Jeszcze ostatnie poprawki i sprzątanie
Chodniki równiutkie, podobnie jak brukowane jezdnie. Jest estetyczniej, wygodniej i przede wszystkim bezpieczniej. Trwające 1,5 roku prace remontowe ulic Dolnego Miasta zdecydowanie dobiegają końca.
- Zasadnicza część prac została zakończona. W niektórych miejscach mogą trwać jeszcze prace wykończeniowe - potwierdza Jakub Panasewicz z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - W grudniu rozpocznie się procedura odbiorowa tego zadania.
Dobiega końca rewitalizacja Biskupiej Górki
Jakie prace wykonano?
W ramach inwestycji przebudowano układ drogowy ulic: Chłodnej, Sempołowskiej, Królikarnia i Reduta Dzik. A konkretnie: wykonano nowe konstrukcje i nawierzchnie jezdni wraz z kanalizacją deszczową - nawierzchnia wymienionych ulic pokryta została ponownie kostką kamienną. Przebudowano i ułożono nowe, estetyczne chodniki, zamontowano małą architekturę - w tym ławki i kosze na śmieci, jak również stylizowane oświetlenie i monitoring.
Poza tym wyregulowano istniejącą infrastrukturę podziemną. Przebudowana została sieć kanalizacji sanitarnej w ul. Chłodnej, Sempołowskiej i Królikarnia. Wybudowano także nową sieć wodociągową w tych ulicach. Pojawiły się też, lub wkrótce pojawią, nowe nasadzenia zieleni. Na ul. Reduta Dzik zauważyć można nasadzenia nowych drzew.
Warto przypomnieć w tym miejscu, że by móc wykonać wymienione prace sieciowe, wcześniej rozebrano istniejącą nawierzchnię z kostki kamiennej oraz krawężniki kamienne. Nie trafiły one jednak na wysypisko śmieci. Te elementy, po ich odpowiednim przygotowaniu, zostały ponownie wbudowane w nawierzchnię - po zakończeniu robót ziemnych.
I co istotne dla kierowców - dopuszczalna maksymalna prędkość na tych ulicach, dla ruchu kołowego, będzie wynosić 30 km/h.
- Rozwiązania projektowe zostały uzgodnione przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Inwestycja jest częścią zadania pn. Rewitalizacja Dolnego Miasta i Placu Wałowego, dofinansowanego ze środków unijnych - przypomina Jakub Panasewicz.
Blisko 21 mln złotych za remont czterech ulic
Prace wykonała firma Eurovia Polska S.A., a ich koszt wyniósł około 20,8 mln zł.
Prowadzone były w ramach projektu „Przebudowa i modernizacja dróg i infrastruktury podziemnej wraz z zagospodarowaniem terenu dla obszaru ul. Chłodnej, ul. Sempołowskiej, ul. Królikarnia i Reduta Dzik w ramach zadania Rewitalizacja Dolnego Miasta”.
Projekt dofinansowany został w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oś priorytetowa 08 Konwersja Działanie 08.01, Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne - wsparcie dotacyjne, działanie 08.01.01. Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne w miastach Obszaru Metropolitarnego Trójmiasta - mechanizm ZIT.
Rewitalizacja Dolnego Miasta, czyli wielki plac budowy w Śródmieściu
To kolejny etap rewitalizacji tej części Śródmieścia
W poprzednich latach na Dolnym Mieście, w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji, przebudowano i zmodernizowano ulice: Przyokopową, Polną i Wierzbową. Na nich także wymieniono nawierzchnię dróg i chodników, zamontowano nowe stylizowane oświetlenie, jak również ławki i inne elementy tzw. małej architektury. Dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców zamontowano monitoring i przebudowano sieci podziemne: kanalizację deszczową, sieć ciepłowniczą, wodociągową, sanitarną i gazową.
To nie wszystko. W ramach rewitalizacji przebudowano również przestrzenie publiczne, wraz z infrastrukturą podziemną, w obrębie ulic: Dolnej, prof. Z. Kieturakisa, Kurzej, Śluza, Wróblej oraz fragmentów ulic: Łąkowej, Radnej i Toruńskiej. Przeorganizowano ruch na ul. Łąkowej i wymieniono na niej nawierzchnię jezdni i chodników. Odtworzona została aleja jarząbów szwedzkich biegnąca środkiem ul. Łąkowej i Wróblej, na której zamontowano też małą architekturę - w ten sposób stworzono dzielnicowy deptak.
Rewitalizacją objęto także tereny zabytkowych bastionów, które znajdują się wokół opływu Motławy. Te uporządkowano i wyposażono w ławki, leżaki oraz stojaki rowerowe. Zamontowano oświetlenie i monitoring, przebudowano promenadę. Na bastionie Żubr dodatkowo utworzono punkt obserwacyjny z lunetami. W kilku miejscach nasadzono krzewy i byliny.