Delegacja z Nowego Jorku w Gdańsku. Śladami przełomowego 1989 roku

Dr Frank Hentschker – teatrolog i dyrektor Martin E. Segal Theater Center przy City University of New York, Jay Wagman - dyrektor New York Skirball Center, Tomasz Smolarski z Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Adam Feldman - krytyk teatralny z Time Out New York na cztery dni przyjechali do Trójmiasta. W środę, 26 czerwca, spotkali się m.in. z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz.
26.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia grupę ludzi siedzących przy stole konferencyjnym, na którym znajdują się napoje i przekąski. W tle widać flagi Polski, Unii Europejskiej oraz innych regionów, co sugeruje, że spotkanie ma charakter oficjalny
Spotkanie delegacji z Nowego Jorku z prezydent Gdańska. Nz. od lewej: prezydent Aleksandra Dulkiewicz, obok niej Adam Feldman (Time Out New York) i Jay Wagman (New York Skirball Center)
fot. Bartosz Bańka / www.gdansk.pl

28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski od 25 lipca do 4 sierpnia. PROGRAM

Czteroosobowa delegacja z Nowego Jorku, w skład której weszli przedstawiciele świata teatru, do Trójmiasta przyleciała w poniedziałek, 24 czerwca, na zaproszenie dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Agaty Grendy. W inicjatywę włączyły się Miasto Gdańsk, Gdańska Organizacja Turystyczna i Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna.

- Moim celem było pokazać gościom nasz musical „1989”, i poznać ich opinię. Planujemy też otworzyć dach teatru z tej okazji. Jestem bardzo ciekawa, czy ten spektakl okaże się interesujący międzynarodowo – mówi dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Agata Grenada.

Zdjęcie przedstawia trzy osoby siedzące przy stole konferencyjnym, które uczestniczą w spotkaniu. Wszyscy są elegancko ubrani, a ich wyraz twarzy sugeruje zaangażowanie i skupienie na rozmowie
Od lewej: dr Frank Hentschker (Martin E. Segal Theater Center), Agata Grenda (Gdański Teatr Szekspirowski, Tomasz Smolarski (Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku)
fot. Bartosz Bańka / www.gdansk.pl

Spotkania z dyrektorami instytucji i z prezydent Gdańska

Zaproszeni goście to: dr Frank Hentschker -teatrolog i dyrektor wykonawczy i ds. programowych w Martin E. Segal Theater Center, który jest częścią City University of New York; Jay Wagman - dyrektor wykonawczy w należącym do New York University teatrze New York Skirball Center, mieszczącym się na Manhattanie, mogącym się pochwalić liczbą 850 miejsc na widowni; Tomasz Smolarski - kurator działu Film and Performing Arts w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Adam Feldman - krytyk teatralny z Time Out New York. 

Przed obejrzeniem spektaklu „1989”, który będzie kulminacyjnym punktem ich pobytu w Trójmieście, organizatorzy zaplanowali dla nich szereg atrakcji pozwalających poznać Polskę i region, zarówno od strony kulturalnej i turystycznej, jak i historycznej – tak, by goście mieli jak najszerszy kontekst podczas oglądania spektaklu opowiadającego o drodze naszego kraju do wolności. 

Na zdjęciu widzimy cztery osoby pozujące przed dużą czarno-białą fotografią grupy ludzi. Każda z postaci ubrana jest w jeansowe ubrania, które podkreślają kontrast między teraźniejszością a przeszłością uchwyconą na zdjęciu w tle
„1989” to koprodukcja Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
fot. Dawid Linkowski / GTS

W środę, 26 czerwca, delegacja spotkała się z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz.

- W Gdańsku jesteśmy dumni z polskiej historii. Wybory 1989 to był wielki sukces. Ale nie mamy ciągle takiej jedności w narodzie, która pozwalałaby dumnie obchodzić to święto, tak by uczestniczyli w nim wszyscy. Dlatego jestem bardzo wdzięczna, że udało się wspólnie wyprodukować takie show, które pozwala zobaczyć, szczególnie młodym ludziom, kawałek historii. I robi to w pozytywnej, radosnej atmosferze – powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz

- Chcieliśmy zrobić coś, co da ludziom nadzieję - i to się udało. Chcieliśmy pokazać, że nie musimy żyć w smutnym świecie. Nawet, jeśli to jest naiwne przesłanie, to jest nam potrzebne – dodała dyrektor Agata Grenda.

Adam Feldman - krytyk teatralny z Time Out New York, zauważył, że amerykańskie musicale dotykające tematów historycznych kończą się na latach 60. ubiegłego wieku.

- Bardzo rzadko możemy znaleźć show, które opowiada o współczesnych wydarzeniach – powiedział. I zaznaczył, że to wielkie wyzwanie. - Na Broadwayu był musical o księżnej Dianie, i nie spodobał się ludziom – zdradził.

Dr Frank Hentschker dodał: - To świetny pomysł, bardzo odważny. Macie spektakl, który opowiada o micie, który dla nas jest jak 4 lipca. Dla nas to ważne i inspirujące. Pokazujecie, że teatr może służyć tym rocznicom.

Na zdjęciu znajduje się mężczyzna w koszuli w kratę, który z zaciętą miną unosi zaciśniętą pięść, wyrażając determinację lub protest. Za nim widać inne osoby, z których jedna również unosi rękę w geście wsparcia, a w tle rozmazane napisy sugerują atmosferę aktywizmu lub scenę teatralną
W teatralnej opowieści o drodze do wolności nie mogło zabraknąć Lecha Wałęsy
fot. Dawid Linkowski / GTS

Nie tylko Gdańsk, Sopot i Gdynia także na liście

Oprócz spotkania z prezydent Gdańska, w programie delegacji z Nowego Jorku, znalazła się także wizyta i zwiedzanie wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności z przewodnikiem oraz „uściśnięcie dłoni” z Lechem Wałęsą. Dla gości zaplanowano również oprowadzanie po Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, odwiedziny w Instytucie Kultury Miejskiej i American Corner, wizytę w Muzeum II Wojny Światowej oraz spacer po Głównym Mieście z przewodnikiem.

W Gdyni goście odwiedzili Muzeum Emigracji i zwiedzili krótko samo miasto. W Sopocie zorganizowano dla nich spacer po kurorcie, w tym odwiedzenie Goyki 3 Art Inkubatora i Dworku Sierakowskich.

Spektakle Teatru Wybrzeże zobaczysz bezpłatnie na Scenie Letniej

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów