• Start
  • Wiadomości
  • Długi weekend pełen zadumy i muzyki. Muzeum też odwiedzisz - sprawdź godziny

Długi weekend pełen zadumy i muzyki. Muzeum też odwiedzisz - sprawdź godziny

Długi wielkanocny weekend będzie sprzyjał refleksji i zadumie, ale także zanurzeniu się w muzyczne przestrzenie i spędzaniu wspólnego czasu – także na świeżym powietrzu. Sprawdziliśmy też, jak działają oddziały Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej i Muzeum Gdańska.
18.04.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać orkiestrę barokową podczas koncertu, prowadzoną przez dyrygenta w eleganckim, klasycznym stylu. Muzycy grają na historycznych instrumentach, a ich skupienie oddaje powagę i piękno wykonywanego dzieła
Les Arts Florissants został założony w 1979 roku przez francusko-amerykańskiego, wybitnego klawesynistę i dyrygenta Williama Christie
fot. Vincent Pontet / mat. zespołu

Czytaj także: Triduum Paschalne w Wielki Piątek

Actus Humanus – święto muzyki dawnej trwa

Od 16 kwietnia trwa Actus Humanus Resurrectio 2025. Wielkopiątkowe popołudnie (18 kwietnia) zdominuje klawesynowa muzyka Jeana-Henriego d’Angleberta w ujęciu Ewy Mrowcy. Na koncercie zabrzmią dwie suity d’Angleberta, utrzymane w tonacjach durowych: I – G-dur i IV - D-dur. I ponownie, jak przed rokiem, będziemy zachwycać się pięknem klawesynowych miniatur. Recital odbędzie się o godz. 17:30 w Ratuszu Staromiejskim. Wieczorem zanurzymy się w świecie Ciemnych Jutrzni - modlitw odmawianych tradycyjnie przed świtem w czasie Triduum Paschalnego, a których nazwa wiąże się ze starym zwyczajem zapalania, a następnie gaszenia świec – aż do zapadnięcia zupełnej ciemności. Wszystko to za sprawą Williama Christiego i jego Les Arts Florissants, zespołu specjalizującego się w wykonawstwie muzyki XVII i XVIII wieku w oparciu o najnowszą wiedzę historyczną z wykorzystaniem dawnych instrumentów lub ich kopii. W Gdańsku, gdzie są już dobrze znani, przedstawią tym razem „Leçons de Ténèbres” Marca-Antoine’a Charpentiera, jednego z największych i najbardziej wszechstronnych twórców muzyki sakralnej, na dwa głosy męskie. Koncert odbędzie się o godz. 20:00 w Dworze Artusa.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

W Wielką Sobotę (19 kwietnia), zanim zapadnie ciemność, nad dachami miasta będą niosły się dźwięki kompozycji klawiszowych autorstwa Williama Crofta (1678–1727) - angielskiego organisty i kompozytora, w transkrypcji na carillon i wykonaniu znakomitej Moniki Kaźmierczak. Posłuchamy jego sonat i suit, ale także uwertury z Ody „With Noise of Cannon”, napisanej z okazji zawarcia pokoju w Utrechcie w 1713 roku, kończącego hiszpańską wojnę sukcesyjną. Koncert carillonowy tradycyjnie zabrzmi z ratuszowej wieży – o godzinie 17:30. Wieczorem zabrzmią motety pokutne i lamentacje Alfonsa Ferrabosco (starszego) w ujęciu uwielbianej przez gdańską publiczność formacji La Compagnia del Madrigale -  jednej z najlepszych grup wokalnych specjalizujących się w muzyce włoskiej - pod kierownictwem Giuseppe'a Maletta. Koncert odbędzie się o godz. 20:00 w Dworze Artusa.

Czytaj także: Triduum Paschalne w Wielką Sobotę

W Niedzielę Wielkanocną (20 kwietnia) o godz. 17:30 w Ratuszu Głównego Miasta zabrzmią kompozycje ze zbioru „Notenbüchlein für Anna Magdalena Bach”, w 300. rocznicę ich powstania (1725) w interpretacji niezrównanego Krzysztofa Garstki. Krzysztof Garstka powraca do Gdańska po roku, by wykonać drobiazgi zwarte w powstałym trzysta lat temu „Notenbüchlein für Anna Magdalena Bach”, czyli swoistym notatniku /  dzienniku muzycznym Jana Sebastiana Bacha. A na finałowy koncert zaplanowany na Niedzielę Wielkanocną (20 kwietnia) powróci zespół Les Musiciens de Saint-Julien pod dyrekcją François Lazarevitcha, który wraz z Robertem Getchellem przedstawi brawurowy program „The High Road to Kilkenny”, poświęcony w całości dawnej muzyce Irlandii. Na program, który zabrzmi w Dworze Artusa, złożą się utwory powstałe w XVII i XVIII wieku, oraz teksty przekazywane w tradycji ustnej. Początek o godzinie 20:00.

Czytaj także: Wyjątkowy koncert na otwarcie Actus Humanus. Zobacz zdjęcia

Członkowie chóru w eleganckich strojach śpiewają z nut, tworząc podniosłą atmosferę koncertu. Ich skupione wyrazy twarzy i nastrojowe oświetlenie podkreślają emocjonalny charakter występu
Tradycją jest, że w okresie świątecznym na swoje koncerty zaprasza Polski Chór Kameralny
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Polski Chór Kameralny zaprasza do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku (ul. Podkramarska 5) na wydarzenie, podczas którego utwory pasyjne przeplatać się będą z rozważaniami - wygłosi je ks. Abp Tadeusz Wojda SAC. Zabrzmi twórczość Giovanniego Pierluigi da Palestriny.

Program: Giovanni Pierluigi da Palestrina 1525–1594 - Stabat Mater; rozważania; Giovanni Pierluigi da Palestrina 1525–1594 - Improperium expectavit cor meum, O bone Iesu; rozważania; Paolo Orlandi *1989 - Septem verba Domini Jesu Christi in cruce; rozważania; opr. Marcin Pospieszalski *1963 - Dobranoc, Głowo święta.

Wydarzenie odbędzie się 18 kwietnia, o godzinie 21:00. Wstęp wolny.

Czytaj także: Niedziela Wielkanocna: uroczysta msza święta 

Grupa kobiet w różowych koszulkach i białych spodniach prowadzi energetyczny pokaz zumby na scenie plenerowej. W tle znajdują się banery sponsorów i kolorowe flagi, a atmosfera jest radosna i pełna ruchu
Zumba to niezwykle radosna i energetyzująca aktywność. Nz. V Gdański Maraton na Plaży przy molo w Brzeźnie
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W święta wielkanocne Wioletta Matynka, od 2019 roku rozwijająca swoją pasję jako instruktorka zajęć dla dzieci i dorosłych, prowadząca akcję „Zdrowo i sportowo w Gdańsku”, zaprasza na wyjątkowe, aktywne spotkanie. W wielkanocny poniedziałek, 21 kwietnia, miłośnicy ruchu na świeżym powietrzu spotykają się, by rozpocząć dzień pełen energii, tańca i świetnej zabawy – i to w pięknych okolicznościach przyrody: przy molo w Brzeźnie.

- Najpierw rozgrzewamy się przy darmowej ZUMBIE, a potem… świętujemy śmigusa-dyngusa w najlepszy możliwy sposób – kąpielą w morzu! Nie zabraknie mnóstwa uśmiechu, wiosennej energii i wspaniałej atmosfery - przecież w takim towarzystwie inaczej się nie da. Zabierzcie dużo dobrego humoru i widzimy się na plaży w Brzeźnie - zaprasza organizatorka.

Zumba start o godz. 11:00, morsowanie - o godz. 12:00. Wstęp wolny.

Czytaj także: Poniedziałek Wielkanocny - uroczysta msza święta

Zdjęcie przedstawia trębacza ubranego w historyczny strój. Do trąbki przymocowany chwytak, na nim flaga a na niej z lwy trzymające herb Gdańska. W tle zabudowania oraz Bazylika Mariacka.
Tradycja muzykowania z wież gdańskich zabytków jest bardzo długa, gdyż sięga XV wieku. W Poniedziałek Wielkanocny trąbki zabrzmią wraz z carillonem
mat. Tubicinatores Gedanenses
  • Tak w święta działa Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska zaprasza jeszcze w Wielki Piątek - wszystkie oddziały będą czynne do godz. 16:00, ale już w Wielką Sobotę i Niedzielę Wielkanocną nie pozwiedzamy. Ponownie wszystkie oddziały otwarte będą w Poniedziałek Wielkanocny – również do godziny 16:00. To ważna informacja, bo tradycją jest, że normalnie w poniedziałki galerie sztuki i muzea są zamknięte.

Warto tego dnia zajrzeć m.in. do Domu Uphagena (ul. Długa 12) – gdzie trwa nowa wystawa czasowa „Berendtowie – stulecie gdańskich złotników”. To ponad 60 wyjątkowych zabytków, w tym aż 40 srebrnych przedmiotów wypożyczonych z 27. instytucji oraz prywatnych kolekcji w Polsce i Europie – m.in. z Hamburga, Lubeki, Krakowa, Poznania czy Lublina. Wśród eksponatów znalazły się zarówno okazałe monstrancje, jak i luksusowe naczynia stołowe: kufle, cukiernice, kubki, sztućce, świeczniki, a także niezwykłe obiekty, jak srebrna figurka strusia czy unikatowa klamra do buta. Dzięki tym dziełom zwiedzający będą mogli zanurzyć się w warsztat gdańskich mistrzów, śledzić przemiany stylów od baroku po rokoko oraz podziwiać kunsztowne zdobienia, które nadają każdemu przedmiotowi indywidualny charakter. W poniedziałek wstęp wolny!

Dodatkową atrakcją w długi weekend będzie wielkanocny koncert gdańskich carillonów z udziałem trębaczy, który zabrzmi z wieży Ratusza Głównego Miasta o godzinie 13:00. Będzie go można wysłuchać podczas spaceru w Poniedziałek Wielkanocny, do którego zachęcamy – solo, rodzinnie, w parze lub w gronie znajomych. 

Święta Wielkanocne – godziny otwarcia bibliotek

Wszystkie filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku będą nieczynne przez trzy dni: w Wielką Sobotę, Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny. Ostatnia szansa, by skorzystać stacjonarnie z wypożyczalni i czytelni jest w Wielki Piątek, w godzinach 9:00 – 15:00. 

Czytaj także: Jechali 700 km, żeby zobaczyć „Wyzwolenie” w Teatrze Wybrzeże 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Góra Gradowa / podniesienie flagi państwowej RP