„Nasza przyjaźń trwa już od 25 lat”
Delegacja z Wilna przyjechała do naszego miasta nie bez powodu - w piątek, 11 sierpnia rozpoczął się festiwal „Wilno w Gdańsku / Vilnius Gdanske”, który w tym roku obchodzi okrągły jubileusz 20-lecia istnienia.
Wilno w Gdańsku 2023 - rozpoczynamy litewsko-polski weekend kultury i jarmarku.
Kolejnym powodem jest przypadające na ten rok 25-lecie współpracy partnerskiej między miastem Wilnem i Gdańskiem. 2023 rok to również rok, w którym Wilno ma szczególną okazję do świętowania - obchodzi 700-lecie powstania.
- Nasza przyjaźń, która trwa już od 25 lat, i wydarzenia, które razem organizujemy w ramach Festiwalu Wilno w Gdańsku / Vilnius Gdanske już od 20 lat, pokazują, że możemy razem nie tylko rozmawiać o przeszłości i łączącej nas historii, ale również udanie planować wspólnie przyszłość. Temu właśnie służą nasze spotkania teraz w Gdańsku. Wiele nas łączy, a jednocześnie możemy dzielić się różnymi doświadczeniami - mówiła wicemer Simona Bieliūnė, która przybyła z delegacją.
Wizyta w Gdańsku była jej pierwszą w naszym mieście. Jakie są jej wrażenia?
- Zostaliśmy bardzo ciepło i gościnnie przyjęci. Pozwala nam to poczuć, że jesteśmy częścią gdańskiej tradycji - cieszyła się wicemer. - Komunikujemy się i pozostajemy w kontakcie z różnymi miastami, i współpraca pomiędzy Gdańskiem a Wilnem jest przykładem tego, jak dobrze ta współpraca może wyglądać.
Simona Bieliūnė zdradziła także, że podczas wizyty w Gdańsku oprócz zagadnień dotyczących współpracy m.in. w zakresie kultury omawiane są sprawy polityczne, dotyczące m.in. trwającej wojny w Ukrainie. - Wiele rzeczy możemy tutaj wspólnie wypracować - podkreśliła.
O kulturze i sprawach społecznych
Uroczysta gala z okazji 25-lecia współpracy partnerskiej między Gdańskiem a Wilnem została zaplanowana na piątek, 11 sierpnia, na godzinę 19:00, w Centrum św. Jana w Gdańsku. Wcześniej goście odwiedzili Jarmark św. Dominika, w tym Uliczkę Wileńską - czyli ulicę Pańską, na której na czas jarmarku stanęły kramy z litewskimi specjałami i produktami rękodzielniczymi.
Tego dnia goście z Wilna spotkali się także z przedstawicielami naszego miasta. Przedmiotem rozmów były m.in. tematy kulturalne, ale również społeczne - takie jak domy sąsiedzkie, profilaktyka zdrowotna w szkołach i zdrowy tryb życia, szczepienia czy działania na rzecz zdrowia psychicznego. Przedstawiciele Wilna pochwalili się swoimi sukcesami na tle aktywizacji kulturalnej seniorów, obejmującej organizację wyjść do muzeów i innych miejskich instytucji kultury. O czym jeszcze rozmawiano?
- Wicemer wyraziła zainteresowanie współpracą kulturalną w obszarze rezydencji artystycznych. Być może pozwoli to w przyszłości stworzyć wspólny program wymiany artystów. Chciałaby też zacieśnić współpracę między teatrami. Nie rozmawialiśmy szerzej o tym, jak taka współpraca miałaby wyglądać, ale myślę, że to temat wart rozwinięcia - mówi Krzysztof Adamczyk, zastępca dyrektora Biura Prezydenta ds. Kultury.
W skład delegacji, która odwiedziła nasze miasto, oprócz wicemer Simony Bieliūnė, weszli Audronė Markevičienė - Radca Minister, zastępca Ambasadora Litwy w Polsce, Józef Poltrok - Konsul Honorowy Republiki Litewskiej w Gdańsku, Jarosław Kamiński - przewodniczący Komisji Kontroli i radny Miasta Wilna, Raminta Kersyte - członkini Komisji Kultury i Turystyki i radna Miasta Wilna, Rūta Pilkytė - doradca mera Miasta Wilna, Tadas Rimdžius - dyrektor Departamentu Kultury, Patricija Radzevič - menadżer projektów obszaru kulturalnego, Renata Lisovska-Urbanovič - główna specjalistka Departamentu Kultury Administracji Samorządu Miasta Wilna, Lina Atkočiūtė - główna specjalistka Departamentu Turystyki i Współpracy Zagranicznej Miasta Wilna, a także Vitanis Urba - wieloletni koordynator Jarmarku Wileńskiego z Wilna, i Kestutis Sudiaus - wieloletni współorganizator Jarmarku Wileńskiego z Wilna.
Trzy dni gdańskiej wizyty pracowników samorządowych z Ukrainy. Zobacz zniszczenia w Mariupolu