Prezydent Gdańska, w ramach 2. Gdańskiego Tygodnia Demokracji, zaprasza na międzynarodowa debatę o tym, czy warto do rządzenia miastem wykorzystywać budżet obywatelski i panel obywatelski, a także o tym jakie są dobre i złe przykłady bezpośredniego uczestnictwa obywateli w procesie sprawowania władzy. Wydarzenie to będzie wieńczyć pierwszy dzień III Panelu Obywatelskiego.
Uczestnicy dyskusji:
• Paweł Adamowicz, prezydent miasta Gdańska
• Antonella Valmorbida – sekretarz generalna ALDA
• Miroslav Kobasa – Fundacja Lecha Saphiehy
• Anjelika Philipenko – Lokalna Agencja Demokracji w Obwodzie Dniepropietrowskim
• Moderator - Adam Balcer z WiseEuropa
Do dyskusji zaproszeni zostali też przedstawiciela miasta litewskiego Akmene (Okmiany), które wspólnie z Gdańskiem i stowarzyszeniem ALDA pragnie założyć Ośrodek Demokracji Lokalnej (LDA) w Mariupolu, mieście na południowym wschodzie Ukrainy, gdzie wciąż trwa wojna. Ośrodek ten, współprowadzony przez wiele podmiotów i lokalną organizację pozarządową, będzie inicjował i pomagał wdrażać różne formy partycypacji społecznej.
Wśród uczestników, oprócz przedstawicieli Mariupola, są także reprezentanci ALDA oraz ośrodków lokalnych w LDA w Dniepropietrowsku i Gruzji. Wcześniej, goście zobaczą jak wygląda demokracja w akcji, przyglądając się porannym obradom III Panelu Obywatelskiego.
- Mamy nadzieję, że możliwość uczestniczenia w obradach Panelu Obywatelskiego, który jest efektem realizacji założeń społeczeństwa obywatelskiego pomoże naszym partnerom zza wschodniej granicy zrozumieć zasady działania społeczeństwa obywatelskiego oraz partycypacyjnego i przenieść je do swoich lokalnych struktur - taką nadzieję wyraził w swoim zaproszeniu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Program 2. Gdańskiego Tygodnia Demokracji
Demokracja w Akcji - Aktywność obywatelska w obliczu demokracji liberalnej, nieliberalnej oraz w krajach Partnerstwa Wschodniego, w sobotę, 16 września, o godzinie 16:30 w sali wystaw czasowych Europejskiego Centrum Solidarności. Debata będzie tłumaczona na język polski.