Jedyna taka debata w kampanii do Sejmu RP. Zobacz naszą relację i zapis WIDEO

Interesująca i wymagająca od kandydatów dobrej kondycji - zarówno intelektualnej, jak i fizycznej - była „Samorządowa debata poselska”, do której doszło w środę wieczorem, 11 października. Trwała dwie i pół godziny non stop. Uczestniczyło w niej siedmioro kandydatów do Sejmu z gdańsko-sopockiego okręgu nr 25, po jednym z każdego ugrupowania. Nie było to widowisko typu długie pytanie - krótka odpowiedź, ale rzeczywista debata o sprawach Gdańska i Pomorza, z interakcją między uczestnikami. Wszystko to w studio portalu gdansk.pl, nasza ekipa techniczna zrealizowała transmisję od A do Z.
11.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilka osób siedzących w studio telewizyjnym
Od lewej: Przemysław Kluz - prowadzący debatę, Kazimierz Plotzke - Bezpartyjni Samorządowcy, Magdalena Sroka - Trzecia Droga-PSL-Polska 2050 Szymona Hołowni, Adam Szczepański - Nowa Lewica, Elżbieta Strzelczyk - PiS, Michał Urbaniak - Konfederacja, Małgorzata Chmiel - Koalicja Obywatelska, Janusz Wrocławski - Polska liberalna - Strajk przedsiębiorców
mat. gdansk.pl

Debata solą kampanii wyborczej

Tym bardziej warto docenić Gdańskie Forum Samorządowe, które na na kilka dni przed datą wyborów podjęło się organizacji debaty przedwyborczej. Tę inicjatywę wsparł gdansk.pl, oficjalny portal Miasta Gdańska, Kandydaci i ich najbliżsi współpracownicy przyszli do naszego studia w biurowcu Koga, przy ul. Andruszkiewicza 5. Ekipa portalu była odpowiedzialna za całą stronę techniczną: oprawę wizualną, realizację wideo i transmisję, która przeprowadziliśmy za pośrednictwem gdansk.pl. Wideo z całości debaty dołączyliśmy do tej publikacji. 
Główne wątki debaty: jak kształtować zadania publiczne między samorządami a rządem, czy Pomorskie z Gdańskiem jako stolicą powinno zostać ustawową metropolią oraz co powinno być źródłem rozwoju naszego regionu.
 
Kto uczestniczył w debacie? Lista w kolejności alfabetycznej: 
 
  • Małgorzata Chmiel (Koalicja Obywatelska), nr 5 na liście
  • Kazimierz Plotzke (Bezpartyjni Samorządowcy), nr 4 na liście 
  • Magdalena Sroka (Trzecia Droga-PSL-Polska 2050 Szymona Hołowni), nr 3 na liście 
  • Adam Szczepański (Nowa Lewica), nr 3 na liście
  • Elżbieta Strzelczyk (Prawo i Sprawiedliwość), nr 7 na liście
  • Michał Urbaniak (Konfederacja), nr 1 na liście
  • Janusz Wrocławski (Polska liberalna - Strajk przedsiębiorców), nr 1 na liście
Na debatę nie przyszedł tylko przedstawiciel komitetu "Polska jest jedna".
 
ZAPIS WIDEO DEBATY:
 

Jak przebiegła debata w naszym studio?

Debata trwała 2,5 godziny. Poprowadził ją Przemysław Kluz
 
Wszystkim kandydatom, którzy przybyli do siedziby portalu gdansk.pl towarzyszyła grupa sztabowców. Na pół godziny przed startem dyskusji trwały luźne i kuluarowe rozmowy. Jako pierwszy przyjechał Janusz Wrocławski. Prawie w ostatniej chwili, na pięć minut przed rozpoczęciem spotkania, do studia wszedł Michał Urbaniak.  
 
Samą debatę poprzedziła sonda filmowa, nagrana przez gdansk.pl, w której mieszkańcom Gdańska zadano pytanie, dlaczego warto głosować w wyborach. Następnie uczestników zgromadzonych w studio powitali Anna Maria Czarzasta i Paweł Zarzycki z Gdańskiego Forum Samorządowego.

Gdańszczanie to aktywni wyborcy. Jaka będzie frekwencja w głosowaniu 15 października?

ZOBACZ JAK DEBATA WYGLĄDAŁA "OD KUCHNI":
 
 
 
Pytania dla kandydatów w okręgu nr 25 podczas debaty podzielono na cztery obszary tematyczne:
  • "Samorząd. Doświadczenia. Plany na przyszłość"
  • "Wizja samorządu. Relacje rząd - samorząd"
  • "Metropolia"
  • "Pytania szczegółowe". 
Wszystko odbywało się bez udziału publiczności, ale widzowie mogli zadawać pytania do kandydatów na profilu organizatora, na Facebooku Gdańskiego Forum Samorządowego. Jeden z internautów był np. ciekawy, jak politycy zamierzają wpłynąć na obniżkę wysokich cen wynajmu mieszkań oraz czy potrzebny jest podatek dla właścicieli od drugiego lub trzeciego lokalu mieszkalnego.  
 
Warto podkreślić, że choć w w krajowym życiu politycznym łatwo o negatywne wzorce, podczas debaty w gdansk.pl udało się zachować merytoryczny poziom, kandydaci trzymali się zasad i mimo różnicy zdań unikali agresywnych zachowań.  

Prawie wszyscy "za" metropolią w Pomorskiem

Szczególnie interesującym wątkiem dyskusji były starania o powołanie metropolii na Pomorzu, na wzór funkcjonującej od 2018 roku Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Utworzenie w Pomorskiem takiego związku metropolitalnego pozwoliłoby zatrzymać w naszym regionie 5 procent podatku PIT tj. ok. 200 mln zł rocznie. Dzisiaj trafia do budżetu państwa, a mogłyby bezpośrednio zasilać rozwój transportu publicznego dla mieszkańców w naszym regionie - przede wszystkim komunikacji autobusowej i kolejowej. 
Kilkanaście osób w studio telewizyjnym
Już za chwilę start debaty "Samorządowej debaty poselskiej” w gdansk.pl
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Z ideą powstania metropolii na Pomorzu zgodzili się wszyscy uczestnicy debaty z wyjątkiem Elżbiety Strzelczyk. Radna Gdańska PiS, która teraz ubiega się o mandat na “Wiejskiej” przekonywała, że ustawowe powołanie metropolii niewiele zmieni w rozwoju naszego regionu, a Polska powinna rozwijać się w równomierny sposób. 
 
Adam Szczepański i Michał Urbaniak zwrócili natomiast uwagę, aby w procesie powstania w Pomorskiem związku metropolitalnego nie zaniedbać interesów gmin, które znajdują się na obrzeżach województwa i nie znalazłyby się w granicach metropolii. 
Przypomnijmy, że senacki projekt ustawy ws. utworzenia metropolii na Pomorzu, wspierany przez Koalicję Obywatelską, był przez dwa lata trzymany w tzw. sejmowej zamrażarce przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek z PiS. Pod koniec stycznia 2023 r. podjęto próbę wprowadzenia projektu ustawy do porządku obrad izby niższej parlamentu. Niestety, głosami posłów Zjednoczonej Prawicy parlament odrzucił ten wniosek. Przeciwko “odmrożeniu” projektu ustawy i wbrew interesowi Pomorza byli wszyscy posłowie PiS z naszego regionu.

Wybory i referendum: możesz głosować albo i nie. Jak się zachować w lokalu wyborczym?

Starcie w siedmiu w parach 

Jedną z bardziej emocjonujących części debaty w gdansk.pl były pytania zadawane bezpośrednio między kandydatami. Kto z kim będzie się spierał na argumenty wylosowano przed programem.
 
Uczestnicy debaty zadawali sobie pytania w siedmiu parach: 
 
  • Kazimierz Plotzke - Małgorzata Chmiel 
  • Adam Szczepański - Janusz Wrocławski, 
  • Elżbieta Strzelczyk - Michał Urbaniak
  • Małgorzata Chmiel - Magdalena Sroka
  • Elżbieta Strzelczyk - Adam Szczepański
  • Janusz Wrocławski - Magdalena Sroka
  • Michał Urbaniak - Kazimierz Plotzke

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z DEBATY KANDYDATÓW DO SEJMU W OKRĘGU NR 25 W STUDIO gdansk.pl:

 

Finałem debaty w gdansk.pl były minutowe wystąpienia wszystkich siedmiorga kandydatów do Sejmu, podczas których zachęcali do głosowania na reprezentowane przez nich komitety wyborcze.

Partnerami debaty byli: Fundacja RC, Stowarzyszenie Koloseum, Stowarzyszenie Libertariańskie, Vox Wnętrza.

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!