Profesor Andrzej Blikle radzi: kupujcie samotne banany

Profesor Andrzej Blikle przy okrągłym stole przed Europejskim Centrum Solidarności spotkał się ze słuchaczami, aby zastanowić się, czym jest dobro wspólne, tłumaczył czym są i jak działają turkusowe firmy i odpowiedział na pytanie słuchacza, czy państwo może być turkusowe?
02.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
62109811_10155981399866191_9189545561626247168_o
Profesor Andrzej Blikle podczas spotkania przy okrągłym stole tłumaczy, czym jest turkusowe zarządzanie firmami  
Daniel Frymark / Archiwum ECS

 

Organizacje turkusowe opierają się na takim organizowaniu pracy zespołowej, żeby dawała każdemu poczucie sensu życia, pozwalała na rozwój, oferowała przestrzeń dla kreatywności i innowacyjności. Decyzje w takiej organizacji są podejmowane przez osoby znające temat, a reszta zespołu ma do nich zaufanie. Turkusowe zarządzanie można wprowadzić i w dużych korporacjach, małych firmach, organizacjach charytatywnych itp. Profesor Andrzej Blikle jest specjalistą od zarządzania, wieloletnim prezesem słynnej sieci cukierni i autorem książki "Doktryna Jakości" właśnie o turkusowym biznesie.

- Firmy turkusowe to nie jest uniwersalny sposób na całe zło - mówił w niedzielę Andrzej Blikle. - Ale jeśli uda się “przemalować firmę na turkusowo” korzystają z tego wszyscy i takie zarządzanie przekłada się na skuteczność i sukces. To jest jasne, że najlepiej pracują ludzie wolni i szczęśliwi. Jednak nie zawsze to się udaje. Mieliśmy taki przypadek, że nie wprowadziliśmy turkusu z powodu jednej osoby, ważnego kierownika. Firma uważała, że jest dla niej zbyt ważny i projekt upadł. Jeśli ktoś nie chce, można namawiać go na terapię, coaching, ale jeśli nie zechce - nic z tego nie wyjdzie.

Przypomnijmy, że Andrzej Blikle urodził się podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939, w biurze firmy Blikle przy Nowym Świecie w Warszawie. Jest człowiekiem renesansu: informatyk, profesor nauk matematycznych, specjalista w zakresie matematycznych podstaw informatyki, współtworzył Polskie Towarzystwo Informatyczne, jest członkiem Europejskiej Akademii Nauk, pracownikiem naukowym i nauczycielem akademickim, ale także członkiem Rady Języka Polskiego i… mistrzem cukierniczym.

Na pytanie jednego z uczestników spotkania, czy zarządzanie turkusowe można wprowadzić w całym państwie, odpowiedział, że można na początek w pojedynkę, na własny rachunek działać w "turkusowy sposób".

- Kupujmy samotne banany, to możemy zrobić od razu, bez większego wysiłku - powiedział prof. Blikle. - Chcemy kupić kiść bananów, zwykle odrywamy jeden z nich i tak zostaje wiele samotnych bananów. Nikt ich nie chce kupić, psują się i będą wyrzucone. Żeby się planecie przysłużyć, możemy kupować te samotne banany i komunikować się bez agresji. To nie jest łatwe od razu ale da się zrobić.

 

Czytaj także:

Szymon Hołownia: Kiedy pomagasz, świat staje się lepszy także dla Ciebie

Kuba Wojewódzki: wszystko co jasne i dobre w moim życiu wydarzyło się po 1989 roku

Tomasz Sekielski: Będzie kontynuacja tematu pedofilii w kościele. Nowy film ukaże się jesienią

Debata wokół książki “Pielgrzymki papieskie w czasach PRL”

 

 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu