o naszej historii, o gdańskiej tożsamości. Takie projekty są warte zauważenia - stwierdziła prezydent Dulkiewicz.

Na projekty Budżetu Obywatelskiego możecie zagłosować TUTAJ, lub wchodząc na stronę gdansk.pl - w prawym górnym rogu znajdziecie zakładkę w kolorze żółtym, w którą należy kliknąć, by móc oddać głosy na BO. 

Głosowanie przez dwa tygodnie, do 23 września

Na listy do głosowania trafiły dokładnie 394 projekty: 354 dzielnicowe i 40 ogólnomiejskich.

  • Ogólnomiejskie to 27 projektów regularnego Budżetu Obywatelskiego oraz 13 projektów Zielonego BO.
  • Dzielnicowe to z kolei 254 projektów regularnego BO i 100 Zielonego BO.

W głosowaniu na propozycje Budżetu Obywatelskiego mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, w tym dzieci i młodzież. Mogą to być osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadacze Karty Mieszkańca.

Budżet Obywatelski 2025. Głosowanie na projekty gdańszczan: jak oddać głos, ile można przyznać punktów?

na zdjęciu zielony tramwaj, widać na nim czarne napisy budżet obywatelski, po prawej dwie żółte podłużne flagi także z napisami budżet obywatelski
Zielono - żółty tramwaj Budżetu Obywatelskiego wyjechał na gdańskie tory
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Specjalny tramwaj Budżetu Obywatelskiego

9 września na gdańskich torowiskach pojawił się nietypowy zielono - żółty tramwaj z napisami “Budżet Obywatelski”, który promuje głosowanie na BO. Trafią na niego głównie pasażerowie jeżdżący linią nr 10.  

- Bardzo się cieszę, że udało nam się kolorowo wejść w przestrzeń publiczną i zaprezentować piękny tramwaj Budżetu Obywatelskiego. Co prawda nie jest to punkt do głosowania, ale każdy jadąc nim lub go mijając, może wyciągnąć telefon i zagłosować na stronie gdansk.pl. Zachęcamy, żeby oddawać głosy właśnie przez stronę, ale także w punktach konsultacyjnych. Konsultantki i konsultanci będą dostępni w przestrzeni miejskiej. Od dzisiaj zaczynamy intensywnie namawiać mieszkańców do głosowania - przyznała Sylwia Betlej, dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.

Weź udział w piknikach BO

W trakcie głosowania zaplanowano dwa  “Budżetowe” pikniki.

- Gorąco na nie zapraszam. Pierwszy odbędzie się 14 września w Jarze Wilanowskim, który wielokrotnie doświadczył dobrodziejstwa Budżetu Obywatelskiego, a kolejny - 21 września przy deptaku prowadzącym do mola w Brzeźnie - zapraszała Katarzyna Czerniewska, radna Miasta Gdańska, członkini zespołu konsultacyjnego BO. - W godzinach 12.00 - 15.00, z pomocą zespołu oraz wolontariuszy Budżetu Obywatelskiego, będzie można zapoznać się z projektami oraz wziąć udział w głosowaniu. Będą tam również obecni wnioskodawcy, którzy chętnie zapoznają wszystkich zainteresowanych ze swoimi projektami. Dzisiaj wystartowały natomiast mobilne punkty, do których można przyjść i osobiście oddać głos. 

  • 14 września, godz. 12.00-15.00, piknik rodzinny z Budżetem Obywatelskim, w Jarze Wilanowskim w dzielnicy Chełm
  • 21 września, godz. 12.00-15.00, piknik rodzinny z Budżetem Obywatelskim, na deptaku prowadzącym do molo w Brzeźnie, przy ul. Czarny Dwór

Dodatkową atrakcją w dniu 14 września w Jarze Wilanowskim będą zawody deskorolkowe z atrakcyjnymi nagrodami.

PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA

na zdjęciu dwie pluszowe kostki z napisem czarnym budżet obywatelski, jedna zielona druga żółta
Głosowanie na projekty BO potrwa do 23 września
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Mobilne punkty głosowania

Na czas trwania głosowania zorganizowano mobilne punkty do głosowania w dzielnicach Gdańska. Będzie w nich można, z pomocą konsultantów, zagłosować na wybrane projekty. Wystarczy mieć ze sobą dokument tożsamości. Wykaz wszystkich lokalizacji jest dostępny TUTAJ

Pula Budżetu Obywatelskiego 2025

Do wykorzystania w przyszłorocznym Budżecie Obywatelskim jest dokładnie 21 526 022 złotych.

  • W tym na projekty dzielnicowe przeznaczono 17 388 171 złotych, a na projekty dzielnicowe Zielonego Budżetu Obywatelskiego - 3 718 649 złotych.
  • Na projekty ogólnomiejskie, czyli takie, które mogą służyć mieszkańcom co najmniej kilku dzielnic, przewidziano 4 137 851 złotych, w tym projekty ogólnomiejskie Zielonego Budżetu Obywatelskiego - 1 304 922 złotych.

PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA

TV

Przystanek SKM Gdańsk Stocznia znów czynny