• Start
  • Wiadomości
  • Czuła biżuteria. Prace Macieja Rozenberga w Muzeum Bursztynu

"Czuła biżuteria" Macieja Rozenberga w Muzeum Bursztynu. Wystawa czynna do końca roku

W Muzeum Bursztynu, oddziale Muzeum Gdańska, odbył się w piątek, 22 marca 2024 r., wernisaż prac Macieja Rozenberga. Wystawa prezentuje kilkadziesiąt projektów artysty z autorskich kolekcji inspirowanych motywami natury, sztuką greckiego antyku oraz nowoczesną architekturą i rzeźbą. Możemy ją oglądać nieodpłatnie do końca roku.
22.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
rozenberg_agamemnon_ (1)
Kolaż. Maciej Rozenberg w pośmiertnej masce Agamemnona z XVI wieku p.n.e.
mat. Maciej Rozenberg

Światowy Dzień Poezji. Na gdańskich przystankach pojawiły się wiersze

Maciej Rozenberg (ur. w 1973 r. w Gdańsku) z wykształcenia jest jubilerem, fotografem i historykiem sztuki. Projektant od ponad 30 lat realizuje autorskie kolekcje, dobiera materiały i samodzielnie wykonuje każde dzieło, nadając niepowtarzalny charakter każdemu z nich. Inspiracje czerpie głównie ze sztuki antycznej oraz natury, łączy przeszłość z nowoczesnością. Jego styl rozpoznawalny jest nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Wiele prac nagrodzono już na międzynarodowych targach i wystawach.

ZOBACZ ZAPIS WERNISAŻU WYSTAWY MACIEJA ROZENBERGA w MUZEUM BURSZTYNU

 

W kolekcji Macieja Rozenberga znajdują się okazałe kolczyki, naszyjniki, czy bransolety. Wszystkie z nich autor wykonuje ręcznie, przy użyciu dawnych technik. Korzysta wyłącznie z metali szlachetnych – złota i srebra – które łączy z bursztynem bałtyckim, diamentami i wieloma innymi minerałami.

20240322-czula-bizuteria-58_949x633
Maciej Rozenberg podczas wernisażu, z nagrodą Grand Prix Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii AMBERIF
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Pracochłonne, dopracowane stylistycznie i wykonawczo obiekty złotnicze Macieja Rozenberga spotykają się nie tylko z uznaniem projektantów i jubilerów. Przede wszystkim mają cieszyć i cieszą się zainteresowaniem najbardziej wymagających kobiet. Subtelność, szlachetna prostota, elegancja, doskonałe połączenie materiałów oraz serce włożone w każdy detal… to właśnie czuła biżuteria, którą wybierają kobiety nowoczesne i wrażliwe na otaczający je świat oraz ludzi.

20240322-czula-bizuteria-76_949x633
Na wystawie biżuterii Macieja Rozenberga w Muzeum Bursztynu zobaczymy m.in. pierścionki z kolekcji CRATERIS
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Jakie prace prezentowane są w Muzeum Bursztynu? 

Oto wybrane kolekcje, które znajdują się na wystawie czasowej:

GALATEA – kolczyki inspirowane grecką mitologią i sztuką. Bursztynowe gemmy o kształcie kobiecych głów wyrzeźbiono pod mikroskopem przy użyciu specjalnych igieł. Dopełnieniem portretów są świetliste, linearne promienie nadające wertykalno-kolumnową formę wyrafinowanej biżuterii.

HESPERIA ARCHAIOS – Hesperią Grecy nazywali „zachodnią ziemię“, przede wszystkim Półwysep Apeniński. Kolekcja jest inspirowana odnajdywanymi w starożytnych grobowcach bransoletami o kaskadowych konstrukcjach. Bransolety i kolczyki zbudowane z młoteczkowanych, pozłacanych ogniw porównać możemy z ruchliwymi formami natury, choćby jesiennymi liśćmi drżącymi na wietrze. W zamierzeniu autora mieniące się powierzchnie bursztynowych płytek przywołują lśnienie antycznych mozaik.

L’ORFEO – głównym źródłem inspiracji były archaiczne formy biżuterii greckiej powstałe z wykorzystaniem rzemieślniczych pracochłonnych technik kucia i repusowania. Zamierzeniem autora jest rozproszenie maleńkich diamentów na powierzchni bransolety, aby tylko dyskretnie iskrzyły blaskiem. Mocując maleńkie rozproszone diamenty na powierzchni kutych bransolet autor zamierza uzyskać efekt subtelnego iskrzenia dopełniającego pierwotność i surowość całości. Formy spękane, rwane metalowej konstrukcji skrywają centralnie osadzony klejnot natury - złocisty bursztyn.

20240322-czula-bizuteria-10_949x633
Wernisaż prac Macieja Rozenberga, połączony z pokazem mody, zgromadził w Muzeum Bursztynu ogromną publiczność
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

ZEN ARCHAIOS – biżuteria inspirowana japońskim pojmowaniem przyrody i człowieka jako całości. Kolekcję cechuje powściągliwość w dobieraniu możliwie najprostszych środków wyrazu, a także niedoskonałości i zniszczenia, które znalazły wyraz w dwóch nieprzetłumaczalnych pojęciach: wabi i sabi.

20240322-czula-bizuteria-26_949x633
Wieczór otwarcia wystawy "Gemmae Tenerae" / "Czuła biżuteria", na której prezentowana jest biżuteria Macieja Rozenberga rozpoczął się pokazem mody, połączonym z widowiskiem światła i dźwięku zaaranżowanym specjalnie do zabytkowych wnętrz Wielkiego Młyna
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

ECHOS - seria pierścionków skupia się na kategorii estetycznej rytmu. Ostre krawędzie stycznych płaszczyzn srebra galwanicznie pokrytego rodem w odcieniu grafitowym ożywiają druzy kalcytu kobaltowego. Kształt pierścionka stanowi wyzwanie dla anatomii palca, wpisuje się w szerokorozumianą tradycję art deco.

Maciej Rozenberg tworzy unikatowe kolekcje biżuterii, dla których inspiracje znajduje w sztuce dawnej, szczególnie w starożytności. Wzoruje się na dawnych technikach złotniczych, które, jak twierdzi, wciąż zaskakują go swoją doskonałością. W wielu jego projektach można dostrzec znajomość i oddziaływanie ikon sztuki zgromadzonych w światowych kolekcjach muzealnych. Drugą inspiracją dla artysty jest natura, bogactwa naturalne ziemi i połączenie człowieka z przyrodą.

GALERIA ZDJĘĆ Z WERNISAŻU WYSTAWY MACIEJA ROZENBERGA

Czuła biżuteria /Gemmae Tenerae. Wystawa prac Macieja Rozenberga

  • Termin prezentacji: 23 marca – 30 grudnia 2024
  • Gdzie: Muzeum Bursztynu, ul. Wielkie Młyny 16, 80-8449 Gdańsk
  • Godziny otwarcia: muzeumgdansk.pl

oprac. AU

 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki