Debata słupska z połową kandydatów
W tym tygodniu - od wtorku do czwartku - TVP Gdańsk przeprowadziła debaty z kandydatami na prezydenta Gdańska, Gdyni i Sopotu.
Niecodzienny przebieg miała piątkowa debata z kandydatami na najwyższy urząd w Słupsku. Stawiły się na niej bowiem tylko dwie osoby:
- Adam Sędziński – komitet Słupsk Wspólnie
- Adam Treder – Prawo i Sprawiedliwość
Kto był nieobecny i dlaczego?
Pozostała dwójka kandydatów nie była obecna na debacie. Do studia TVP nie przyjechała obecna prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka (reprezentująca własny komitet Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej) oraz Paweł Szewczyk, startujący o fotel prezydenta miasta z ramienia Koalicji Obywatelskiej.
Debata kandydatów na prezydenta Gdańska w TVP Gdańsk. Na jakie pytania odpowiadali?
Krystyna Danilecka-Wojewódzka w czwartek, 4 kwietnia, wieczorem poinformowała TVP, że nie weźmie udziału w debacie. Jej rezygnacja wynika z “istotnych okoliczności, które pojawiły się w wyniku wcześniejszych zobowiązań, a których wcześniej komitet wyborczy nie mógł przewidzieć”.
- Z przyczyn niezależnych ode mnie nie mogę uczestniczyć w debacie - tak swoją nieobecność usprawiedliwił natomiast w dniu debaty Paweł Szewczyk.
Jakie pytania stawiano kandydatom?
Debatę w TVP Gdańsk prowadzili Weronika Bigus i Tomasz Sieliwończyk.
Dyskusja w studio telewizyjnym była podzielona na trzy bloki tematyczne:
- Inwestycje i komunikacja
- Edukacja i polityka mieszkaniowa
- Zdrowie i turystyka
Na odpowiedzi każdy z kandydatów miał minutę. Uczestnicy debaty mieli też okazję na jej podsumowanie w postaci swobodnej wypowiedzi trwającej pół minuty.
Z uwagi na to, że w słupskiej debacie, zorganizowanej przez TVP Gdańsk, uczestniczyły tylko dwie osoby była ona krótsza od trzech pozostałych z kandydatami na prezydentów miast tworzących Trójmiasto.
Słupsk z największym budżetem od lat
W 2024 roku budżet Słupska sięga rekordowych 900 milionów złotych, z czego 170 mln zł miasto wyda na inwestycje. Co trzecia złotówka z kwoty przeznaczonej na cele inwestycyjne będzie zaś przekazana na budowę kolejnego etapu budowy ok. 5-kilometrowej drogi tzw. miejskiego ringu.
Adam Sędziński:
Miasto Słupsk położone jest w miejscu, które daje ogromną szansę na szybki rozwój. To jest moment, który musimy wykorzystać. Wszystkie inwestycje muszą być realizowane efektywnie i z respektowaniem potrzeb mieszkańców. Dzisiaj, faktycznie realizujemy budżet inwestycyjny największy w historii miasta. Budowa ringu zmieni oblicze Słupska poprzez zwiększenie dostępności.
Adam Treder:
Rzeczywiście, miasto Słupsk ma w tym roku największy budżet inwestycyjny w historii. Jest to głównie zasługa pozyskanych przez miasto środków z budżetu państwa. Kluczowa jest budowa ringu, ale równie ważna jest budowa dróg dojazdowych do nowo powstałych osiedli. Istotne są też projekty infrastrukturalne dotyczące remontów chodników. Przez ostatnie dwie kadencje miasto nie miało szczęścia do inwestycji.
ZOBACZ ZAPIS DEBATY KANDYDATÓW NA PREZYDENTA SŁUPSKA W TVP GDAŃSK:
W przypadku wyborów na prezydenta miasta, jeśli żaden z kandydatów nie osiągnie ponad 50-procentowego poparcia, zarządzona zostanie II tura głosowania. Odbędzie się dwa tygodnie później tj. 21 kwietnia. Weźmie w niej udział dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem z pierwszych wyborów