• Start
  • Wiadomości
  • Danuta Wałęsa otrzyma tytuł Honorowej Obywatelki - transmisja na gdansk.pl

Danuta Wałęsa dziś Honorową Obywatelką Miasta Gdańska. Uroczysta sesja RMG, laudacja Krystyny Jandy - oglądaj transmisję na naszym portalu

W poniedziałek, 6 lutego, w Dworze Artusa odbędzie się uroczysta, LVIII sesja Rady Miasta Gdańska, podczas której tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Gdańska otrzyma Danuta Wałęsa. Laudację wygłosi Krystyna Janda. Sesja będzie transmitowana na www.gdansk.pl, początek uroczystości o godz. 18.00.
06.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta w lekko przyciemnianych okularach pokazuje znak zwycięstwa na tle dużego zdjęcia z podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku w 1980 roku. Na pierwszym planie zdjęcia, po lewej, podpisujący Lech Wałęsa
Danuta Wałęsa na obchodach rocznicy Sierpnia '80 w 2022 roku
fot. Grzegorz Mehring / Archiwum ECS

Uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska

Uchwała w sprawie nadania tytułu Honorowej Obywatelki Miasta Gdańska Danucie Wałęsie to wspólna inicjatywa klubów radnych Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska. Wyróżnienie to ma być jednocześnie hołdem dla wszystkich żon i matek, które – zupełnie nie znane opinii publicznej – wspierały działaczy demokratycznej opozycji w PRL. 

Danuta Wałęsa, była Pierwsza Dama, Honorową Obywatelką Miasta Gdańska

Tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Gdańska zostanie oficjalnie nadany Danucie Wałęsie w poniedziałek, 6 lutego, o godzinie 18.00 w Dworze Artusa podczas obrad LVIII sesji Rady Miasta Gdańska. 

Porządek obrad:

1. Otwarcie sesji przez przewodniczącą Rady Miasta Gdańska Agnieszkę Owczarczak.
2. Wystąpienie przewodniczącej Rady Miasta Gdańska Agnieszki Owczarczak.
3. Wystąpienie prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.
4. Wygłoszenie laudacji przez Krystynę Jandę
5. Wręczenie dyplomu.
6. Wystąpienie Honorowej Obywatelki Miasta Gdańska Danuty Wałęsy.
7. Zakończenie obrad.

 

Starsza kobieta w okularach stoi w sali podczas spotkania, obok (poniżej) trzy głowy mężczyzn
W intencji radnych klubów Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska wyróżnienie Danuty Wałęsy tytułem Honorowej Obywatelki Gdańska ma być jednocześnie hołdem dla wszystkich żon i matek, które - zupełnie nie znane opinii publicznej - wspierały działaczy demokratycznej opozycji w PRL
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Treść uzasadnienia uchwały

Sesja, podczas której uchwała została poddana pod głosowanie odbyła się 25 sierpnia 2022 r. Uchwała została podjęta większością głosów radnych (za: Koalicja Obywatelska i Wszystko dla Gdańska, przeciw: PiS).

Sesja RMG. Danuta Wałęsa honorową obywatelką - większością głosów 20 do 11

W uzasadnieniu uchwały czytaliśmy:

„Lech Wałęsa, gdy ubecy po raz pierwszy zabierali go z domu, zdjął obrączkę i zegarek. Te dwa najcenniejsze dla siebie przedmioty położył na stole i powiedział żonie, że ma je sprzedać, gdyby nie miała z czego żyć. W nocy 13 grudnia 1981 roku, gdy Wałęsę wyprowadzano z domu jak tysiące innych internowanych, Danuta została sama z piątką małych dzieci i szóstym w drodze. Następnego dnia Wałęsowie mieli odebrać ze wsi zamówionego na święta świniaka. Danuta mimo wszystko pojechała po zamówienie. Zatrzymana przez milicjanta wykrzyczała: „Co mam zrobić?! Mam dzieci, jestem sama! Męża mi zamknęli. Mam dzieci nakarmić suchym chlebem albo kartoflami na wodzie?!”. Po latach komentowała: „Trudne do uwierzenia?! Wojna, męża zamknęli, a żona zajmuje się świniakiem… […] Cóż, to jest samo życie! W związku z tym, że starego zamknęli, dzieci mają z głodu umrzeć?”.


Za bohaterami i bohaterkami naszej wolności stały – żony i partnerki, mężowie i partnerzy, rodzice… To oni organizowali życie, dbali o dom, zastępowali dzieciom nieobecnych ojców i matki, wspierali, jak trzeba było, to nosili żywność do aresztu i roznosili ulotki. Rewizje, podsłuchy, zatrzymania… Niełatwy to był los, w ciągłym napięciu, niepewności jutra i zgodzie na to, że sprawy rodzinne schodzą na plan dalszy.


Takie życie wymagało odwagi, hartu ducha i wielkiego poświęcenia. Wszyscy jesteśmy winni wdzięczność tym cichym bohaterkom i bohaterom naszej wolności.


Uosabia ich Danuta Wałęsa, żona legendarnego przywódcy Solidarności.


Danuta Wałęsa, z domu Gołoś, urodziła się 25 lutego 1949 roku w Kolonii Krypy, województwo mazowieckie. Jako 20-latka wyszła za mąż za Lecha Wałęsę – robotnika Stoczni Gdańskiej, późniejszego lidera Solidarności. Doczekali się ośmiorga potomstwa. Wspominała po latach, że słuchała Radia Wolna Europa, by wiedzieć, jak jej mąż obala komunizm. 10 grudnia 1983 roku w imieniu Lecha, który nie chciał opuścić kraju z obawy, że nie będzie mógł już tu wrócić, odebrała w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla. Siedem lat później, 22 grudnia 1990 roku, po wygranych przez Lecha Wałęsę wyborach prezydenckich, na pięć lat objęła obowiązki pierwszej damy. Z zapałem oddała się działalności społecznej. Dołączyła do rady fundatorów Fundacji „Sprawni Inaczej”, była honorową prezeską gdańskiej Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury. A także członkinią wielu rad honorowych konkursów i organizacji społecznych.


W 2011 roku ukazała się jej autobiografia „Marzenia i tajemnice” (Wydawnictwo Literackie, oprac. Piotr Adamowicz). Książka okazała się bestsellerem, już w kilka pierwszych miesięcy sprzedano 300 tys. egzemplarzy, a Krystyna Janda dokonała adaptacji i wcieliła się w rolę „Danuty W.”. „[…] opowiadam tę historię w imieniu wszystkich kobiet na świecie, a przede wszystkim wszystkich Polek. Moim zdaniem jest to historia prawie antyczna i uniwersalna” – mówiła Krystyna Janda.


Danuta Wałęsa była wielokrotnie nagradzana. Zdobyła m.in.: nagrodę Wiktor w kategorii Największe Odkrycie Telewizyjne roku 2011, nagrodę TVP Kultura w kategorii Gwarancje Kultury, nagrodę Róże Gali w kategorii Literatura za książkę „Marzenia i tajemnice”, nagrodę „Tygodnika Powszechnego”, Medal Świętego Jerzego, nagrodę radia RMF Classic w kategorii Za klasę i styl, nagrodę radia Tok FM oraz tytuł Człowieka Roku 2011 „Dziennika Bałtyckiego”.


W 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za oddanie dla sprawy przemian demokratycznych w kraju, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej”.


Danuta Wałęsa mówi o sobie, że jest spełnioną matką i żoną. Syn Jarek po latach powiedział: „Mamo, nigdy nie czułem się zagrożony. Dawałaś mi poczucie bezpieczeństwa”.


Kim jest Danuta Wałęsa

Danuta Wałęsa urodziła się 25 lutego w 1949 r. w miejscowości Kolonia Krypy, w powiecie węgrowskim (Mazowieckie), z domu Gołoś. Od 1968 r. mieszka w Gdańsku. Jak podaje Gedanopedia, internetowa encyklopedia Gdańska, przez rok pracowała w kwiaciarni Orchidea przy ul. Długiej, kwaterując u ciotek, najpierw w Brzeźnie, później przy ul. Żabi Kruk.

8 listopada 1969 r. wyszła za mąż za Lecha Wałęsę, późniejszego lidera Solidarności i prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jest matką ośmiorga dzieci - czterech córek i czterech synów.

10 grudnia 1983 r. w imieniu męża odebrała w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla

Danuta Wałęsa jest m.in. przewodniczącą Rady Fundatorów Fundacji „Sprawni Inaczej”, działającej od czerwca 1989 r., honorowym prezesem gdańskiej Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury, członkiem Honorowej Rady Konkursu Darboven Idee Grant dla Kobiet Przedsiębiorczych.

W listopadzie 2011 r. w Wydawnictwie Literackim ukazała się jej autobiografia “Marzenia i tajemnice”, opracowana przez Piotra Adamowicza.

W 2012 r. Danuta Wałęsa odznaczona została Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole