• Start
  • Wiadomości
  • Długi weekend: spacery po Stoczni Gdańskiej i nowa wystawa w Stoczni Cesarskiej

Długi weekend: spacery po Stoczni Gdańskiej i nowa wystawa w Stoczni Cesarskiej

Morska Fundacja Historyczna zaprasza na wycieczki po terenach Stoczni Gdańskiej z przewodnikiem, które odbędą się w dniach 11-14 czerwca. Przy okazji warto zobaczyć nową wystawę „Stocznia Gdańska w PRL”, która jest otwarta dla zwiedzających do 27 września 2020 roku, wystawę o Annie Walentynowicz i inne, mniejsze ekspozycje. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
10.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przez cały długi weekend - od 11 do 14 czerwca 2020 roku - Morska Fundacja Historyczna zaprasza na wycieczki po terenie Stoczni Gdańskiej z przewodnikiem
Przez cały długi weekend - od 11 do 14 czerwca 2020 roku - Morska Fundacja Historyczna zaprasza na wycieczki po terenie Stoczni Gdańskiej z przewodnikiem
fot. Anna Rezulak / KFP

 

Otwarte księgarnie w Gdańsku. Klienci na razie wracają powoli

 

Przez cały długi weekend - od czwartku, 11 czerwca, do niedzieli, 14 czerwca, Morska Fundacja Historyczna zaprasza na wycieczki po terenie Stoczni Gdańskiej z profesjonalnymi przewodnikami.

- Od kilku lat, wspólnie z partnerami: Fundacją Promocji Solidarności i Stocznią Cesarską Development, organizujemy takie spacery. Zawsze odbywały się w weekend majowy - co w tym roku z przyczyn pandemii się nie udało, i w Boże Ciało. Przyciągały dużo osób, zwłaszcza, jak była ładna pogoda, mamy więc nadzieję, że i tym razem będzie podobnie - mówi Jarosław Żurawiński, prezes Morskiej Fundacji Historycznej.

Wycieczki rozpoczynać się będą przy historycznej II Bramie Stoczni Gdańskiej - obok kiosku „Souvenire” na Placu Solidarności. Nie wszystkie będą identyczne - o ich ostatecznym kształcie zadecyduje przewodnik, a tych będzie kilku - każdy z nich będzie chciał pokazać Stocznię po swojemu. Ale na pewno podczas każdej z wycieczek uda się zobaczyć najważniejsze historyczne miejsca - Plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców upamiętniającym ofiary Grudnia '70; wspomnianą bramę nr 2, z której Lech Wałęsa ogłosił podpisanie Porozumień Sierpniowych w 1980 roku; czy prowadzącą za nią, przedstawiającą historię walki Polaków z komunizmem Drogę do Wolności - wraz ze słynną Salą BHP.

 

Równolegle do wycieczek po terenach postoczniowych Morska Fundacja Historyczna zaprasza na zwiedzanie wystaw czasowych i wydarzenia towarzyszące
Równolegle do wycieczek po terenach postoczniowych Morska Fundacja Historyczna zaprasza na zwiedzanie wystaw czasowych i wydarzenia towarzyszące. Nz. nowa ekspozycja - „Stocznia Gdańska w PRL”
fot. Anna Rezulak / KFP

 

Podczas spaceru przypomnieć sobie będzie można najważniejsze fakty i poznać mniej znane ciekawostki. Program wycieczek obejmie między innymi takie zagadnienia, jak historia nowożytnego przemysłu stoczniowego w Gdańsku, architektura przemysłowa z XIX i XX wieku, historia lokalnych ruchów społecznych i strajków, czy współczesne przekształcenia i wizje zagospodarowania terenów postoczniowych.

Początek wycieczek o godzinach: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00 i 18:00. Potrwają około godziny - maksymalnie 80 minut. Wstęp wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Ze względu na stan epidemii zwiedzający muszą przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Organizatorzy proszą też o wcześniejszą rezerwację miejsc na konkretne godziny, której można dokonać pod numerem telefonu 605 871 609, lub poprzez e-mail mfh.gdansk@gmail.com.

 

Wystawa pokazuje dzieje Stoczni Gdańskiej im. Lenina i opowiada o życiu w PRL. Znajdziemy tu wiele przedmiotów życia codziennego i niezwykłych pamiątek
Wystawa pokazuje dzieje Stoczni Gdańskiej im. Lenina i opowiada o życiu w PRL. Znajdziemy tu wiele przedmiotów życia codziennego i niezwykłych pamiątek
fot. Anna Rezulak / KFP

 

To nie koniec atrakcji przygotowanych przez Morską Fundację Historyczną. Od 30 maja w Hali 42A przy ulicy Narzędziowców na terenie Stoczni Cesarskiej (punkt numer 6 Szlaku Stoczni Cesarskiej - ślusarnia, dawny wydział W-3) można oglądać wystawę „Stocznia Gdańska w PRL”. Pierwsza część ekspozycji przedstawia dzieje Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Część druga traktuje o życiu w PRL i składa się z przedmiotów codziennego użytku pochodzących z tego okresu. Towarzyszy jej ekspozycja pod tytułem „Pani z kiosku”, przedstawiająca sylwetkę pani Aleksandry Olszewskiej, która przez ponad 30 lat opiekowała się Placem Solidarności w Gdańsku.

 

Do mieszczącej się na terenie Stoczni Cesarskiej Hali 42A przy ulicy Narzędziowców powraca ciesząca się dużą popularnością w roku ubiegłym wystawa poświęcona Annie Walentynowicz
Do mieszczącej się na terenie Stoczni Cesarskiej Hali 42A przy ulicy Narzędziowców powraca ciesząca się dużą popularnością w roku ubiegłym wystawa poświęcona Annie Walentynowicz
mat. pras. / Stocznia Cesarska Developement

 

Na tereny postoczniowe powróciła też wystawa znana z ubiegłego roku, poświęcona Annie Walentynowicz. Opracowana została przez gdański oddział IPN i właściciela terenu - Stocznię Cesarską Development. Nowością będzie wzbogacająca ekspozycję projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Marka Osiecimskiego, pod tytułem „Stoczniowcy. Ludzie z tła” (czas trwania ok. 45 min).

 

Wystawa poświęcona Annie Walentynowicz w Stoczni Cesarskiej

 

Ze względu na stan epidemii, podobnie jak podczas spacerów, także na terenie wystaw obowiązują zasady bezpieczeństwa. Zwiedzający zobowiązani są do noszenia maseczek lub innych form zakrycia ust i nosa oraz rękawiczek, które dostępne będą także na miejscu - tak jak regulamin zwiedzania. Na wystawie znajdować może się maksymalnie 50 osób. Grupy zorganizowane należy zgłaszać organizatorom pod numerem telefonu: 605 871 609.

Wystawa „Stocznia Gdańska w PRL” jest czynna do 27 września 2020 roku. Można ją zwiedzać codziennie od poniedziałku do niedzieli, w godzinach 10:00-18:00 - podobnie jak wystawę poświęconą Annie Walentynowicz i wystawę-sylwetkę Aleksandry Olszewskiej. Wstęp wolny.

 

Jarmark św. Dominika 2020 odbędzie się. Znamy szczegóły zmian podyktowanych epidemią covid-19

 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych