• Start
  • Wiadomości
  • Cztery lokalizacje, około 200 osób. Odbyły się ćwiczenia przeciwpowodziowe [PODSUMOWANIE]

Cztery lokalizacje, około 200 osób. Odbyły się ćwiczenia przeciwpowodziowe [PODSUMOWANIE]

We wtorek, 23 maja, w godzinach wieczornych na terenie Gdańska odbyły się ćwiczenia przeciwpowodziowe WODNY GDAŃSK. Wzięło w nich udział około 200 osób z różnych służb miejskich, Policji i Straży Pożarnej. Akcja była relacjonowana i transmitowana na żywo przez portal gdansk.pl. - Ćwiczenia będą powtarzane - zapowiada prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
24.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Rozkładanie rękawa przeciwpowodziowego w okolicach ulic Brzegi i Podmiejska

Celem akcji było doskonalenie koordynacji działań służb w sytuacji silnych opadów deszczu i towarzyszących im innych zjawisk pogodowych. W ćwiczeniach pod nadzorem Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego brali udział pracownicy Spółki Gdańskie Wody, GZDiZ, ZTM, GAiT, SNG, GZNK, PPIS, MOPR, Ratownictwa Medycznego, wybranych Wydziałów Urzędu Miejskiego, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i Policji.

- W akcji uczestniczyło około 200 osób, wśród których większość stanowili strażacy, policjanci i strażnicy miejscy - przyznaje Tadeusz Bukontt, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. - Osobne podziękowania należą się Krzysztofowi Domagalskiemu (p.o. kierownika Referatu Zarządzania Kryzysowego - przyp. red.), który był autorem scenariusza tego, co się działo.

A działo się sporo, najwięcej:

  • na ul. Wiślnej, gdzie ratowano od zalania dom nr 20
  • w okolicach węzła Kliniczna, ulic Swojska i Twarda, gdzie zalewane były tory tramwajowe i ulice a pracę utrudnił brak zasilania energetycznego w przepompowni „Kliniczna”
  • we Wrzeszczu, m.in. okolicach ul. Słowackiego i Galerii Bałtyckiej, gdzie ratowano ulice i budynki przed przelaniem się potoku Strzyży
  • na Oruni, gdzie na wysokości Zaroślaka oraz ul. Podmiejskiej istniało duże niebezpieczeństwo zalania Traktu św. Wojciecha.

We wszystkich w/w miejscach odpowiednie służby dbały także o zabezpieczenie ruchu drogowego w zagrożonych powodzią miejscach.


- Chciałbym zapowiedzieć, że takie ćwiczenia będziemy powtarzali co roku. Myślę, że Gdańsk stać na to - mówił już po zakończeniu ćwiczeń prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - W Izraelu czy Japonii takie ćwiczenia są czymś normalnym z innych powodów. My jesteśmy w takim a nie innym miejscu geograficznym, mamy takie a nie inne skutki zmian klimatycznych. Powodzie będą się powtarzały. Takie ćwiczenia są w interesie wszystkich mieszkańców.

Akcja rozpoczęła się o godz. 15.00. Wówczas do mediów wysłany został pierwszy komunikat ostrzegający przed nadchodzącymi intensywnymi opadami deszczu.

Warunki atmosferyczne (oczywiście fikcyjne) pogarszały się w Gdańsku z godziny na godzinę. Po godz. 19 pojawiły się informacje, że na Bałtyku mocno wieje, nawet do 11 stopni w skali Beauforta, w pasie nadmorskim - od 70 do 90 km/ha. Silne porywy wiatru dają się odczuwać na lądzie. Występują uszkodzenia drzewostanu.

O godz. 19.30 rozpoczęły się ćwiczenia przeciwpowodziowe w terenie: na ulicę Wiślną przyjechały dwa wozy strażackie. Potem kolejne służby pojawiały się w w/w miejscach. Ćwiczenia zostały zakończone około godz. 22.20. 

Portal gdansk.pl od początku do końca prowadził relację na żywo. We wszystkich miejscach ćwiczeń byli nasi reporterzy, fotoreporterzy oraz kamery wideo. Zajestrowaliśmy kilkanaście filmów, zrobiliśmy kilkadziesiąt opisów wydarzeń i kilkaset zdjęć.  

Tak wyglądała nasza strona podczas prowadzonych ćwiczeń

{id90129} 


Czytaj i oglądaj na ten temat:

Ćwiczenia przeciwpowodziowe WODNY GDAŃSK. Prześledź krok po kroku [RELACJA]

Tak miejski sztab kryzysowy informował mieszkańców o zagrożeniu

Nocleg, prowiant, odzież, psycholog. Jak MOPR pomaga poszkodowanym w powodzi

Co robić w trakcie powodzi, jak się zachowywać? Poradnik dla mieszkańców

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas