O filmowym geniuszu Andrzeja Wajdy nie trzeba przekonywać. Współtwórca polskiej szkoły filmowej i kina moralnego niepokoju, autor filmów psychologicznych, historycznych, politycznych, a także adaptacji dzieł literatury pięknej ma w swoim dorobku najważniejsze nagrody filmowe. Za słynnego „Człowieka z żelaza” zdobył Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes, jest także laureatem Oscara - Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej - za całokształt twórczości. Od niedawna polski reżyser jest Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska. W marcu osobiście odbierze dyplom i wpisze się do miejskiej księgi pamiątkowej.
Z okazji nadania tytułu, w sobotę 12 marca 2016 roku odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta z udziałem prezydenta Pawła Adamowicza i Andrzeja Wajdy. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12. w Dworze Artusa (ul. Długi Targ 43/44). O oprawę muzyczną zadba Cappella Gedanensis pod dyrekcją Rafała Kłoczki, oraz Monika Kaźmierczak, która zagra na gdańskim carillonie mobilnym.
To nie koniec atrakcji. Nadanie Reżyserowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska uświetni czterodniowy przegląd jego twórczości: „Według Wajdy”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 11-14 marca 2016 roku w Europejskim Centrum Solidarności (Gdańsk, pl. Solidarności 1). Będzie to okazja, by zapoznać się z najsłynniejszymi filmami artysty, począwszy od kultowego „Popiołu i diamentu” z 1958 roku ze Zbigniewem Cybulskim w roli głównej, a kończąc na jednej z nowszych produkcji: „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.
Przeglądowi towarzyszyć będą dwie wystawy: „Andrzej Wajda. Szkice” - ze zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, oraz „Ukryte / Wypowiedziane / Przypomniane. Grudzień ’70 w filmowym tryptyku Andrzeja Wajdy”. Na tych, którzy pojawią się w ECS w poniedziałek 14 marca czeka wyjątkowa niespodzianka: po ekspozycjach oprowadzać będzie sam reżyser. Otwarcie wystaw o godz. 12, wstęp wolny.
Program przeglądu twórczości Andrzeja Wajdy w Europejskim Centrum Solidarności, audytorium ECS:
Piątek, 11 marca
- godz. 18 - projekcja filmu „Ziemia obiecana” (1974 r.).
Sobota, 12 marca
- godz. 14 - projekcja filmu „Kanał” (1956 r.);
- godz. 16 - projekcja filmu „Popiół i diament” (1958 r.);
- godz. 18 - spotkanie Andrzeja Wajdy z młodzieżą. Moderator: prof. Krzysztof Kornacki - filmoznawca, Uniwersytet Gdański;
- godz. 20.30 - projekcja filmu „Krajobraz po bitwie” (1970 r.).
Niedziela, 13 marca
- godz. 14 - projekcja filmu „Brzezina” (1970 r.);
- godz. 16 - projekcja filmu „Panny z Wilka” (1979 r.);
- godz. 18 - spotkanie z Andrzejem Wajdą i Krystyną Zachwatowicz. Moderator: Dorota Wellman, dziennikarka, która wcieliła się w postać Henryki Krzywonos w filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei”;
- godz. 20.30 - projekcja filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” (2013 r.).
Poniedziałek, 14 marca
- godz. 16 - projekcja filmu „Danton” (1982 r.);
- godz. 18.30 - spotkanie z Andrzejem Wajdą. Rozmawiają: Witold Bereś i Krzysztof Burnetko, autorzy książki „Andrzej Wajda. Podejrzany”.
Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia, ale chęć udziału w projekcjach należy wcześniej potwierdzić poprzez formularz: www.ecs.gda.pl/wedlug-Wajdy_rezerwacja.
Czytaj także:
Andrzej Wajda Honorowym Obywatelem Gdańska
Wajda będzie Honorowym Obywatelem. Mimo sprzeciwu
Prezydent u reżysera, czyli Adamowicz w domu Wajdy