
Więcej głosów online
To były jedne z najdłuższych konsultacji społecznych w ostatnich latach w Gdańsku. Rozpoczęły się 10 stycznia, a zakończyły po niemal trzech miesiącach, w poniedziałek, 31 marca 2025 r., o północy. Wziąć w nich udział mogli jedynie mieszkańcy Przymorza Wielkiego, a także funkcjonujące tu firmy i instytucje. W granicach tej dzielnicy znajduje się bowiem ulica Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Głosować można było elektronicznie lub tradycyjnie, wypełniając papierowy formularz. I tak:
- 1632 mieszkańców oddało głos online
- 20 firm i instytucji także skorzystało z formuły elektronicznej
- 970 formularzy złożono w wersji papierowej - to dane z poniedziałku, 31 marca, z godz. 16. Po tej godzinie urząd został zamknięty.
Czytaj także: Razem przez pół wieku, i więcej. Fantastyczne jubileusze w sercu Gdańska
Cztery warianty do wyboru
Uczestnicy konsultacji mieli za zadanie odpowiedzieć na jedno pytanie: „Jaką nazwę powinna mieć obecna ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego?”. Zaznaczyć można było jedną z czterech odpowiedzi:
- Biały Dwór,
- Dąbrowszczaków,
- Prezydenta Lecha Kaczyńskiego,
- Inna propozycja (z możliwością wpisania własnej nazwy).
Wyrazić swoje zdanie można było poprzez wypełnienie ankiety elektronicznej zamieszczonej na stronie www.gdansk.pl lub ankiety papierowej, którą należało dostarczyć, osobiście lub pocztą, do Urzędu Miejskiego.
Trzeba sprawdzić wszystkie formularze
Ostateczny wynik głosowania będzie znany za kilka dni - urząd musi bowiem poczekać na ewentualne formularze papierowe, które można było wysłać jeszcze 31 marca br. Liczyć się będzie data stempla pocztowego. To nie wszystko, pracownicy magistratu muszą też sprawdzić, czy głosy zostały oddane poprawnie, a także to, czy osoby, które wzięły udział w konsultacjach on line, nie zrobiły tego także w formie papierowej.
Wyniki konsultacji, w ciągu 30 dni, zostaną spisane w formie raportu i przekazane Radzie Miasta Gdańska. Co istotne, jeśli mieszkańcy zdecydowali o zmianie nazwy tej ulicy, konieczna będzie w tej sprawie zgoda wyrażona zarówno przez Wojewodę Pomorską, jak i Instytut Pamięci Narodowej. Jeżeli taka zostanie wydana, dopiero wówczas radni będą mogli wnieść projekt uchwały w tej sprawie na sesję Rady Miasta Gdańska.
Czytaj także: Kwiaty na wodzie na 130-lecie Przekopu Wisły i Wyspy Sobieszewskiej
Nazwę ulicy wprowadził wojewoda
Lech Kaczyński jest patronem ulicy na Przymorzu Wielkim od siedmiu lat. Ulica ta nosiła wcześniej imię Dąbrowszczaków. W grudniu 2017 r. wojewoda pomorski Dariusz Drelich zmienił nazwy siedmiu ulic w naszym mieście - w trybie zarządzenia zastępczego na podstawie “ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego”, w tym właśnie ul. Dąbrowszczaków na ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Części mieszkańców zmiana nazwy nie spodobała się, co sygnalizowali miejskim radnym. Radni Miasta Gdańska z klubu Koalicji Obywatelskiej postanowili więc zorganizować konsultacje w tej sprawie.
W październiku 2024 r. RMG przyjęła uchwałę, której celem było “poznanie opinii mieszkańców na temat tego, czy nazwa ulicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Przymorzu Wielkim powinna pozostać taka sama, czy też zostać zmieniona oraz jakie mogłyby być nowe propozycje nazw”.