• Start
  • Wiadomości
  • Westerplatte jest na sprzedaż? Dyrektor MIIWŚ złożył ofertę w Urzędzie Miejskim  

Westerplatte jest na sprzedaż? Dyrektor MIIWŚ złożył ofertę w Urzędzie Miejskim  

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki złożył ofertę prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Zaproponował, że kierowane przez niego muzeum kupi od Miasta teren Westerplatte. - Za ofertę dziękuję. To miejsce nie jest przedmiotem operacji handlowych - napisał prezydent Adamowicz.
18.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańsk Westerplatte, 78 rocznica wybuchu II wojny światowej
Gdańsk Westerplatte, 78 rocznica wybuchu II wojny światowej
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz napisał na swoim profilu na FB:

Zupełnym przypadkiem, w momencie gdy wicepremier Gliński tłumaczył się mediom w Warszawie z wyprowadzenia z Polski 500 mln zł dla Fundacji Czartoryskich, Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP. Karol Nawrocki złożył ofertę handlową, w której proponuje, że kierowane przez niego Muzeum II Wojny Światowej kupi od Miasta Gdańska teren Westerplatte. 
To już kolejny w ostatnich dniach przypadek, gdy środowiska bliskie PiS lekką ręką przeliczają na pieniądze miejsca ważne dla wszystkich Polaków: najpierw NSZZ Solidarność wynajął ONR salę BHP, teraz nominat PiS w muzeum proponuje gdańszczanom 2 miliony złotych za teren Westerplatte wraz z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. 

 


- Jesteśmy zdeterminowani - mówi Aleksander Masłowski, rzecznik MIIWŚ w Gdańsku. - Muzeum musi jak najszybciej rozpocząć rewitalizację tych zaniedbywanych od lat terenów, których gospodarz przypomina sobie o nich raz w roku. Czekamy więc teraz na oficjalną odpowiedź prezydenta. Mamy spójną koncepcję zagospodarowania tego, co zostało na Westerplatte, mamy doskonały zespół specjalistów, zbiory i zabezpieczenie finansowania. Gwarantujemy, że jeśli będziemy mogli gospodarować tym terenem, bardzo szybko przywrócimy mu stan, na jaki to miejsce zasługuje.  


Na temat sytuacji na Westerplatte Karol Nawrocki mówił w wywiadzie udzielonym tygodnikowi "Do Rzeczy" w grudniu 2017 roku:

Westerplatte przybrało obecny kształt w czasach PRL. Od dziesięcioleci nic się nie zmieniło. Przez kolejne 28 lat III RP, w tym blisko 20 lat rządów Pawła Adamowicza w mieście oraz osiem lat funkcjonowania MIIWŚ nic się nie udało z tym zrobić. (...)

(...) Tak naprawdę jesteśmy w momencie, w którym jedenaście podmiotów zarządza w imieniu Skarbu Państwa gruntami na Westerplatte. I wśród tych podmiotów nie ma naszego Muzeum. Jako dyrektor muzeum nie mam obecnie do dyspozycji nawet kawałka ziemi na Westerplatte. To więc ogromne wyzwanie, ale podchodzę do niego z determinacją. Mam nadzieję, że pierwsze efekty nadejdą niebawem, nawet mimo podobnej determinacji w przeszkadzaniu ze strony Pawła Adamowicza i poprzedniej dyrekcji.”

Paweł Adamowicz na swoim profilu na FB odpowiedział na ofertę dyrektora MIIWŚ:

Za ofertę dziękuję. To miejsce nie jest przedmiotem operacji handlowych. Westerplatte służyło i będzie służyć wszystkim Polakom, którym droga jest bohaterska walka polskiego żołnierza w 1939. 1 września 1999 zainicjowałem na Westerplatte coroczne obchody rocznicy wybuchu wojny z udziałem harcerzy. Tak, jak zapowiedziałem kilka dni temu, chcemy kontynuować tę tradycję i godnie przygotować się do przyszłorocznych, uroczystych obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.


Pod wpisem prezydenta Gdańska jest sporo komentarzy internautów. Większość w podobnym tonie.

 

 

 

 

 

 

 

 

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord