• Start
  • Wiadomości
  • Czy Światowe Jamboree Skautowe 2027 odbędzie się w Gdańsku? Dowiemy się za 50 dni

Czy Światowe Jamboree Skautowe 2027 odbędzie się w Gdańsku? Dowiemy się za 50 dni

Pod koniec wakacji przypada niezwykle ważny dzień dla Związku Harcerstwa Polskiego, ale także dla Gdańska i Wyspy Sobieszewskiej. 28 sierpnia zapadnie decyzja Światowej Konferencji Skautowej, czy gospodarzem 26. Światowego Jamboree Skautowego 2027, na które przyjedzie 50 tys. skautów z całego świata, zostanie ZHP. To drugie podejście Związku jako kandydata do organizacji Jamboree w Gdańsku.
09.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ceremonia zakończenia zlotu ZHP na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku, sierpień 2018
Ceremonia zakończenia zlotu ZHP na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku, sierpień 2018
Fot. ZHP

 

Kiedy w sierpniu 2017 roku Konferencja Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) zdecydowała o przyznaniu Koreańskiemu Stowarzyszeniu Skautowemu prawa do organizacji 25. Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku, w oczach wielu przedstawicieli kontrkandydata - Związku Harcerstwa Polskiego, stanęły łzy. Ale harcerze z ZHP szybko otrząsnęli się z porażki. Dzięki wsparciu kolegów z Krajowych Organizacji Skautowych Regionu Europejskiego WOSM i Europejskiego Komitetu Skautowego, którzy widzieli ogromny potencjał przygotowanego przez polskiego kandydata programu Światowego Jamboree, jeszcze w tym samym roku ZHP otrzymało prawo do organizacji europejskiej edycji tego wydarzenia w 2020 w Gdańsku.

 

Kulisy starań

Szykując się do europejskiego zlotu, ZHP nie odstąpiło od marzeń o byciu gospodarzem kolejnego Światowego Jamboree. We wrześniu 2019 roku Światowy Komitet Skautowy zatwierdził Związek jako jedynego kandydata do goszczenia 26. edycji tego wydarzenia w 2027 r.

Skoro ZHP jest jedynym kandydatem, czy zwycięstwa nie ma już właściwie “w kieszeni”?

- Liczymy na to, że ZHP i Miasto Gdańsk otrzymają prawo do organizacji tego największego edukacyjnego wydarzenia, jakim jest Jamboree. Żeby tak się stało, musimy uzyskać 50 procent plus jeden głos na “tak” - mówi hm. Martyna Kowacka rzeczniczka prasowa ZHP i koordynatorka przygotowań kandydatury ZHP do organizacji Jamboree. - Nie możemy osiadać na laurach. W historii Światowego Jamboree były już sytuacje, że prawo do organizacji zostało uzyskane poprzez niewiele ponad 50 procent głosów, dlatego przez cały czas od ogłoszenia decyzji o kandydaturze do samego końca intensywnie pracujemy nad naszą ofertą, także we współpracy z Miastem Gdańsk. 

Konferencja Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) organizowana jest co trzy lata Podczas zjazdu wybierane są nowe władze organizacji i gospodarze największych skautowych imprez, najważniejszą z nich jest właśnie Światowe Jamboree. Powinna się odbyć w zeszłym roku, niestety ze względu na trwającą pandemię, została przełożona na 2021 rok.

członkinie i członkowie Patrolu2027 - grupy młodych ludzi, którzy przygotowują kandydaturę ZHP. Członkinie i członkowie Patrolu2027 - grupy młodych ludzi, którzy przygotowują kandydaturę ZHP do Światowego Jamboree: Maria Alankiewicz, Magdalena Gryniewicz, Matylda Hojnor, Kuba Jaskólski, Martyna Kowacka, Artur Lamali, Zuzanna Lesz, Daniela Mrozińska, Krzysztof Okuniewski, Michał Pośpiech, Oskar Reyntiens, Aleksandra Stompel
Patrol2027 - grupa młodych ludzi, którzy przygotowują kandydaturę ZHP do Światowego Jamboree: Maria Alankiewicz, Magdalena Gryniewicz, Matylda Hojnor, Kuba Jaskólski, Martyna Kowacka, Artur Lamali, Zuzanna Lesz, Daniela Mrozińska, Krzysztof Okuniewski, Michał Pośpiech, Oskar Reyntiens, Aleksandra Stompel
Fot. archiwum ZHP

 

W “normalnych” czasach - przed pandemią, kandydaci do organizacji zlotu przedstawiali koncepcje programowe w formie 10-minutowych prezentacji na żywo przed uczestnikami Konferencji WOSM. W tym roku posiedzenie odbędzie się on-line, a ZHP musiało zawrzeć wszystkie najważniejsze argumenty “za” w zaledwie 5-minutowym filmie. Nagranie jest już gotowe, dużą rolę odgrywa w nim także Gdańsk i Wyspa Sobieszewska. 

- Przy wirtualnej formule starań o przyznanie roli gospodarza Światowego Jamboree, niezwykle ważną przestrzenią działań są także media społecznościowe i strona internetowa kandydata, gdzie od długiego czasu prowadzimy komunikację w kilku językach - dodaje hm. Martyna Kowacka.

 

W filmie opowiadającym o kandydaturze ZHP i Gdańska do organizacji Światowego Jamboree 2027 nie zabrakło ważnych gdańskich akcentów (zdjęcie z planu filmowego)
W filmie opowiadającym o kandydaturze ZHP i Gdańska do organizacji Światowego Jamboree 2027 nie zabrakło ważnych gdańskich akcentów (zdjęcie z planu filmowego)
Fot. archiwum ZHP

 

Bravely, czyli odważnie

Przygotowanie atrakcyjnego programu edukacyjnego dla 50 tys. młodych ludzi na 11 dni trwania zlotu to ogromne wyzwanie organizacyjne. Żeby to pojąć, warto przypomnieć, czym właściwie jest Jamboree. To międzynarodowy zlot skautowy WOSM odbywający się co cztery lata. Jest największym wydarzeniem edukacyjnym skierowanych do młodzieży w wieku 14-17 lat, więc każdy może być jego uczestnikiem tylko raz w życiu.

Za każdym razem Jamboree jest organizowane przez inną organizację skautową i dzieje się tak już od 1920 roku. Od ponad 100 lat zlot wędruje po kontynentach łącząc młodych z całego świata. W Europie Środkowej ostatni raz odbył się w 1933 roku na Węgrzech.

 

Zlot ZHP 2018 - do Gdańska przyjechało wówczas 15 tys. młodych ludzi ze Związku i z zagranicy
Zlot ZHP 2018 - do Gdańska przyjechało wówczas 15 tys. młodych ludzi ze Związku i z zagranicy
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Hasło kandydatury ZHP do organizacji Światowego Jamboree w 2027 roku brzmi „Bravely” (odważnie). Tak opisano stojące za nim idee w miesięczniku instruktorów ZHP “Czuwaj!”:

“Naszym marzeniem jest stworzenie Jamboree, które nie tylko zainspiruje skautów do odważnego działania na rzecz wspólnej przyszłości i losów naszej planety, lecz również skłoni do odważnego odkrywania siebie samego i akceptacji siebie. Wierzymy, że zadaniem dorosłych jest wspieranie młodych ludzi, przy jednoczesnym pozostawieniu im przestrzeni do indywidualnego rozwoju i odważnego odkrywania siebie. Dorośli powinni pomagać młodym w realizacji marzeń i osiąganiu pierwszych sukcesów, ale jednocześnie pozwolić im popełniać własne błędy. Powinniśmy zachęcać młodych do głośnego i odważnego wyrażania siebie i swojego zdania, do posiadania i spełniania wielkich marzeń, do działań na rzecz własnych przekonań. Takim miejscem będzie Jamboree.

Naszym celem nie jest powiedzenie skautom jak powinni się zachowywać i jak działać. Chcemy ich zainspirować, aby byli odważni, wyszli poza codzienną ścieżkę i nie bali się zabierać głos w sprawach, które są dla nich ważne. Jednocześnie chcemy im pokazać, że działanie dla lokalnej społeczności to nie wszystko, należy pamiętać również o zadbaniu o siebie i swoje samopoczucie. Chcemy pomóc znaleźć im równowagę.

Nasz program opiera się o 3 filary. „Ty”, aby powiedzieć, że nie trzeba być zawsze silnym, idealnym, że każdy ma czasem gorsze chwile, a bycie sobą jest odważne i wystarczające. „Ty i inni ludzie”, aby pokazać, że każdy z nas jest inny, a mimo tego wyjątkowy, że nasza siła leży w naszej wyjątkowości, żeby pokazać, że wyrażanie siebie w społeczeństwie jest odważne, że szanowanie innego człowieka mimo jego odmienności jest odważne. Wreszcie „Ty i świat”, aby powiedzieć, że zmiana świata i społeczeństwa zaczyna się od nas, aby pokazać jak ważny jest nasz osobisty przykład i podkreślić jak walka o niego jest odważna”.

 

Wioska zlotu ZHP na Wyspie Sobieszewskiej, rok 2018
Wioska zlotu ZHP na Wyspie Sobieszewskiej, rok 2018
Fot. Łukasz Ogrodziński/www.gdansk.pl

 

Skauci znają już Wyspę Sobieszewską

By przekonać decydentów, nie wystarczy doskonałe hasło i obiecujący program. Liczy się także wyjątkowość miejsca, w którym planowany jest zlot i wykazanie możliwość przygotowania go na przyjęcie 50 tys. uczestników zakwaterowanych w namiotach. I tutaj “wkracza na scenę” Wyspa Sobieszewska, a dokładnie jej środkowe i południowe obszary, na których położonych jest 300 hektarów pól i łąk.

Teren ten był już miejscem masowej harcerskiej imprezy - w sierpniu 2018 roku 15 tys. harcerzy, przede wszystkim z Polski, ale także z organizacji zagranicznych, uczestniczyło tutaj w zlocie przygotowanym z okazji 100-lecia ZHP.

 

Spotkanie organizacyjne Europejskiego Jamboree 2020 w Gdańsku na Wyspie Sobieszewskiej, czerwiec 2019
Spotkanie organizacyjne Europejskiego Jamboree 2020 w Gdańsku na Wyspie Sobieszewskiej, czerwiec 2019
Fot. Kamil Jasiński/ZHP


Rok później - w maju, Gdańsk i Wyspę odwiedzili przedstawiciele Światowego Biura Skautowego. Między innymi na podstawie ich raportu Światowy Komitet Skautowy zatwierdził ZHP jako jedynego kandydata do goszczenia 26. Światowego Jamboree Skautowego w 2027 r. Z kolei w czerwcu 2019 roku Wyspa gościła blisko stu reprezentantów skautowych kontyngentów narodowych, także spoza naszego kontynentu, które miały uczestniczyć w Europejskim Jamboree w 2020 roku.

Pandemia niestety pokrzyżowała plany i europejski zlot najpierw przełożono na 2021 rok, a ostatecznie został odwołany. W dniu, w którym miało się rozpocząć jamboree - 28 lipca 2020 roku, na Wyspie zapłonęło ognisko przygotowane przez ZHP. Podczas transmisji pod hasłem Virtual Campfire, uczestniczyć w nim mogli skauci i skautki, którzy mieli być tego dnia w Gdańsku.

 

Virtual Campfire, czyli transmisję ogniska z Wyspie Sobieszewskiej przygotowano w dniu, w którym rozpocząć się miało Europejskie Jamboree - lipiec 2020 r.
Virtual Campfire, czyli transmisję ogniska z Wyspie Sobieszewskiej przygotowano w dniu, w którym rozpocząć się miało Europejskie Jamboree - lipiec 2020 r.
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Czy w 2027 roku uda się, po raz pierwszy w historii zorganizować Światowe Jamboree w Polsce? Jedno jest pewne - ZHP, Gdańsk i Wyspa Sobieszewska odliczają już dni do decyzji Światowej Konferencji Skautowej.

Trzymamy kciuki za powodzenie planów Związku Harcerstwa Polskiego, nie tylko dlatego, że bycie gospodarzem Światowego Jamboree dla Gdańska i Wyspy Sobieszewskiej byłoby ogromnym zaszczytem i wielką szansą na promocję naszego miasta wśród młodych ludzi z całego świata - mówi Łukasz Kłos, z-ca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UMG odpowiedzialny za współpracę z ZHP. - Współdziałamy z ZHP już od siedmiu lat. widzimy, jak wielką pracę wykonuje Związek, by dopiąć swoich marzeń o organizacji światowej imprezy. Oni po prostu na to zasłużyli. 

 

Czy w 2027 roku do Gdańska przybędą harcerze z całego świata? Przekonamy się już 28 sierpnia br.
Czy w 2027 roku do Gdańska przybędą harcerze z całego świata? Przekonamy się już 28 sierpnia br.
Fot. Maciej Kosycarz/KFP
 
 
 
 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki