• Start
  • Wiadomości
  • Czyste Miasto Gdańsk. o ekologii i zrównoważonym trybie życia

Czyste Miasto Gdańsk. Kolejny raz o ekologii i zrównoważonym trybie życia

Jak zrobić własny dezodorant, gdzie wyrzucamy papierowe ręczniki? Dlaczego woda z kranu jest najlepsza i jak wyhodować własne truskawki? - tego można było dowiedzieć się podczas czwartej edycji Festiwalu Czyste Miasto Gdańsk, który w sobotę, 22 czerwca, rozgościł się na Targu Węglowym.
22.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

20240622-czyste-miasto-gdansk-83_949x633
Nz. W sobotę 22 czerwca 2024 roku Targ Węglowy w Gdańsku stał się na kilka godzin sercem inicjatyw less waste i gospodarki obiegu zamkniętego
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Festiwal Czyste Miasto Gdańsk to miejsce dla miłośników ekologii, entuzjastów lokalnego rzemiosła, ale i wszystkich którzy po prostu lubią dobrą zabawę. Tegoroczne hasło wydarzenia „Nadaj przedmiotom drugie życie” oddaje ducha festiwalu, który promuje ideę zrównoważonego rozwoju i recyklingu. W czerwcową sobotę na kilka godzin Targ Węglowy stał się sercem inicjatyw less waste i gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). 

Piotr Kryszewski: - "Festiwal to okazja do wprowadzenia zmian w swoim życiu"   

- Czwarta edycja Festiwalu Czyste Miasto Gdańsk oficjalnie otwarta - przywitał gości Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska ds. usług komunalnych. - Zapraszamy do wspólnej zabawy i nauki o zasadach less waste i zero waste. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, w tym ciekawe konkursy z eko-nagrodami. Jak co roku, wszystkie jednostki oraz wystawcy spisali się na medal.

20240622-czyste-miasto-gdansk-3_949x633
Nz. Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska ds. usług komunalnych podkreślił, że Festiwal Czyste Miasto Gdańsk nie tylko edukuje, ale także integruje społeczność, pokazując, że każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Jak podkreślił prezydent Kryszewski udział w festiwalu to doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o ekologicznych inicjatywach w Gdańsku, poznać lokalnych rzemieślników i znaleźć inspirację do wprowadzenia zmian w codziennym życiu. 

- Wydarzenie nie tylko edukuje, ale także integruje społeczność, pokazując, że każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska - dodał Piotr Kryszewski.

Wielokulturowy Piknik Rodzinny. W Gdańsku wspólnie: mieszkańcy, uchodźcy, przybysze z innych krajów  

Dyskusje, warsztaty, edukacja 

Podczas Festiwalu Czyste Miasto Gdańsk dzieci i dorośli mogli wziąć udział w warsztatach na stanowiskach partnerskich. Gratką dla wszystkich była możliwość zobaczenia śmieciarki z bliska i "sesji" za jej sterami. Na scenie dyskutowano ale też odbył się pokaz …gotowania z resztek. Organizatorzy zadbali o to, aby każdy mógł dowiedzieć się czegoś nowego i ciekawego, jednocześnie poznając niektóre rozwiązania w praktyce. Chętnie odwiedzano strefę relaksu i małą strefę gastronomiczną.

20240622-czyste-miasto-gdansk-11_949x633
Niekwestionowana atrakcja tegorocznego Festiwalu - zaparkowana na stoisku Gdańskich Usług Komunalnych prawdziwa śmieciarka, która na co dzień jeździ po Gdańsku i odbiera odpady od mieszkanców 
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Nowością tegorocznej edycji festiwalu była specjalna strefa lokalnych rzemieślników, w której twórcy z Gdańska i okolic zaprezentowali swoje unikalne usługi. 

Letnia organizacja ruchu w Śródmieściu. Jak w wakacje poruszać się po centrum?

- Strefa ma na celu wspieranie lokalnej gospodarki, promować niemarnowanie, nadawania drugiego życia przedmiotom - podkreśliła Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. - Wydarzenie zebrało w jednym miejscu wystawców, którzy chcą skoncentrować się na świadomym i odpowiedzialnym podejściu do konsumpcjonizmu.

Ograniczać, nie wyrzucać, segregować 

- Na naszym stanowisku edukujemy na temat segregacji odpadów, tłumaczymy dlaczego warto nie wyrzucać, ale też mniej kupować, wymieniać, używać rzeczy jeszcze raz czy w inny sposób - powiedziały Weronika i Małgorzata z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Stąd warsztaty ponownego wykorzystywania rzeczy. Jeśli miałybyśmy przedstawić najbardziej podstawowe zasady ekologicznego życia, to mówimy: ograniczać, segregować, naprawiać, nie wyrzucać.

Parkingi nadmorskie z nowym cennikiem na czas wakacji. Cztery miejsca. Ile za postój?

Dużym zainteresowaniem cieszyła się zaparkowana na stoisku Gdańskich Usług Komunalnych prawdziwa śmieciarka, która na co dzień jeździ po Gdańsku i odbiera odpady od mieszkańców. 

20240622-czyste-miasto-gdansk-6_949x633
Atrakcje dla najmłodszych
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl
  • Można wsiąść za stery śmieciarki, ale też porozmawiać na temat segregacji odpadów - mówi Natalia z Gdańskich Usług Komunalnych. - Cały czas możemy uczyć się na temat segregacji śmieci, nie wiemy wszystkiego, potrzebujemy edukacji szczególnie na temat specyficznych produktów, popełniamy błędy wrzucając na przykład ręczniki papierowe do papieru a nie do odpadów bio, czy opakowania po środkach chemicznych, które wrzucamy do plastików a powinniśmy do zmieszanych. 

Zupa z żółwia i komunistyczne specsłużby w lampie. Poznaj historię gdańskich hoteli

Festiwal. Gdańska tradycja, pomysły na ekologiczny tryb życia

Festiwal Czyste Miasto Gdańsk jest doskonałą platformą do wymiany doświadczeń i pomysłów na bardziej zrównoważony styl życia. Właśnie dzięki takim inicjatywom możemy realnie wpłynąć na poprawę jakości naszego środowiska. To także moment, kiedy mieszkańcy Gdańska mogą wspólnie celebrować proekologiczne inicjatywy i czerpać radość z bycia częścią zrównoważonej przyszłości naszego miasta.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WYDARZENIA

 

ZOBACZ FILM

 

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów