ZOBACZ FILM:
We Wrzeszczu od 1967 roku funkcjonuje zakład Władysława Chumowicza. Początkowo była to firma jednoosobowa. Z biegiem lat rozwijała się zatrudniając pracowników, jak również kształcąc rokrocznie uczniów w zawodzie introligatora. Od 2020 roku firma świadczy usługi w Gdańsku Wrzeszczu, przy ul. Partyzantów 17. Olga Goitowska - dyrektorka Wydziału Gospodarki Komunalnej UMG - poszła tam w odwiedziny, z kamerą.
To pierwszy z cyklu filmików. Czyste Miasto Gdańsk rozpoczęło kampanię “Naprawiaj, Nie Wyrzucaj! Rzemieślnicza Sztuka Odnowy”, w ramach której powstał cykl reportaży przybliżając sylwetki gdańskich rzemieślników. Będą się one ukazywać w poniedziałki, co dwa tygodnie na stronie gdansk.pl.
Kampania "Naprawiaj, Nie Wyrzucaj!" - Rzemieślnicza Sztuka Odnowy to inicjatywa promująca ideę gospodarki obiegu zamkniętego. W jej ramach powstała seria reportaży ukazujących mistrzów tradycyjnych profesji, którzy od lat współtworzą klimat Gdańska. Celem tych filmów jest nie tylko popularyzacja gdańskich rzemieślników, ale również przypomnienie mieszkańcom, że wiele przedmiotów można naprawić, zamiast wyrzucać.
- Korzystanie z usług rzemieślników to nie tylko wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców, ale również krok w stronę gospodarki obiegu zamkniętego - podkreśla Piotr Kryszewski, Dyrektor Zarządzający ds. Zielonego Gdańska. Naprawiając przedmioty, zamiast je wyrzucać, ograniczamy ilość odpadów i dbamy o zasoby naturalne, co wpisuje się w ekologiczne priorytety naszego miasta.
Nie jest to jedyna miejska inicjatywa, wspierająca lokalnych rzemieślników. Władze Gdańska często podejmują działania mające na celu ochronę ginących zawodów. W 2023 roku Rada Miasta Gdańska przyjęła zmiany w uchwale dotyczącej zasad gospodarowania lokalami komunalnymi, które przewidują m.in. obniżkę czynszu dla rzemieślników zajmujących się tradycyjnymi profesjami. To wsparcie pozwala im łatwiej prowadzić swoje działalności. Przedsiębiorcy mogli też liczyć na wszechstronne wsparcie ze strony miasta w czasie pandemii.