• Start
  • Wiadomości
  • Do wieczora silny wiatr, sztorm na Bałtyku, stan wód opada [AKTUALIZACJA]

Do wieczora silny wiatr, sztorm na Bałtyku, stan wód opada [AKTUALIZACJA]

Śnieg spadł, ale mniejszy - w Gdańsku nie sparaliżował ruchu samochodowego na ulicach dzięki pracy licznych pługo-piaskarek. Wiatr w porywach przekraczał 100 km/h. Na Bałtyku sztorm nie ustaje - statki nie mogą wejść, ani wyjść z gdańskiego portu. Wiatr powinien osłabnąć do wieczora, śnieg padać będzie tylko przelotnie. ZOBACZ film z Westerplatte.
26.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gdańskie ulice zabieliły się dopiero późnym wieczorem z niedzieli na poniedziałek (27/28 listopada). Pierwszy poważny atak zimy nie wywołał większych strat - w Gdańsku na ulice wyjechał ciężki sprzęt, który ma za zadanie utrzymać dobry stan jezdni

AKTUALIZACJA, PONIEDZIAŁEK, GODZ. 13.50

Według Instytutu Meteorologi i Gospodarki Wodnej w strefie nadmorskiej wiatr wieje ze średnią prędkością od 30 km/h do 45 km/h z kierunków północnych. O godzinie 08:00 najsilniejsze porywy zanotowały stacje w Ustce - 85 km/h, Rozewiu - 80 km/h, Helu i Gdańsku 70 km/h.

Wiatr powoli słabnie, jednak do godzin południowych porywy będą jeszcze dochodzić do 80 km/h. Prognozowana średnia prędkość wiatru w ciągu najbliższych godzin od 30 km/h do 45 km/h, okresami 55 km/h. Północny kierunek wiatru będzie się utrzymywał.

Ostrzeżenie IMGW sprawdź TUTAJ

Prognoza pogody na najbliższe godziny dla Gdańska: zobacz TUTAJ

Opada stan wód. Na Martwej Wiśle stan ostrzegawczy to 550 cm, stan alarmowy - 570 cm. O godz. 12.40 zmierzono tam 559 cm, dziesięć minut później - 558 cm, o 13.00 - już 551 cm.

 

Kliknij, aby powiększyć
{id82192}


 

Zobacz film i sztormową pogodę z Westerplatte 


AKTUALIZACJA, PONIEDZIAŁEK, GODZ. 8.50

Jak poinformował oficer dyżurny Kapitanatu Portu Gdańsk, trudne warunki sztormowe panujące na redzie gdańskiego spowodowały, że do portu od późnych godzin nocnych do teraz nie wszedł i nie wyszedł żaden statek. - Prognozy są malejące, do wieczora sytuacja powinna się unormować - powiedział inżynier dyżurny. 

Od czasu rozpoczęcia wichury gdańscy strażacy pięć razy zostali wezwani do usunięcia zwalonych drzew.

Nie odnotowano większych strat w poszyciu mola w Brzeźnie.

- Straciło zaledwie kilka desek, wszystkie z dolnego i bocznych pokładów, górny pokład wcale nie ucierpiał - mówi Grzegorz Pawalec, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku. - Są to dosłownie pojedyncze elementy. Co roku jesienią zdejmujemy większość desek z dolnych i bocznych pokładów, właśnie po to, by zapobiec większym stratom. 


Sztorm na Bałtyku wdziera się na molo w Gdańsku Brzeźnie


Pracownicy Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku szacują straty w drzewostanie gdańskich parków i cmentarzy, do południa powinni przedstawić swój raport, wg. wstępnych informacji zniszczenia nie będą duże.


Drugi stopień ostrzeżenia pogodowego IMGW definiuje następująco: "Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

AKTUALIZACJA, PONIEDZIAŁEK, GODZ. 6.30

- Stany wody od strony Zatoki Gdańskiej są alarmowe, ale nie przewidujemy żeby było groźnie - informuje Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku. - Całą noc w stanie pogotowia były melioracje i straż pożarna. Na drogach spokój: w niedzielę dość wcześnie wpłynęła informacja do służb o możliwości oblodzenia, więc sytuacja od początku była monitorowana. Jak dotąd nie mieliśmy nawet sygnałów, że gdzieś jest oblodzona jezdnia, nie można podjechać. Może jakieś sygnały będą teraz, bo miasto się budzi.


Pogotowie energetyczne informuje o spowodowanych przez wiatr przerwach w dostawach prądu w 6 punktach na Pomorzu - wszystkie poza Gdańskiem. Naprawione mają być do godz. 9. Prądu nie mają: Suchy Dąb, Grabiny Zameczek, Grabowo (gmina Suchy Dąb), Pszczółki, Kolnik (gm. Pszczółki), Tczew Górki (na terenie miasta Tczew).

W Gdańsku panuje temperatura nieznacznie poniżej zera - w ciągu dnia powinna być na plusie.

Wiatr w poniedziałek ma słabnąć (w porywach do 70 km/h), podobnie zmniejszać mają się opady śniegu.

Niedzielny wieczór, 27 listopada - sytuacja na gdańskiej Morenie

AKTUALIZACJA, PONIEDZIAŁEK, GODZ. 0.10

W związku z silnym wiatrem, i towarzyszącym mu podwyższonym stanem poziomu morza, służby na bieżąco monitorują sytuację i są w stałej gotowości.

AKTUALIZACJA, GODZ. 21.50

Silny wiatr z północnego zachodu sprawił, że poziom wody przekroczył stan alarmowy w Porcie Północnym i Sobieszewie - na Martwej Wiśle. W obu miejscach stan alarmowy to 570 centymetrów. Tymczasem w niedzielny wieczór w Porcie odnotowano poziom wody na wysokości 588 cm, a w Sobieszewie – 596 cm.

AKTUALIZACJA, GODZ. 21.00

Gdańsk jest ośnieżony, ale opady nie były dotąd na tyle uciążliwe, by doszło do paraliżu komunikacyjnego. Lepiej jednak, żeby kierowcy nie ruszali w drogę, jeśli auto nie ma założonych opon zimowych. 

Zobacz jak wyglądają, przyprószone śniegiem, deptaki przy Długim Pobrzeżu i Długim Targu

Wiatr w porywach nie przekraczał dotąd 75 km/h. Przed godz. 21 niemal ucichł. Jednak według prognoz: w nocy znowu ma wiać, w porywach nawet ponad 100 km/h. Do rana Gdańsk czekają też opady śniegu, ale prawdopodobnie nie większe niż dotąd.

Jeszcze o godz. 20 śnieg na obwodnicy był praktycznie niewidoczny

AKTUALIZACJA, godz. 16.00

Ruch na gdańskim lotnisku na razie odbywa się bez większych utrudnień. Pracownicy portu spodziewają się jednak, że mogą one nastąpić po godz. 16, kiedy to prognozowane są silne opady śniegu. Jeżeli widoczność spadnie do 200 - 300 metrów, wówczas samoloty będa przekierowywane na inne lotniska.

Sytuacji pogodowej przyglądają się też bacznie pracownicy portu morskiego. Na morzu szaleje obecnie sztorm. Prędkość porywów wiatru wynosi nawet 9 w skali Beauforta.

W związku z prognozowaną wichurą i śnieżycą w stan gotowości postawiono wszystkie pojazdy odpowiedzialne za zimowe utrzymanie Gdańska. - Dyżur właśnie się zaczyna. Pojazdy są przygotowywane na zapowiadane przez meteorologów wieczorne uderzenie silnych opadów śniegu. Piaskarki za chwilę wyjadą na trasy, żeby przygotować drogi na pierwsze uderzenie śniegu – zapowiada zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.

Jeśli zapowiedzi służb meteorologicznych potwierdzą się, to dziś w nocy na ulicach miasta pracować będzie blisko 150 pojazdów, w tym pługopiaskarki, solarki, ładowarki, ciężkie pojazdy lemieszowe i sprzęt do zadań specjalnych, czyli pługi wirnikowe mogące pracować w ekstremalnie ciężkich warunkach. Pracować będą przede wszystkim nad utrzymaniem przejezdności tzw. podstawowego układu drogowego, czyli dróg, którymi porusza się komunikacja miejska. W dalszej kolejności zabezpieczane będą drogi pozostałe. Praca będzie trwała do skutku, czyli do udrożnienia wszystkich dróg.

Ostrzeżenie IMGW sprawdź TUTAJ

Prognoza pogody na najbliższe godziny dla Gdańska: zobacz TUTAJ

Wcześniej pisaliśmy:

Wichura ma zacząć się ok. godz. 16. Przed godz. 20 wiatr przekroczy w porywach 100 km/h. Mniej więcej w tym czasie zaczną się też intenstywne opady śniegu, które potrwają do godz. 4 nad ranem. W poniedziałek będzie padał śnieg, ale przelotnie i mniej intensywnie. Przez cały poniedziałek będzie też wiało, ale wiatr stopniowo będzie do wieczora coraz słabszy.

Należy roztropnie przygotować się na nadejście wichury i śnieżycy: samochody zaparkować w bezpiecznych miejscach, odwołać podróże, które nie są niezbędne i najlepiej nie wychodzić z domu. Miasto Gdańsk wprowadza zakaz wstępu na tereny parkowe i cmentarze. 

W stan pogotowia postawiono służby antykryzysowe - w tym drogowców z pługopiaskarkami. ENERGA na nadejście wichury przygotowuje już ekipy do naprawy awarii energetycznych. 

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok