• Start
  • Wiadomości
  • Czytelniku, miłośniku Pomorza, nie przegap nowości regionalnych. Wydano aż 146 pozycji dla dużych i małych

Czytelniku, miłośniku Pomorza, nie przegap nowości regionalnych. Wydano aż 146 pozycji dla dużych i małych

Dla miłośników historii, etnografii, kultury, ale i beletrystyki z akcją dziejącą się na Pomorzu, Dział Regionalny Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku zebrał najciekawsze pozycje książkowe 2020 i 2021 roku. W publikacji online, zatytułowanej „Nowości Regionalne”, znajdziemy m.in. autorów, tytuły, zarys fabuły i podpowiedź, gdzie kupić książkę. Wiele z nich wypożyczymy też w filii na Targu Rakowym.
06.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wnętrze biblioteki, po lewej stronie biurko z płaskim czarnym ekranem komputera, w tle i po prawej stronie metalowo-drewniane regały z książkami
Filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku coraz chętniej się specjalizują, np. w komiksie lub w literaturze z regionu Pomorza. Te ostatnie pozycje odnotowuje Pracownia Regionalna, która robi spis autorów i tytułów i podpowiada, gdzie kupić lub wypożyczyć takie książki. Nz. Biblioteka Morenowa
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 


„Nowości Regionalne” to kwartalnik tworzony przez Pracownię Regionalną Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, której siedziba mieści się przy Targu Rakowym 5/6. Do internetowej publikacji trafiają wszystkie pozycje dotyczące naszego regionu - czy to poprzez autora tu mieszkającego, czy takie, których fabuła się tu dzieje, lub dotyczą historii Pomorza.

- W ten sposób promujemy literaturę regionalną. To potrzebne, bo o ile beletrystyka, zarówno ta wydawana przez duże, jak i mniejsze wydawnictwa komercyjne, może pochwalić się reklamą, to już literatura bardziej niszowa, np. popularnonaukowa, dla dzieci, poświęcona kulturze czy etnografii, ukazuje się wyłącznie dzięki ciężkiej pracy instytucji kultury, które z kolei nie mają możliwości większej dystrybucji - mówi Iwona Joć-Adamkowicz, kierownik Działu Regionalnego Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.

W najnowszym, pierwszym w tym roku numerze „Nowości Regionalnych” znalazło się aż 146 tytułów. Prym wśród nich wiedzie literatura historyczna (37 pozycji), a nieco mniej ukazało się publikacji z dziedziny kultury i sztuki (21) oraz beletrystyki (19), której fabuły dzieją się nie tylko w Trójmieście, ale też na Kaszubach, Kociewiu, Żuławach czy Powiślu, słowem - w całym wschodniopomorskim regionie. Zbiór uzupełniają wydawnictwa z innych działów: książki dla dzieci i młodzieży, poezja, biografie, wspomnienia, etnografia, literaturoznawstwo, społeczeństwo, środowisko, religia, przewodniki i albumy.

- Nie zawieramy wszystkich tytułów, a głównie te, które mogą zaciekawić miłośników regionu - bo przede wszystkim do nich jest skierowana ta literatura. Myślę, że gdyby połączyć te wszystkie tytuły - nowości, które zebraliśmy na przestrzeni czterech lat, nie mówiąc już o również wartościowych pozycjach, które ukazywały się w poprzednich latach - powstałaby przepiękna i przebogata biblioteka regionalna - cieszy się Iwona Joć-Adamkowicz.

 

Dział Regionalny Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku mieści się na Targu Rakowym, tam gdzie m.in. American Corner. Budynek w ostatnich latach został kompletnie wyremontowany
Dział Regionalny Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku mieści się na Targu Rakowym, tam gdzie m.in. American Corner. Budynek w ostatnich latach został wyremontowany
fot. Paweł Marcinko / KFP

 

Jak zauważa, to coraz częstsze zjawisko, że poszczególne filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku specjalizują się w konkretnej dziedzinie. Oprócz powszechnego księgozbioru biblioteka-mediateka Manhattan może na przykład pochwalić się rozbudowanym działem komiksów. Biblioteka pod Kotem i Myszą na Lelewela zajmuje się z kolei rozpowszechnianiem literatury Güntera Grassa.

Literaturę gdańską oraz dotyczącą Pomorza znajdziemy zaś w filii na Mariackiej - jednak na zewnątrz udostępniane są głównie powieści i publikacje z zakresu kultury czy muzealnictwa, w tym katalogi - oraz właśnie w Dziale Regionalnym na Targu Rakowym, gdzie na miłośników literatury czekają pozycje m.in. popularnonaukowe i etnograficzne. Wiele z tych, które wymieniane są w „Nowościach Regionalnych”, wypożyczymy właśnie tam.

- Dużo ukazuje się literatury pięknej, różnej, są tam tytuły, do których zdecydowanie warto zasiąść. Przyzwyczajeni jesteśmy do powieści tak zwanych markowych autorów, których akcja najlepiej osadzona jest w Trójmieście. Ale mamy też przecież powieści, których akcja dzieje się dalej, obyczajowe, niekoniecznie romanse i popularne w dzisiejszych czasach kryminały - o nich nie dowiemy się z list bestsellerów - zauważa Iwona Joć-Adamkowicz. - Warte wyboru są też pozycje z działu historia, niemało ukazuje się również biografii i ciekawych wspomnień. Wszystkie je odnotowujemy i zachęcamy do wypożyczania i kupowania - warto wspierać regionalną literaturę.

Z najnowszym odcinkiem kwartalnika „Nowości Regionalne”, można zapoznać się TUTAJ.

 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza