Za co można dostać nagrodę Splendor Gedanensis?
Gdańsk od ponad pół wieku honoruje wybitnych artystów i twórców. Nagroda przyznawana jest co roku, osobom fizycznym lub nieformalnej grupie twórczej, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury oraz zasługi w promocji twórców i kultury Gdańska wśród jego mieszkańców, w kraju i za granicą.
Niezwykły herb Gdańska z programu “Złoto Bałtyku” na wystawie w Muzeum Bursztynu
Wraz z wyróżnieniami dla twórców przyznawany jest również tytuł Mecenas Kultury Gdańska. Jest to honorowe wyróżnienie przyznawane darczyńcom gdańskiej kultury, osobom lub instytucjom znacząco wspierającym działania w obszarze kultury za rok poprzedzający rok przyznania tytułu.
Gala i koncert - transmisja na gdansk.pl
Wręczenie nagród Splendor Gedanensis odbędzie się w piątek, 24 maja, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Galę uświetni występ Marii Peszek z zespołem. Wstęp na wydarzenie na podstawie zaproszeń.
Gala z 51. edycji wręczenia najważniejszych nagród Miasta Gdańska w dziedzinie kultury Splendor Gedanensis będzie transmitowana na www.gdansk.pl. Początek o godz. 19.00.
Nominowani do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis
Nominowani do nagrody za osiągnięcia w 2023 roku:
- Stefan Chwin za całokształt twórczości beletrystycznej i eseistycznej od „Hanemanna” po „Wolność pisaną po Jałcie”.
- Tomasz Chyła za skomponowanie muzyki, nagranie i wydanie albumu „Music We Like To Dance To” z zespołem Tomasz Chyła Quintet wydanej przez Alpakę Records
- Marcin Grulkowski za przełożenie i naukowe opracowanie publikacji „Privilegia Casimiriana. Przywileje króla Kazimierza IV Jagiellończyka dla Gdańska z okresu wojny trzynastoletniej” inicjującej nową serię wydawniczą Muzeum Gdańska „Źródła do dziejów Gdańska”
- Dorota Karaś i Marek Sterlingow za książkę „Urban. Biografia” wielowymiarowy reportaż dający nowe spojrzenie na życie legendarnego propagandzisty czasów PRL.
- Grzegorz Kwiatkowski za poruszający i skrywający rodzinne tajemnice tom poetycki „Zagadka”, wydany przez Biuro Literackie.
- Maciej Salamon, Adam Witkowski - zespół Nagrobki za muzykę do spektaklu „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć" Jarosława Murawskiego w reż. Marcina Libera wystawionego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
- Jerzy Snakowski za reżyserię spektaklu operetkowego „Księżniczka Czardasza” Imre Kálmána w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, popularyzację teatru muzycznego – opery, baletu, musicalu, operetki oraz za cykl audycji muzycznych Opera? Si!
- Krystyna Stańko za album muzyczny „Eurodyka” muzycznej podróży po europejskich miastach.
Nowa książka Andrzeja Januszajtisa zabiera czytelników w trzeci wymiar Gdańska
Nominowani do tytułu Mecenas Kultury Gdańska za 2023 rok:
- Ziaja Ltd. Zakład Produkcji Leków sp. z o.o. za wsparcie bieżącej działalności Teatru Wybrzeże.
- Józef Poltrok, prezes zarządu firmy Łączpol sp. z o.o. za wspieranie od ponad 20 lat Cappelli Gedanensis.
- Fundacja Artystyczna Podróż Hestii za prężnie rozwijany program mecenatu artystycznego - program dotacyjny Artystyczna Podróż Hestii.
- Mercor S.A. za wsparcie zakupu portretów Daniela Chodowieckiego oraz jego żony, namalowanych przez Antona Graffa, wybitnego XVIII-wiecznego portrecistę, stanowiących ozdobę kolekcji Muzeum Gdańska