Lekcja biologii w praktyce - posadźmy wspólnie kolejny mikrolas. Już w sobotę

Kolejna dzielnica Gdańska będzie miała swój Miejski Mikrolas. W sobotę, 23 marca, o godz. 10.00 rozpoczniemy sadzenie leśnego siedliska w pobliżu zbiornika retencyjnego Platynowa na Oruni Górnej-Gdańsku Południe. Zapraszamy do wspólnego sadzenia 600 drzew i krzewów!
20.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20240316-mikrolas-piecki-96_949x633
Czwarty mikrolas gdańszczanie posadzą w pobliżu zbiornika retencyjnego Platynowa na Oruni Górnej-Gdańsku Południe. Prace rozpoczną się w sobotę, 23 marca o godz. 10. Zapraszamy!
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Szpadle w dłoń! Gdańszczanie zasadzili nowy mikrolas, rośnie w Pieckach- Migowie

- Nowe drzewa w mieście to wiele korzyści, a najwięcej radości dają te posadzone własnoręcznie. To prawdziwa lekcja biologii w praktyce. Mieszkańcy kolejnej dzielnicy naszego miasta będą mieli okazję posadzić drzewa, w swoim osiedlowym mikrolesie. W najbliższą sobotę spotykamy się koło zbiornika Platynowa na Oruni Górnej-Gdańsku Południe – zaprasza Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Każde leśne siedlisko sadzone jest zgodnie z metodą opracowaną przez Akirę Miyawakiego, japońskiego botanika. Oznacza to, że na powierzchni 200 m kwadratowych sadzone jest 600 drzew, krzewów i roślin podszytu. A wszystko to na specjalnie przygotowanym podłożu z wykorzystaniem kompostu, który produkowany jest w Zakładzie Utylizacyjnym z bioodpadów segregowanych przez mieszkańców Gdańska.

- Nasza inicjatywa sadzenia Miejskich Mikrolasów to sposób na pokazanie mieszkańcom założeń gospodarki obiegu zamkniętego. Segregowane przez nas w domach odpady bio, zamieniamy w kompost, na którym sadzimy mikrolas. Wiemy, że dobre nawyki utrwalają się najlepiej, kiedy są powtarzane i kiedy bierzemy w nich aktywny udział. Dlatego zapraszamy do sadzenia kolejnego, czwartego mikrosiedliska leśnego w naszym sąsiedztwie, tym razem w okolicy zbiornika Platynowa – mówi Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego.

20240316-mikrolas-piecki-33_949x633
Mikrolasy powstają wg metody japońskiego botanika Akiry Miyawakiego - na 200 m kw sadzimy 600 drzew, krzewów i roślin podszytu
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Niezwykle istotna gleba

W lesie posadzonym na specjalnie przygotowanym podłożu (ziemia wymieszana z kompostem i słomą) wszystkie procesy zachodzą szybciej. Po 20, 30 lub po 50 latach według niektórych badań, ten las osiąga taką ilość próchnicy, jaką rozwijający się las gospodarczy uzyska po 150 latach. W tej glebie są mikroorganizmy, których bardzo potrzebujemy. Gleba ta wiąże też węgiel, to niesamowite, ale taki las rocznie wchłania około 250 kg dwutlenku węgla. To tyle, ile emituje samochód na trasie Amsterdam – Barcelona.

Warto dodać, że mikrolas zatrzymuje też wodę i działa jak “gąbka”. Woda opadowa nie musi trafiać od razu do sieci deszczowej, może być wchłonięta i odprowadzana stopniowo do gruntu przez mikrolas.

Zapraszamy mieszkańców do wspólnego sadzenia Miejskiego Mikrolasu, w pobliżu zbiornika Platynowa na Oruni Górnej- Gdańsku Południe, w sobotę, 23 marca, w godz. 10.00 – 13.00.

Na miejscu będą również stoiska edukacyjne gdańskich jednostek miejskich.

 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane