LARRY JEST OKEY! Kolorowe, muzyczne i wzruszające pożegnanie dyrektora NCK
Uroczyste upamiętnienie animatorki
Danuta Rolke-Poczman (1935-2022) była architektką, prezeską Pracowni Architektonicznej ZAPA, założycielką i prezeską Stowarzyszenia Stara Oliwa oraz zasłużoną dla dzielnicy animatorką życia artystycznego w Domu Zarazy. Przez 77 lat mieszkała w kamienicy przy ulicy Grunwaldzkiej 496, którą od teraz zdobi tablica pamiątkowa.
Z wnioskiem o upamiętnienie tej wybitnej postaci wystąpili do Biura Prezydenta ds. Kultury przedstawiciele Stowarzyszenia Stara Oliwa. W uroczystości odsłonięcia tablicy, które odbyło się w piątek, 28 czerwca, wzięli udział m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, córka upamiętnionej prof. Ewa Lewicka, przyjaciel Józef Możdżer, prezes Stowarzyszenia Stara Oliwa Monika Zytke, oraz politycy, przedstawiciele Rady Miasta Gdańska i Rady Dzielnicy Oliwa, a także przyjaciele i mieszkańcy dzielnicy. Wśród gości byli m.in. Magdalena Adamowicz, Małgorzata Chmiel, Krystyna i Stefan Chwinowie, Bożena Kisiel, Kazimierz Koralewski, Jan Perucki i Andrzej Stelmasiewicz. W sumie, mimo zapowiadanych trudnych warunków atmosferycznych, na trawniku przed kamienicą pojawiło się aż sto osób.
Tablica we Wrzeszczu upamiętnia Zbigniewa Chwedczuka
Pomysłodawczyni Hejnału Oliwskiego
Wydarzenie rozpoczęło odegranie Hejnału Oliwskiego, którego pomysłodawczynią była właśnie Danuta Rolke-Poczman. Inicjatywa powstała, aby upamiętnić Pokój Oliwski, podpisany na terenie Opactwa Cystersów w Oliwie w 1660 roku. W tym celu Jadwiga Możdżer skomponowała hejnał dla Oliwy. Jest on grany codziennie o godzinie „16.60” (czyli 17.00) z okna Domu Zarazy, siedziby Stowarzyszenia Stara Oliwa. Po tym, gdy wybrzmiał, gości powitała prowadząca uroczystość Monika Zytke, a przemówienie z tej okazji wygłosiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
- Danuta Poczman miała zwyczaj przychodzić do siedziby Rady Miasta Gdańska podczas sesji i załatwiać sprawy Domu Zarazy. Była w tym niezwykle skuteczna i nigdy nie dała się zwieść. Historie z Panią Danutą są dla mnie cały czas bardzo żywe, choć minęło już ponad dwa lata od jej odejścia - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. - Bardzo się cieszę, że tradycja umieszczania tablic zasłużonych, wybitnych, nietuzinkowych gdańszczan w miejscu ich zamieszkania jest kontynuowana. Dziękuję wszystkim inicjatorom oraz wspólnocie mieszkaniowej, której zgoda była potrzebna. Z radością patrzę, jak Dom Zarazy trwa i kwitnie. Bardzo dziękuję Pani Monice Zytke, która dzięki swojej aktywności i pomysłom wszystkich, którzy współtworzą Dom Zarazy, on trwa i rozwija się. Niech ten duch tworzenia wspólnoty ponad podziałami, pokonywania trudności, które wydają się niemożliwe do pokonania, niech ten duch Pani Danuty trwa. Mam nadzieję, że ta tablica pomoże nam w kultywowaniu, ale także w braniu odpowiedzialności za naszą lokalną wspólnotę.
Przemawiali również: córka upamiętnianej, prof. Ewa Lewicka oraz Józef Możdżer, przyjaciel pani Danuty.
- Mama przyjechała tutaj, kiedy miała 10 lat i mieszkała tutaj 77 lat. W buddyzmie siódemka jest szczęśliwa, więc jak były 2 siódemki, to było bardzo dużo szczęścia. Ja jednak myślę, że nad tym moja mama się chyba nigdy nie zastanawiała, czy jest szczęśliwa, czy nie - mówiła prof. Ewa Lewicka, córka Danuty Rolke-Poczman. - Ważne było to, żeby się działo, żeby była jakaś idea, żeby był pomysł i ta realizacja to było całe jej życie.
- Jeśli chodzi o panią Danutę, to naprawdę był dla mnie pomnik wiedzy, staranności, energii i rozsądku. Nigdy ponad to, żeby przekroczyć jakiś pułap i żeby coś się potem zawaliło - mówił Józef Możdżer, przyjaciel. - Takich przypadków nie było więc można oklaskiwać ją jako architekta.
Głos zabrała także prof. dr hab. inż. arch. Lucyna Nyka, dziekan Wydziału Architektury, a wcześniej ulubiona studentka pani Danuty.
- Z największą dumą i radością patrzę na tę tablicę. Dziękuję pani prezydent i radnym, ze taka inicjatywa w Gdańsku istnieje. W czasach studenckich pracowała w panią Danutą Poczman nad wieloma projektami, spędziła tu wiele dni i późnych wieczorów. Była człowiekiem o niebywałej wizji, sile i energii, wielkim społecznikiem. W Domu Zarazy chciała całościowego ujęcia sztuk, przeplatania się muzyki i architektury.
Na uroczystości obecni mogli otrzymać okolicznościowy folder dotyczący Domu Zarazy oraz zaprezentowano utwór inspirowany tekstem Danuty Rolke-Poczman. Na zakończenie wydarzenia goście przeszli do budynku, gdzie zaprezentowano spektakl pt. Kallas, autorstwa Jadwigi Możdżer, aktorki, choreografki, reżyserki i autorki Hejnału Oliwskiego.
Danuta Rolke-Poczman - poznaj tę niezwykłą postać
Danuta Rolke-Poczman urodziła się na Wołyniu w 1935 roku, jako córka oficera armii Hallera, potem Armii Krajowej. Jak sama wspominała w mediach, tuż przed rzezią wołyńską rodzina przedarła się do Warszawy. Przeżyli tam Powstanie, a w 1945 roku przyjechali do Gdańska, gdzie osiedlono ich w Oliwie. Danuta uczyła się w klasie fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej, ukończyła architekturę na Politechnice Gdańskiej z wyróżnieniem. Wyszła za mąż za Jerzego Poczmana w 1956 roku. Mąż był kapitanem żeglugi wielkiej. W 1960 roku ukończyła kurs dla radiooficerów w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni, aby pływać wraz z mężem. Całe życie kochała sztukę i angażowała się w życie dzielnicy.
Danuta Rolke-Poczman mieszkała w Oliwie przez 77 lat. Jako studentka brała aktywny udział w odbudowie powojennego Gdańska. Jako architekt działała na rzecz miasta i dzielnicy. W 1997 r. założyła Stowarzyszenie Stara Oliwa (SSO), któremu szefowała przez 25 lat. Stowarzyszenie wielokrotnie podejmowało działania związane z dzielnicą, to m.in. promocja rewitalizacji starych kamienic, projekt „Pamiętajmy o ogrodach”, który miał uwrażliwić mieszkańców na wygląd posesji i przydomowych ogrodów w Oliwie. Stowarzyszenie, jako pierwsze w Gdańsku, organizowało Dni Sąsiadów, a później powstał Dom Sąsiedzki, który funkcjonuje do dziś. Utworzyła z Domu Zarazy centrum życia artystycznego (literackiego, poetyckiego, teatralnego, muzycznego) oraz miejsce integrujące mieszkańców w działaniach społecznych. Tu przerzuciła most porozumienia pomiędzy pokoleniami. Na sercu leżała jej budowa społeczeństwa obywatelskiego.
Była pomysłodawczynią upamiętnienia Pokoju Oliwskiego podpisanego na terenie Opactwa Cystersów w Oliwie w 1660 r. i skomponowania z tej okazji hymnu dla Oliwy. Ten hymn grany jest codziennie o godz. 16.60 (czyli 17.00) z okna Domu Zarazy, siedziby Stowarzyszenia SO. Z jej inicjatywy w listopadzie 2017 r. Dom Zarazy razem z Opactwem Cystersów został ustanowiony Pomnikiem Historii.
Danuta Rolke-Poczman bardzo kochała swoją dzielnicę. Nazywana „Damą w kapeluszu” była symbolem Oliwy. Odeszła 20 stycznia 2022 roku w wieku ponad 86 lat. Spoczęła na Cmentarzu Oliwskim.
Zobacz fotorelację z odsłonięcia tablicy pamiątkowej
Gdańsk upamiętnia ważne miejsca i osoby
Tablice pamiątkowe to projekt realizowany przez miasto. Założeniem inicjatywy jest umieszczanie w przestrzeni Gdańska spójnych wizualnie oznaczeń w celu upowszechniania wśród mieszkańców i turystów wiedzy o miejscach związanych z wydarzeniami i osobami ważnymi dla historii kraju i regionu. System tablic pamiątkowych zainicjowany został w czerwcu 2018 roku. Tablica upamiętniająca Danutę Rolke-Poczman była 35. z cyklu.
Więcej informacji o systemie tablic można znaleźć na www.gdansk.pl - Tablice pamiątkowe.
Oprac. AO