• Start
  • Wiadomości
  • Cztery dni deptaka na Wajdeloty, a teraz 555 ankiet wśród okolicznych mieszkańców

Cztery dni deptaka na Wajdeloty, a teraz 555 ankiet wśród okolicznych mieszkańców

W czerwcowy długi weekend fragment ul. Wajdeloty w Dolnym Wrzeszczu funkcjonował jako deptak, wzbudzając duże zainteresowanie wśród mieszkańców Gdańska. Czy równie pozytywnie zmianę organizacji ruchu ocenią mieszkańcy? Gdański Zarząd Dróg i Zieleni ankietuje miejscową społeczność.
26.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Deptak przy ul. Wajdeloty 11 czerwca 2020 r.
Deptak przy ul. Wajdeloty 11 czerwca 2020 r.
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Wyłączenie z ruchu samochodowego fragmentu ul. Wajdeloty od ronda Guenthera Grassa do skrzyżowania z ul. Grażyny nastąpiło na prośbę właścicieli miejscowych lokali gastronomicznych.

 

Deptak na Wajdeloty. Udany pierwszy dzień - tłumy gości

 

Władze miasta zgadzając się na tymczasowe zamknięcie fragmentu ulicy, uznały że o zastosowaniu tego rozwiązania na dłużej zadecydować powinni mieszkańcy.

Dlatego do drzwi 555 mieszkań i lokali użytkowych, których wprowadzenie ograniczenia w ruchu kołowym dotyczyłoby bezpośrednio, pukają teraz ankieterzy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, stawiając następujące pytania:

 

  • Czy chciał(a)by Pan(i), żeby zmiana organizacji ruchu została utrzymana w dłuższym terminie?
  1.       Tak
  2.       Nie
  • Jeśli TAK, to:
  1.       Na stałe
  2.       Tylko w okresie wakacyjnym
  3.       Tylko w weekendy w okresie wakacyjnym
  4.       Tylko w sezonie ogródków gastronomicznych (od kwietnia do października)
  5.       Trudno powiedzieć

 

Ankieterzy odwiedzają lokale: na ul. Wajdeloty pomiędzy ul. Aldony a ul. Grażyny, przy ul. Aldony od ul. Wajdeloty do Lelewela, przy ul. Wallenroda od ul. Wajdeloty do Lelewela oraz przy ul. Grażyny.

W przypadku, gdy ankieter nie zastał nikogo w lokalu, zostawiał ankietę w skrzynce (zostały zabezpieczone przed kopiowaniem hologramem GZDiZ).

Wyniki ankiet poznamy we wtorek, 30 czerwca.

 

Od chodnika przy ul. Podmłyńskiej do Skweru Ruchu Młodej Polski - rozmowa o nowej inwestycji w śródmieściu

 

Tymczasem Tomasz Janiszewski, radny dzielnicy Wrzeszcz Dolny, uważa, że deptak nie jest rozwiązaniem niezbędnym do pogodzenia interesów mieszkańców i restauratorów. 

- Wystarczyłoby zamknąć przepustowość ul. Wajdeloty na wysokości Kuźniczek i dopuścić na niej ruch samochodowy mieszkańców, tak jak to funkcjonuje na fragmencie ul. Piwnej - mówi Janiszewski. - Na Wajdeloty nie ma dużego ruchu, poza godzinami 14.30  -16, kiedy to staje się alternatywnym skrótem dla kierowców jadących w kierunku Jaśkowej Doliny przez ul. Dmowskiego.

- Niestety, to nie jest takie proste, ulica Piwna rządzi się swoimi prawami, tam funkcjonuje specjalna strefa wjazdu tylko dla mieszkańców z uwagi na ochronę zabytków - tłumaczy Tomasz Wawrzonek, p.o. z-cy dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni ds. Zarządzania. - Generalnie na drogach publicznych nie mamy prawa wprowadzać ograniczeń ruchu kołowego tylko dla mieszkańców. 

Posługując się przykładem ulic Piwnej i Pańskiej oraz innych ulic w Śródmieściu, Tomasz Wawrzonek proponuje inną alternatywę dla ul. Wajdeloty - utworzenie ogródków na miejscach parkingowych. Na wymienionych ulicach samochody po prostu meandrują pomiędzy wygrodzonymi ogródkami gastronomicznymi.

- Takie rozwiązanie nie wymagałoby zmian w organizacji ruchu - zaznacza.    



TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane