"Desant" z Gdańska w Biurze Rzecznika MŚP. Jak firmom chce pomagać Agnieszka Majewska?

Od pięciu miesięcy Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców jest związana z Gdańskiem Agnieszka Majewska. O swoich planach i zamierzeniach na tym urzędzie mówiła w poniedziałek, 25 listopada, podczas konferencji “Przedsiębiorcy w obliczu nadchodzących zmian”, zorganizowanej w Europejskim Centrum Solidarności. Gośćmi kilkugodzinnego seminarium byli m.in. minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk oraz szef Państwowej Inspekcji Pracy Marcin Stanecki.
25.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać kobietę przemawiającą przy mównicy podczas konferencji. Kobieta ma długie blond włosy, nosi okulary i jest ubrana w elegancką, fioletową marynarkę oraz czarną bluzkę. Na tle znajduje się ciemnoniebieski baner z napisem w języku polskim: Konferencja Przedsiębiorcy w obliczu nadchodzących zmian , co sugeruje, że tematyka spotkania dotyczy wyzwań i zmian, przed którymi stoją przedsiębiorcy. Oświetlenie jest skoncentrowane na mównicy, co podkreśla centralną rolę mówczyni.
Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, ukończyła studia administracyjne na Uniwersytecie Gdańskim oraz studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 2010 r. zdała egzamin sędziowski oraz uzyskała wpis na listę radców prawnych. Ukończyła też studia podyplomowe z zakresu doradztwa podatkowego w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Jest radcą prawnym z 20-letnim stażem w stosowaniu prawa administracyjnego i gospodarczego
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Z Gdańska do stolicy

Podczas konferencji w ECS odbyły się trzy debaty z udziałem ekspertów i specjalistów: "Prawo gospodarcze przyjazne przedsiębiorcom", "Raportowanie niefinansowe i jego wpływ na konkurencyjność sektora MŚP" oraz "Zmiany kodeksu pracy - rozwój czy likwidacja "szarej strefy"?".
Na stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszka Majewska została powołana 25 czerwca 2024 r. Ma bogate doświadczenie w kontaktach z przedstawicielami biznesu. W latach 2019-2024 pełniła bowiem funkcję Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Gdańsku. Do jej obowiązków należał dialog i współpraca z organizacjami pracodawców i otoczenia biznesu. Z sukcesem prowadziła liczne interwencje w obronie praw przedsiębiorców.
Zdjęcie przedstawia panel dyskusyjny odbywający się podczas konferencji w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Na scenie siedzi sześć osób – cztery kobiety i dwóch mężczyzn – na nowoczesnych krzesłach, rozmieszczonych w półokręgu. Uczestnicy panelu są elegancko ubrani, co podkreśla formalny charakter wydarzenia. W tle widać flagi Polski, Unii Europejskiej i Gdańska, a także wyświetlony na ekranie program i szczegóły wydarzenia, m.in. data (25 listopada 2024 r.) oraz godziny (9:00–15:00). Po bokach sceny znajdują się banery promujące konferencję pod hasłem Przedsiębiorcy w obliczu nadchodzących zmian . Oświetlenie sceny skupia się na panelistach, natomiast sala jest przyciemniona, co tworzy profesjonalną atmosferę. Na stolikach przed uczestnikami widać karafki z wodą i szklanki, co podkreśla dbałość o komfort rozmówców.
Podczas konferencji w ECS, zorganizowanej przez Biuro Rzecznika MŚP, odbyły się trzy specjalistyczne panele dyskusyjne
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
- Są miejsca mające w sobie energię, która nie gaśnie mimo upływu lat. Takim miejscem jest Gdańsk, świadek wydarzeń, które zmieniły bieg historii i jednocześnie przestrzeń, gdzie teraźniejszość łączy się z przyszłością w sposób wyjątkowy. To miasto uczy nas, że siła tkwi w solidarności, odwadze do działania i umiejętności patrzenia w przyszłość z nadzieją mimo wielu wyzwań - powiedziała w auli ECS Agnieszka Majewska.
 
Podkreśliła, że Gdańsk jest miastem bliskim jej sercu. - To tutaj sześć lat temu zbudowałam od podstaw oddział terenowy Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. To tutaj nauczyłam się, jak wygląda codzienność polskich przedsiębiorców, ich wyzwania, ale też siła i determinacja - zaznaczyła, dziękując wszystkim, którzy wspierali ją w tej misji. 

Co chce osiągnąć Rzecznik MŚP?

Agnieszka Majewska ma jednocześnie świadomość, że nowe obowiązki wiążą się z ogromną odpowiedzialnością. - To kredyt zaufania, którym zostałam obdarzona przez środowisko przedsiębiorców i samorządowców, zwłaszcza tutaj, w regionie pomorskim - dodała.  

GIWK pracuje dla gdańszczan od 20 lat. Rozmowa z prezesem Jackiem Skarbkiem, zdjęcia z gali

- Moim celem na najbliższe sześć lat jest podnoszenie standardów w zakresie obsługi przedsiębiorców. Rozumiem przez to tworzenie stabilnych i przyjaznych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej, które pozwolą firmom z sektora MŚP swobodnie wzrastać - zapowiedziała Rzecznik MŚP.  
Zdjęcie przedstawia uczestników konferencji siedzących w sali audytoryjnej. Na pierwszym planie znajduje się kobieta w bordowej bluzce i ciemnej marynarce oraz mężczyzna w garniturze z bordowym krawatem. Kobieta patrzy w stronę kamery z lekkim uśmiechem, podczas gdy mężczyzna odwraca głowę w jej kierunku, jakby z nią rozmawiał. W tle widać innych uczestników konferencji siedzących w rzędach krzeseł, co tworzy atmosferę formalnego wydarzenia. Światło jest delikatne i niebieskawe, co nadaje scenie profesjonalny i nowoczesny charakter.
Od lewej: Beata Rutkiewicz - wojewoda pomorska, Krzysztof Paszyk - minister rozwoju i technologii
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Dodała, że zamierza również wzmocnić wydział legislacyjny tak, aby głos "Rzecznika MŚP był bardziej słyszalny". - W tym celu podjęłam już współpracę z Ministerstwem Rozwoju i Technologii. Pracuję również nad uproszczeniem przepisów prawnych, oraz eliminacją barier biurokratycznych, by przedsiębiorcy mogli wyłącznie skupić się na rozwoju swoich firm - wytłumaczyła.
 
- Docelowo będę się również starać o zmianę ustawy o Rzeczniku MŚP w zakresie możliwości składania projektów ustaw, a nie tylko ich opiniowania tak, jak jest to obecnie. Dzięki temu stanowisko rzecznika jako reprezentanta sektora MŚP będzie bardziej efektywne, czego oczekują sami przedsiębiorcy - zapowiedziała Agnieszka Majewska. 

Jak będzie wyglądać Centrum Południe? Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję

Zaznaczyła, że nowym obszarem działalności biura Rzecznika MŚP zamierza uczynić mediacje. - Chciałabym, aby wyróżnikiem moich działań był stały dialog z przedsiębiorcami. W tym celu w biurze Rzecznika, obok Rady Przedsiębiorców i Rady Naukowej, powołałam jeszcze jedno ciało doradcze: Radę Gospodarczą - poinformowała. 

Pomysły ministerstwa na rozwój firm

Wśród uczestników spotkania pomorskich przedsiębiorców w ECS był Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii.
 
- Nawiązując do tytułu naszej konferencji przedsiębiorcy w obliczu nadchodzących zmian nie powinni być sami i pozostawieni samym sobie. Dlaczego? Dlatego, że Polska w ostatnich kilkunastu latach okazała się odporna na wszystkie dotykają Europę kryzysy gospodarcze. Zawdzięczamy to  właśnie małym i średnim przedsiębiorstwom. Z kolei ostatnie lata pokazały, że przedsiębiorców w Polsce z poziomu władz publicznych nie traktuje się do końca po partnersku i patrzy się na nich w sposób podejrzliwy - ocenił Krzysztof Paszyk.
Na zdjęciu widzimy mężczyznę przemawiającego przy mównicy podczas oficjalnej konferencji. Mężczyzna jest ubrany w elegancki garnitur w ciemnym kolorze z delikatnym wzorem, białą koszulę i bordowy krawat. Ma krótkie, zaczesane włosy i stoi w profesjonalnej postawie, z rękami złożonymi na mównicy. W tle znajduje się ekran i baner z napisami, na którym widnieje logo i napis Rzecznik  oraz hasło konferencji:  Przedsiębiorcy w obliczu nadchodzących zmian . Oświetlenie jest skupione na mówcy, a tło pozostaje w półmroku, co nadaje scenie oficjalny i profesjonalny charakter.
O planach rządu względem przedsiębiorców opowiadał Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii. Polityk jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Minister rozwoju i technologii zapowiedział, że trwają prace nad zmianą prawa gospodarczego i administracyjnego, która ma ułatwić codzienne życie przedsiębiorcom. Konsultowana ze środowiskiem biznesu nowelizacja proponuje 50 zmian dla przedsiębiorców. Cały pakiet deregulacyjny został podzielony hasłowo na trzy filary: łatwiejsze kroki w biznesie, ułatwienia dla przedsiębiorców już prowadzących działalność gospodarczą oraz prawo gospodarcze przyjazne przedsiębiorcom.

Teren dawnej Stoczni Cesarskiej przejdzie metamorfozę. Jakie są zamierzenia inwestora?

Krzysztof Paszyk dodał, że kierowane przez niego ministerstwo pracuje również nad nowym modelem funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych. W Polsce jest ich dziś 14. Jedną z prężniej działających jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, obejmująca swoim obszarem województwa pomorskie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie i wielkopolskie. Ma swoją siedzibę w Gdańsku, przy ul. Trzy Lipy 3

PIP chce więcej prewencji i edukacji 

Z kolei Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy, wyjaśnił, że kierowany przez niego urząd, zmienia priorytety swojej działalności. 
 
- Nie chcemy już więcej kojarzyć się z inspektorem pracy, który karze nawet za najdrobniejsze przewinienie. Chcemy kojarzyć się z instytucją, która jest przyjazna zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. W następnych latach Państwowa Inspekcja Pracy będzie kłaść zdecydowanie większy nacisk na działania prewencyjne, promocyjne i edukacyjne. Mamy nadzieję, że dzięki temu prawo pracy będzie lepiej przestrzegane - zapowiedział Marcin Stanecki. 
Zdjęcie przedstawia mężczyznę przemawiającego przy mównicy podczas konferencji. Mężczyzna ma długie włosy, nosi okulary i jest ubrany w elegancki ciemny garnitur, białą koszulę i krawat w odcieniu różowym. Jego postawa i gestykulacja wskazują na zaangażowanie w wypowiedź. W tle znajduje się ekran z niebieskim tłem, na którym wyświetlono zdjęcia i nazwiska prelegentów, co sugeruje, że jest to oficjalne wydarzenie, takie jak panel ekspercki czy wykład. Widać również datę konferencji: 25 listopada 2024 r., oraz inne informacje, które dodają kontekstu profesjonalnego wydarzenia. Światło sceniczne skupia się na mówcy, podkreślając jego centralną rolę w tym momencie wystąpienia.
Marcin Stanecki Państwową Inspekcją Pracy kieruje od połowy czerwca 2024 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz Podyplomowego Studium Prawa Europejskiego UŁ. Posiada też kwalifikacje specjalisty BHP oraz pedagogiczne
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Zastrzegł jednak, że nie będzie to oznaczać braku funkcji kontrolnych i reakcji PIP na różnego rodzaju patologie występujące w zakładach pracy. - O to wnioskują nierzadko sami pracodawcy wskazując inne podmioty, które nie przestrzegają prawa pracy. A wszystko po to, aby zachować zasadę uczciwej konkurencji - dodał Główny Inspektor Pracy.  

Ile firm działa w Gdańsku?

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, życzyła Agnieszce Majewskiej samych sukcesów na nowym, odpowiedzialnym stanowisku.

Ustawa metropolitalna dla Pomorza - kiedy (nareszcie) przyjmie ją parlament?

- Z punktu widzenia Gdańska sama zastanawiam się nad pewnymi danymi. W naszym mieście, porównując lata 2022 i 2023 zanotowaliśmy wzrost zarejestrowanych podmiotów gospodarczych o 5 procent. Natomiast, co bardzo ważne: wśród 96 tysięcy podmiotów gospodarczych 95 900 to są małe i średnie przedsiębiorstwa. A niemal 93,5 tysiąca to mikroprzedsiębiorstwa, zatrudniające maksymalnie do 9 osób. To stawia pytanie. Na ile jest to “uciekanie” przed kodeksem pracy w samozatrudnienie? - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.   
Na zdjęciu widzimy kobietę przemawiającą przy mównicy podczas konferencji. Kobieta ma średniej długości, ciemne, falowane włosy i nosi duże, niebieskie okulary. Jest ubrana w elegancką, granatową koszulę z przypiętą złotą przypinką, co nadaje jej profesjonalny wygląd. Za nią w tle widoczne są flagi: Polski, Unii Europejskiej oraz Gdańska, co wskazuje na oficjalny charakter wydarzenia. Kobieta gestykuluje, co sugeruje zaangażowanie i dynamikę wypowiedzi. Oświetlenie skupia się na mówczyni, podkreślając jej rolę w tym momencie wystąpienia, podczas gdy tło pozostaje w delikatnym półmroku, co nadaje scenie profesjonalny i formalny klimat.
Powodzenia na nowym stanowisku w Warszawie w Biurze Rzecznika MŚP życzyła Agnieszce Majewskiej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Prezydent miasta wyraziła też nadzieję, że impulsem rozwojowym dla lokalnych przedsiębiorców będzie planowane utworzenie Metropolii Gdańsk - Gdynia - Sopot.

Właściwy człowiek na właściwym miejscu

- Daliśmy do pracy w Warszawie wyjątkowo kompetentną osobę, która z całą pewnością będzie znakomitą propagatorką interesów małych i średnich przedsiębiorstw - mówił, zachwalając dorobek i umiejętności Agnieszki Majewskiej, marszałek pomorski Mieczysław Struk
 
Samorządowiec dodał, że w Pomorskiem w obszarze MŚP zarejestrowanych jest 330 tysięcy podmiotów. 
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z KONFERENCJI RZECZNIKA MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W GDAŃSKU: 


 
Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska, podkreśliła, że nasz region jest zbudowany na przedsiębiorczości. 
- Poczynając od tradycyjnych stoczni, przemysłu morskiego, przez sektor turystyki, aż po innowacyjne start-upy technologiczne, które coraz częściej wybierają Gdańsk i okolice jako miejsce swojej działalności. Do dynamicznego rozwoju potrzebna jest stabilna i konsekwentna praca struktur państwa. Z trudem odblokowane po kilku straconych latach środki z Krajowego Programu Odbudowy trafiają wreszcie do przedsiębiorców, stając się kołem zamachowym dla gospodarki. Ale to nie wszystko. Na liście zmian poprawiających sytuację polskich firm są chociażby wakacje składkowe oraz obniżenie w 2025 r. składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - mówiła wojewoda pomorska.   

Jakie firmy są objęte ochroną Rzecznika MŚP?

Działający w Polsce od marca 2018 r. Rzecznik MŚP reprezentuje interesy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które zgodnie z definicją Unii Europejskiej spełniają następujące kryteria: 
 
  • mikroprzedsiębiorstwa: zatrudniają mniej niż 10 osób i mają roczny obrót nieprzekraczający 2 mln euro
  • małe przedsiębiorstwa: zatrudniają od 10 do 49 osób i osiągają roczny obrót do 10 mln euro
  • średnie przedsiębiorstwa: zatrudniają od 50 do 249 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 50 mln euro

TV

Wieczór dla tramwaju widmo