16 nowych wiat śmietnikowych w Śródmieściu. Sprawdź przy jakich ulicach

Koniec z luźno stojącymi - w sąsiedztwie kamienic - kolorowymi kubłami i kontenerami na odpady. Gdańskie Nieruchomości rozpoczęły prace związane z montażem estetycznych wiat śmietnikowych przy ulicach Głównego Miasta. Nowe obiekty staną między innymi przy ulicach Za Murami, Tobiasza, Straganiarskiej, Kleszej i Wełniarskiej.
26.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na wizualizacji niewysoka wiata śmietnikowa w szarym kolorze z elementami ceglanymi, w tle kilka gdańskich kamienic
To wizualizacja wiaty śmietnikowej przy ul. Latarnianej
Mat. Gdańskie Nieruchomości

Pierwsze prace przy ul. Za Murami

Wypełnione, a czasem i przepełnione, śmieciami kubły czy kontenery do przyjemnych widoków nie należą. Tym bardziej, kiedy stoją przy kamienicach obok których przechodzą czy to mieszkańcy czy turyści. Na terenie Śródmieścia, przede wszystkim przy ulicach Głównego Miasta, pojawia się też często problem nielegalnego podrzucania śmieci do takich kontenerów. Niewykluczone, że wkrótce zostanie rozwiązany.

Miejska jednostka Gdańskie Nieruchomości rozstrzyga kolejne przetargi i podpisuje umowy na montaż wiat w wyznaczonych kilkunastu lokalizacjach. Pierwsze prace już się rozpoczęły. 

- To ważne dla Śródmieścia przedsięwzięcie wkracza właśnie w etap realizacji. W ramach projektu powstaje 16 wiat śmietnikowych, które znacząco przyczynią się do poprawy estetyki podwórek na terenie Głównego Miasta - mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydent ds. usług komunalnych. - Przy ul. Za Murami, Tobiasza i Straganiarskiej prace już trwają. Podpisaliśmy też umowy na obiekty przy ul. Latarnianej, Kleszej, Wełniarskiej i Kaletniczej oraz przy ul. Minogi, Mieszczańskiej i Lawendowej. Wkrótce również na tych ulicach pojawią się wiaty.  

Trwa modernizacja Długiego Pobrzeża

Jak będą wyglądać wiaty śmietnikowe na Głównym Mieście?

Na pewno będą estetyczne. Będą miały stalową konstrukcję. Elementem dekoracyjnym będzie elewacja brązowo-ceglana wykonana z elastycznych płytek klinkierowych oraz żaluzje stalowe zapewniające odpowiednią wentylację. Dach będzie w kolorze grafitowym. Przy wiatach śmietnikowych pojawią się nasadzenia zieleni oraz panele z bluszczu.

Wygląd wiat śmietnikowych, ze względu na lokalizacje na Głównym Mieście, musiał zostać uzgodniony z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków

wizualizacja przedstawia ceglaną niewysoką wiatę śmietnikową, w tle samochody osobowe i kilka niewysokich budynków
To wizualizacja wiaty śmietnikowej przy ul. Wełniarskiej
Mat. Gdańskie Nieruchomości

Pierwsze wiaty w maju, ostatnie w sierpniu br.

Gdańskie Nieruchomości zaplanowały postawienie w najbliższych miesiącach 16 wiat śmietnikowych na terenie Śródmieścia. Barbara Weiss z Gdańskich Nieruchomości zwraca uwagę, iż wybrane lokalizacje to “najbardziej newralgiczne tereny, na których występuje duży problem z organizacją punktów gromadzenia odpadów lub niekontrolowanym podrzucaniem śmieci”.

Rozmiary zaprojektowanych wiat śmietnikowych zostały wyliczone na podstawie liczby mieszkańców, i przedsiębiorców, do których poszczególne punkty gromadzenia odpadów przynależą. Wiaty będą więc różnej wielkości, w zależności od lokalizacji i liczby korzystających z nich osób.  

- W niektórych lokalizacjach wykonamy prace remontowe lub modernizacyjne istniejących wiat, natomiast w większości miejsc zamontowana zostanie nowa wiata śmietnikowa. Są to działania pilotażowe z uwagi na szczególną specyfikę ścisłego centrum miasta - zaznacza Barbara Weiss.

Dotychczas Gdańskie Nieruchomości podpisały 10 umów na budowę punktów gromadzenia odpadów. Budowa pierwszego takiego obiektu zakończy się już w maju, a ostatniego - w sierpniu 2024 r.

Śródmieście. Spacer po dzielnicy z udziałem prezydent Gdańska i radnych

na wizualizacji niewielka wiata śmietnikowa wykonana z cegły, obok stoi garaż, w tle rosną wysokie topole
A to wizualizacja wiaty śmietnikowej na ul. Lawendowej
Mat. Gdańskie Nieruchomości

Na których ulicach zaplanowano nowe wiaty śmietnikowe?

  • Za Murami
  • Tobiasza
  • Straganiarska
  • Minogi
  • Mieszczańska
  • Lawendowa
  • Latarniana
  • Klesza
  • Wełniarska
  • Kaletnicza

Na budowę wiat w tych lokalizacjach już podpisano umowy.

6 maja 2024 r. zakończy się natomiast procedura przetargowa na budowę wiat w tych lokalizacjach:

  • Kozia
  • Kotwiczników
  • Dziana

W tych lokalizacjach wiaty zostaną wykonane po zakończeniu remontu Długiego Pobrzeża:

  • Mydlarska 
  • Podmurze
  • Za Murami (kolejny punkt na tej ulicy) 

Koszt budowy 10 wiat śmietnikowych, na które już podpisano umowy, to 1,6 mln zł.

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo