Czym jest szlak nadmorskich fortyfikacji?
Szlak nadmorskich fortyfikacji przebiega w północno-wschodniej części Gdańska, między dwoma dawnymi ujściami Wisły, czyli na tak zwanej wyspie Stogi. Najwięcej bunkrów, wartowni i innych obiektów fortyfikacyjnych, należących do trasy, znajduje się na odcinku między Stogami a Górkami Zachodnimi.
Szlak łatwo dostępny, doskonały do wędrówek i spacerów przez cały rok, także z uwagi na bliskość dzielnic mieszkaniowych i dogodne połączenia komunikacyjne. Szczególnie polecany (wraz z zachodnią ścieżką dojściową) turystom - miłośnikom militariów. Nadaje się także (z pominięciem Góry Żródlanej) dla turystyki rowerowej. Z uwagi na swój nadmorski przebieg stanowi odcinek międzynarodowego szlaku wybrzeża E9.
Szlak Fortyfikacji Nadmorskich
Budowa terminala, możliwa rozbiórka
W lutym 2024 roku dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał pozytywną decyzję, określającą warunki budowy w Porcie Północnym terminala FSRU z gazociągiem podmorskim, który umożliwi przesył gazu bezpośrednio ze statków w głąb kraju.
Inwestycja ma powstać właśnie na terenie między dzielnicami Stogi i Krakowiec-Górki Zachodnie.
Terminal gazowy FSRU w Gdańsku - rusza ważna inwestycja, która u niektórych budzi obawy
Podczas budowy terminalu gazowego w Gdańsku możliwa jest rozbiórka zabytkowego schronu wartowni przy szlaku nadmorskich fortyfikacji na Górkach Zachodnich oraz zlokalizowanego w pobliżu unikalnego schronu żelbetowego, dawnej baterii przeciwlotniczej z pierwszej połowy XX wieku.
Mimo inwentaryzacji wykonanej przez służby konserwatora miejskiego przed laty (karty inwentaryzacyjne) nie postawiono kropki nad i - nie wpisano tych dwóch obiektów do rejestru zabytków, nawet figurującego w zasobach gminy. Dlatego obecnie są zagrożone rozbiórką, mimo, że nie kolidują bezpośrednio z realizacją budowy gazociągu. Opinia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dla inwestora pozwala na taki ruch ponieważ nie objęto ich formalną ochroną.
Te zabytkowe, historyczne obiekty fortyfikacyjne stanowią istotną wartość kulturową i są walorem krajoznawczym na przebiegu popularnego szlaku turystycznego na wyspie Stogi.
- Moim zdaniem obecna sytuacja wynika z przeoczenia, a nie celowego działania - mówi Rafał Jan Krause, historyk, przewodnik, nauczyciel.
Obejrzyj naszą rozmowę z Rafałem Janem Krause