Sławomir Patyra i Sławomir Sowiński w debacie "Co dalej po wyborach?" Transmisja na gdansk.pl

Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego oraz Miasto Sopot zapraszają na 90. Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego, który odbędzie się w środę, 8 listopada, w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie o godz. 18.00. Wstęp wolny. W debacie "Co dalej po wyborach?" udział wezmą dr hab. Sławomir Patyra, dr hab. Sławomir Sowiński oraz prowadząca Agnieszka Michajłow. Transmisja na gdansk.pl.
07.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ręka wrzuca kartę do przezroczystej urny
W całym kraju frekwencja w wyborach parlamentarnych 2023 roku była rekordowa: 74,38 proc. W Gdańsku głosowało aż 81,50 proc. uprawnionych
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

W Gdańsku frekwencja aż 81,50 proc. Kiełpino Górne, Zaspa, Jasień i Osowa ponad 90 proc.!!!

Wysoka frekwencja wyborcza

Wybory do Sejmu i Senatu odbyły się 15 października 2023 roku. Dwa dni później - 17 października - Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki. Frekwencja w całym kraju wyniosła 74,38 procent, w Gdańsku aż 81,50 proc. To duży wzrost w porównaniu z wyborami parlamentarnymi w 2019 roku: wtedy w Polsce głosowało 61,74 proc. uprawnionych, w naszym mieście - 72,54 proc.

Poparcie dla komitetów wyborczych w Polsce:

  • Prawo i Sprawiedliwość - 35,38 proc.,
  • Koalicja Obywatelska - 30,70 proc.
  • Trzecia Droga - 14,40 proc.
  • Nowa Lewica - 8,61 proc.
  • Konfederacja - 7,16 proc.
  • Bezpartyjni Samorządowcy - 1,86 proc.
  • Polska Jest Jedna - 1,63 proc.

W Gdańsku zwyciężyła z bardzo dużą przewagą Koalicja Obywatelska - 46,67 proc. Na drugim miejscu Prawo i Sprawiedliwość - 20,01 proc. Trzecia Droga miała w naszym mieście 14,47 proc. poparcia, Nowa Lewica - 10,97, Konfederacja - 5,65.

Podziękowanie za dużą frekwencję w wyborach - skorzystało ponad 36 tys. osób

Debata Salonu Młodopolskiego

W poniedziałek, 6 listopada, w wieczornym orędziu prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, że misję tworzenia nowego rządu powierzy Mateuszowi Morawieckiemu. Apele opozycji, by prezesem Rady Ministrów został Donald Tusk, nie zostały wysłuchane. 

Opozycja - Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, Nowa Lewica - będą miały w Sejmie i Senacie większość. Czy zatem nastąpi zwrot w polskiej polityce i jakie skutki może przynieść? O tym traktować będzie debata "Co dalej po wyborach?" w ramach 90. Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego. 

Spotkanie odbędzie się w środę, 8 listopada, o godz. 18.00 w Państwowej Galerii Sztuki, plac Zdrojowy 2 w Sopocie. Wstęp wolny. Transmisja na www.gdansk.pl oraz na profilach Facebook: Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego, Gdansk.pl i Miasto Sopot.

W debacie udział wezmą eksperci od prawa i polityki. Zaproszenie przyjęli: dr hab. Sławomir Patyra oraz dr hab. Sławomir Sowiński. Spotkanie poprowadzi red. Agnieszka Michajłow.

Więcej o uczestnikach debaty:

  • dr hab. Sławomir Patyra – kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego UMCS w Lublinie oraz Centrum Badań nad Parlamentaryzmem przy Instytucie Nauk Prawnych UMCS. Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego, Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego oraz Zespołu Doradców Prawnych do spraw Kontroli Konstytucyjności Prawa przy Marszałku Senatu X Kadencji. Szef Zespołu do Spraw Ustroju Państwa i Wymiaru Sprawiedliwości Ośrodka Badań Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych. Autor ponad stu publikacji z zakresu prawa konstytucyjnego oraz kilkudziesięciu opinii prawnych. Wspólny kandydat Koalicji Obywatelskiej i PSL – Koalicji Polskiej na Rzecznika Praw Obywatelskich (marzec-kwiecień 2021 r.).
  • dr hab. Sławomir Sowiński – doktor habilitowany w dziedzinie nauk o polityce. Profesor i wykładowca w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Publikuje m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Wirtualnej Polsce". Wybrane publikacje: „Dobra nowina w czasach Dobrej zmiany". Kościół katolicki w sferze publicznej współczesnej Polski w latach 2015-2018”, Warszawa 2021, „Religia i konserwatyzm. Sprzymierzeńcy czy konkurenci” (red. razem z P. Mazurkiewicz), Wrocław 2004. 
  • Agnieszka Michajłow – dziennikarka z ponad 30-letnim stażem, specjalizuje się w wywiadach, nie tylko politycznych, a także ekspertka ds. PR.
 

TV

Każdy może pomóc