Czy Pomorze otrzyma ustawę metropolitalną pod choinkę? Jakie będą z tego korzyści?

Do końca 2024 roku rząd planuje zakończyć prace nad ustawą metropolitalną dotyczącą Pomorza. Nasz region zyska na tym nawet 400 milionów złotych. Projekt ustawy metropolitalnej dla Pomorza jest konsultowany z zespołem roboczym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji od ponad pół roku. Na 4 listopada zaplanowane jest spotkanie samorządowców Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) z parlamentarzystami z Pomorskiego Zespołu Parlamentarnego na temat prac nad ustawą.
30.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia panoramę miasta o zachodzie słońca. Widać zabudowania mieszkalne, głównie niskie domy i kamienice, otoczone zielenią, co nadaje miastu przyjemny, spokojny charakter. W tle znajduje się wysoki, nowoczesny budynek, wybijający się ponad resztę zabudowy, oraz kilka innych wieżowców. Delikatne światło zachodzącego słońca nadaje całej scenerii ciepły, złocisty odcień, a unosząca się w powietrzu lekka mgła dodaje zdjęciu nastrojowego, melancholijnego klimatu.
Projekt ustawy metropolitalnej dla Pomorza trafił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 22 lutego 2024 r. Złożyli go wówczas razem: wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, przedstawiciel Uczelni Fahrenheita oraz samorządowcy z Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Co nam da ustawa metropolitalna?

Deklaracja o finale prac nad ustawą metropolitalną dla Pomorza do końca roku padła z ust Tomasza Szymańskiego, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji podczas spotkania w poniedziałek, 28 października, w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim z lokalnymi samorządowcami. 

Ustawa metropolitalna trafi do Sejmu jako projekt rządowy? Do inicjatywy dołączyło MSWiA

Na 4 listopada zaplanowane jest spotkanie samorządowców Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) z parlamentarzystami z Pomorskiego Zespołu Parlamentarnego na temat prac nad ustawą.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz napisała na swoim profilu na FB:

400 mln rocznie dla Pomorza coraz bliżej. Rząd planuje zakończyć prace nad ustawą metropolitalną do końca roku, co zadeklarował dziś w Miasto Gdańsk wiceminister Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Tomasz Szymański . Wielka radość, bo powoli dobiega końca kilkuletnia batalia o ten bardzo ważny dla nas projekt. Pieniądze, które będziemy mieli do dyspozycji pozwolą rozwinąć komunikację, drogi i ekologię. Ustawa metropolitalna to także bardziej dynamiczny rynek pracy, bogatsza oferta kulturalna i edukacyjna

Kilka zdjęć ustawionych obok siebie, na nich ludzie podczas oficjalnego spotkania
Zdjęcia ze spotkania
FB prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
 

Szacuje się, że po wejściu w życie ustawy między 300 a 400 mln zł rocznie z podatku PIT zamiast trafiać do budżetu państwa pozostanie w regionie pomorskim. 

Z dodatkowych funduszy finansowane będą m.in.

  • integracja transportu publicznego oraz przewozy metropolitalne
  • kształtowanie ładu przestrzennego
  • ochrona środowiska i działania adaptacyjne do zmian klimatu

W MSWiA działa specjalny zespół roboczy, który wspólnie z samorządowcami z Pomorza i ze Śląska pracuje nad pomorską ustawą, która jednocześnie ma zmienić ustawę dotyczącą jedynej do tej pory Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej (GZM).

Dla lepszych wyników w biznesie. Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów kształci przedsiębiorców

- Usłyszeliśmy w rządzie, że mało jest regionów, które są na tyle gotowe, jak Pomorze, które ma nie tylko projekt ustawy, ale i pozytywną opinię departamentu legislacji wojewody pomorskiej, pozytywną opinię marszałka województwa i tak naprawdę wszystko uzgodnione jest w regionie - mówi Michał Glaser, prezes zarządu OMGGS.

Po roku od powołania metropolii związek ma obowiązek zintegrować transport publiczny na całym swoim terenie. 

Oznacza to powołanie jednego organizatora transportu - Zarządu Transportu Metropolitalnego oraz w przyszłości wspólny bilet na komunikację publiczną, z ujednoliceniem taryf. 

TV

W historycznym miejscu byłej Stoczni Gdańskiej nadal buduje się statki