Debata: Czy można zrozumieć fanatyka?

Dlaczego w Izraelu wciąż jest niespokojnie? Dlaczego nie ustają konflikty w innych krajach Bliskiego Wschodu? O co tak właściwie chodzi skonfliktowanym stronom? Klub Tygodnika Powszechnego Trójmiasto, Fundacja Samorządność im. Lecha Bądkowskiego oraz Fundacja Wspólnota Gdańska zapraszają na spotkanie pod hasłem: "Czy można zrozumieć fanatyka? Rozmowa wokół form przemocy na Bliskim Wschodzie".
16.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Plakat

Przyjdź na debatę we wtorek, w Oliwie

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 20 czerwca, w Oliwskim Ratuszu Kultury, przy ul. Opata J. Rybińskiego 25. Początek o godz. 18, wstęp wolny.

- W naturze fanatyka tkwi skłonność do sentymentalizmu, a zarazem cechuje go brak wyobraźni - zauważył Amos Oz w jednym ze swoich znanych esejów zebranych w książce pt. "Jak uleczyć fanatyka". - Potrzeba namysłu nad naturą i przyczynami fanatyzmu wydaje się ciągle aktualna, nie tylko ze względu na odwieczne konflikty na Bliskim Wschodzie i poza nim; nie tylko ze względu na to, że przemoc jest formą kontaktu, którą wybierają często obie skonfliktowane strony; ale przede wszystkim dlatego, że postawy skrajne i fundamentalistyczne zdają się być nieodłącznym rysem naszych społeczeństw, kultur i sposobów komunikacji.

Z jakimi formami przemocy mamy do czynienia w Izraelu i państwach sąsiadujących? W jaki sposób historia, media i polityka wzmacniały działania radykalnych grup na Bliskim Wschodzie? Jakie mechanizmy psychologiczne stoją u podstaw działań zbiorowych opartych na przemocy? Dlaczego Amos Oz nazywa fanatyków „najbardziej bezinteresownymi stworzeniami”, wręcz „altruistami”? Na te i na wiele innych pytań spróbują odpowiedzieć uczestnicy debaty: dr hab. Tomasz Besta i dr hab. Wojciech Grabowski.

Spotkanie poprowadzi dr Martyna Wielewska-Baka.

Siedlce. Przyjdź na spotkanie z prezydent Gdańska, porozmawiaj o dzielnicy

Kim są uczestnicy debaty?

Dr hab. Tomasz Besta - profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Jest kierownikiem Pracowni Psychologii Środowiskowej i Relacji Międzygrupowych oraz współorganizatorem grupy badawczej Protest Lab Gdańsk. Interesuje się analizą relacji międzygrupowych, działań zbiorowych, psychologią aktywizmu, dynamiką grup oraz radykalizmem i działaniami z użyciem przemocy. Prowadził badania między innymi wśród osób uczestniczących w Marszach Równości, Czarnych Protestach, Światowych Dniach Młodzieży, strajku nauczycieli, a także wśród wolontariuszy WOŚP i kibiców piłkarskich. Zaangażowany w kilka projektów międzykulturowych, poszukując odpowiedzi na pytania: w jaki sposób kultura kształtuje wspieranie radykalnych działań, akceptację przemocy czy tęsknoty za silnymi autorytarnymi liderami, a także stereotypy oraz społeczne oczekiwania wobec kobiet i mężczyzn. Współautor książki „Między Grupami. Przewodnik po relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią" oraz „Walcz, protestuj, zmieniaj świat. Psychologia aktywizmu”.

Dr hab. Wojciech Grabowski - profesor Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Zakładu Stosunków Międzynarodowych w Instytucie Politologii na Uniwersytecie Gdańskim. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół stosunków międzynarodowych na Bliskim Wschodzie, w szczególności w Zatoce Perskiej. W swoich badaniach skupia się on na procesach integracji i dezintegracji w regionie Bliskiego Wschodu, polityce zagranicznej, sprawach bezpieczeństwa (terroryzm, państwa upadłe), roli religii (zwłaszcza islamu i fundamentalizmu muzułmańskiego) w polityce, transformacji politycznej i dywersyfikacji gospodarczej państw arabskich. Obecnie prowadzi badania nad przywództwem politycznym w państwach autorytarnych Zatoki Perskiej. Był badaczem wizytującym na Uniwersytecie Katarskim w Doha (2014), w Fundacji Króla Fajsala w Rijadzie (2015), Uniwersytecie Allameh Tabataba’i w Teheranie (2016) oraz Jawaharlal Nehru w New Delhi (2016). Prelegent na ponad 70 konferencjach naukowych w kraju i za granicą, uczestnik projektów naukowych (m.in. projektu MSZ RP oraz NATO) oraz komentator wydarzeń bliskowschodnich w mediach. Jest autorem blisko 50 publikacji naukowych, w tym dwóch monografii naukowych: „Fundamentalizm muzułmański na Bliskim Wschodzie” oraz „Współpraca regionalna państw autorytarnych: studium przypadku arabskich państw Bliskiego Wschodu”, oraz współredaktorem trzech pozycji pokonferencyjnych „Ewolucja terroryzmu na przełomie XX i XXI wieku” oraz „Arab and Muslim World in the International Relations” (t. 1-2).

Dr Martyna Wielewska-Baka - doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim, tutor akademicki. Specjalizuje się w tematyce konfliktu izraelsko-palestyńskiego, jego reprezentacjach w mediach, polityce i filmie. Popularyzuje tematykę filozoficzną i izraelską prowadząc warsztaty, prelekcje i rozmowy w ramach różnych wydarzeń. Jest wykładowczynią na kierunku judaistyka stosowana na Uniwersytecie SWPS, współpracuje również z Uniwersytetem An-Najah w Nablusie (Palestyna). W 2020 roku ukazała się jej monografia pt. „Projekt interdyskursu. O tekstowym przekraczaniu granic między naukami w twórczości Michała Hellera” (Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego). Jesienią 2023 r. nakładem wydawnictwa Słowo/Obraz Terytoria ukaże się jej eseistyczna monografia pt. „Anatomia nieobecności.

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka