Od portiera do milionera. Gdański społecznik Andrzej Stelmasiewicz kończy 70 lat
Nagroda Prezydenta Gdańska i spersonalizowane fotele kinowe
Dyskusyjny Klub Filmowy „Miłość Blondynki”, działający pod patronatem Uniwersytetu Gdańskiego od 1994 roku, w ramach Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego „Alternator”, organizuje wiele wydarzeń kulturalnych na terenie Trójmiasta. Główne obszary działalności klubu to tematyczne cykle edukacyjne, spotkania z twórcami kina, festiwale i warsztaty filmowe.
DKF ten jest najdłużej nieprzerwalnie działającym dyskusyjnym klubem filmowym na terenie trójmiejskiej aglomeracji, zrzeszonym w Polskiej Federacji DKF-ów.
Ogromną rolę w działalności DKF-u „Miłość Blondynki” odgrywa jego przewodniczący Tomasz Pupacz. Podczas uroczystości z okazji 30-lecia uniwersyteckiego DKF-u, która odbyła się 18 października w Sali Teatralnej im. prof. Jerzego Limona na Uniwersytecie Gdańskim, kierownik ACK UG Michał Biełuszko, zauważył, że Tomasz Pupacz „od lat zaprasza na seanse filmowe i organizuje wydarzenia kulturalne na bardzo wysokim poziomie, propagując kulturę filmową i zarażając nią kolejne pokolenia studentów w ramach hasła przewodniego DKFu: >>Kino – ludzie – pasja<<”. Na pamiątkę okrągłej rocznicy istnienia, klub filmowy otrzymał odrestaurowane i spersonalizowane fotele kinowe - z życzeniami dalszego rozwoju i sukcesów.
W imieniu rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotra Stepnowskiego prorektor ds. Studenckich, prof. Urszula Patocka-Sigłowy wręczyła Nagrodę Rektora za osiągnięcia w pracy zawodowej dla Tomasza Pupacza – przewodniczącego DKF-u i zastępcy kierownika ACK.
Podczas uroczystości obecny był także Maximilian Kieturakis – przewodniczący Komisji Kultury Rady Miasta i przewodniczący Komisji Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, który wręczył Tomaszowi Pupaczowi Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Podkreślił przy tym, że Dyskusyjny Klub Filmowy UG „Miłość Blondynki” jest „ważnym miejscem na kulturalnej mapie miasta Gdańska, a obchody okrągłej rocznicy powstania są idealną okazją do docenienia wkładu klubu w rozwój kultury, szczególnie tej filmowej”.
Nie zabrakło ponadto Polskiej Federacji DKF-ów, w której imieniu Agnieszka Skoczek wręczyła list gratulacyjny na ręce zasłużonych członkiń gdańskiego DKF-u – Wandy Dittrich i Agnieszki Grzegowskiej.
„Mission Impossible”, „Janosik” i „Bond”
Po części oficjalnej przyszedł czas na muzyczne widowisko. Scenę przejęły trzy formacje muzyczne ACK UG: Gdańska Orkiestra Akademicka prowadzona przez Marcina Janka, Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego pod dyrekcją Anety Majdy, oraz Studio Wokalne UG przygotowane przez Krzysztofa Majdę, który również wystąpił na scenie w roli solisty. Grupom artystycznym towarzyszył zespół instrumentalny w składzie: Ariel Suchowiecki, Paul Rutshka i Łukasz Łapiński.
Koncert rozpoczęły doskonale znane hity, których wspólnym mianownikiem byli super bohaterowie – zabrzmiał brawurowo wykonany przez orkiestrę temat z „Mission Impossible”, kultowy „Janosik”, pięknie zaaranżowany na zespół wokalny oraz sekcję rytmiczną i smyczkową „Kiss from a Rose” z „Batman Forever”, czy Bondowski „Golden Eye”, wyśpiewany przez Joannę Kovacs.
Część o męskich bohaterach zakończyła premierowo wykonana wiązanka hitów z polskich seriali, w której wybrzmiały tematy z „O7 zgłoś się”, „Stawka większa niż życie” i „Vabank”. Nie zabrakło też świeżych aranżacji kompozycji bardzo dobrze znanych z bajek – liryczne „Jestem Twoją bajką” z „Akademii Pana Kleksa”, chóralną zabawę z motywem przewodnim z „Różowej Pantery”, czy mocne wykonanie „Circle of Life” z solo Krzysztofa Majdy i szlachetnym brzmieniem Akademickiego Chóru UG.
Na finał koncertu pojawiły się utwory bardziej współczesne – roztańczony „Dance the night” z „Barbie”, czy „Stand up” z „Harriet”, który dzięki niesamowitemu głosowi Michaliny Pankiewicz z towarzyszeniem chóru zebrał owacje licznie zgromadzonej i żywo reagującej publiczności. Zabrzmiały ponadto „hymny” lat 80. i 90. – „Purple Rain”, „I Have Nothing” czy „Think”, brawurowo wykonane przez połączone składy zespołów akademickich.
Różnorodny, przekrojowy zaprezentowany program muzyczny, w którym każdy, niezależnie od wieku mógł znaleźć coś dla siebie, spajały specjalnie na tę okazję wykonane animacje, które ilustrowały i dopełniały to, co działo się na scenie w warstwie muzycznej. Autorkami filmów inspirowanych scenami i klimatem z poszczególnych obrazów były absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Weronika Dziurdziewicz i Kinga Pałczyńska.
Nad koordynacją wydarzenia i jego produkcją czuwał zespół Akademickiego Centrum Kultury UG w składzie: Michał Biełuszko, Magdalena Niestoruk, Barbara Madany i Tomasz Pupacz. Koncert poprowadzili członkowie DKF-u: Paweł Herman i Julia Küster.
Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych „Jantar”. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.
Zobacz krótką relację wideo z koncertu:
Juwenalia Gdańskie nominowane w konkursie Pro Juvenes 2024. Oddaj głos do 1 listopada