• Start
  • Wiadomości
  • Dewastacja krzyża na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie. "W naszym mieście nie ma na to zgody"

Dewastacja krzyża na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie. "W naszym mieście nie ma na to zgody"

Nieznani sprawcy pomazali białą farbą krzyż, który znajduje się w centralnej części Cmentarza Ofiar Hitleryzmu na Zaspie. - W naszym mieście nie ma zgody na wandalizm, agresję i profanowanie symboli religijnych - zaznacza prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
01.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
krzyz
fot. Tweeter

 

Na krzyżu znalazły się napisy. Na jednej stronie m.in. "Zabij księdza", po drugiej "J...ć PiS". Policja dokonała oględzin miejsca i szuka sprawców wandalizmu. Pod uwagę brane są dwa możliwe scenariusze: profanacji dokonały osoby związane z trwającymi protestami - lub prowokatorzy, którzy chcą uczestników protestów skompromitować w oczach starszego pokolenia. Napis na poprzecznym ramieniu krzyża nawiązuje do tytułu filmu “Zabić księdza” o okolicznościach zabójstwa przez komunistyczne służby ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana “Solidarności”. Sprawca najprawdopodobniej miał pomocnika lub pomocników, bowiem napis znajduje się zbyt wysoko, by mogła go wykonać jedna osoba. 

Data profanacji też nie jest przypadkowa - dokonano jej w Halloween, który od początku lat 90. zwalczany jest przez polski Kościół Katolicki jako tradycja pogańska.

Na swoim profilu na FB do zdarzenia odniosła się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz:

"Z przykrością informujemy, że krzyż na cmentarzu na Zaspie został zniszczony. To miejsce pochówku m.in. obrońców Poczty Polskiej, polskich kolejarzy i ponad 20 tys. Polaków zamordowanych w czasie II wojny światowej. Po zakończeniu czynności wyjaśniających przez policję, niezwłocznie przystąpimy do naprawy zniszczeń. W naszym mieście nie ma zgody na wandalizm, agresję i profanowanie symboli religijnych" 

 

Krzyż na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie
Krzyż na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

To nie pierwszy akt wandalizmu na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu. Kilka lat temu krzyż został podpiłowany, w 2017 roku - dwukrotnie, w maju i w październiku - krzyż podpalono. Podjęto decyzję o jego usunięciu. Odnowiony krzyż ponownie stanął w centralnej części zaspiańskiej nekropoli w 2018 roku.  

 

Cmentarz Ofiar Hitleryzmu
Cmentarz Ofiar Hitleryzmu
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Cmentarz na Zaspie od września 1939 roku jest miejscem pochówku ofiar poległych, rozstrzelanych i zamordowanych w obozach koncentracyjnych i obozach zagłady. Były to najczęściej pochówki w mogiłach zbiorowych, gdy zwłoki układano w kilku warstwach. Na cmentarzu odbywały się także egzekucje.

Według szacunków (za Gedanopedia.pl) podczas II wojny światowej pochowano tu około 2–3 tysiące więźniów, głównie z obozu Stutthof (do czasu uruchomienia w obozie krematorium 10 IX 1942). W latach 1944-1945 miejsce pochówków więźniów z podobozów Stutthofu na Przeróbce i w Kokoszkach, z obozu dla Polaków w Nowym Porcie oraz straconych w gdańskim więzieniu. 

Oprócz Polaków na Cmentarzu na Zaspie spoczywa m.in. 303 Żydów, 109 obywateli ZSRR, 172 Niemców. Do końca wojny pochowano ok. 6,5 tys. osób. 

Wśród pochowanych są m.in.: ks. Bronisław Komorowski, Antoni Lendzion, Alf Liczmański - działacze Polonii w Wolnym Mieście Gdańsku; dowódca obrony Poczty Polskiej - Konrad Guderski, a także Małgorzata Pipkowa - uczestniczka obrony Poczty i opiekunka dziesięcioletniej Erwinki Barzychowskiej, która także spoczywa na zaspiańskim cmentarzu, oraz bohaterscy obrońcy Poczty Polskiej. 

Miejsce spoczynku znalazło tu także ok. 20 tysięcy nieznanych ofiar hitleryzmu.

 

 

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas