Janosikowe to podatek (wpłata) odprowadzany przez jednostki samorządu terytorialnego do budżetu państwa na podstawie ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przez jednostki samorządu terytorialnego, których dochody z podatków przekraczają wskaźniki określone w ustawie (Dz.U. nr 203 poz. 1966)). Wysokość janosikowego obliczana jest w oparciu o poziom dochodów podatkowych danej jednostki samorządu terytorialnego osiągniętych dwa lata wcześniej w stosunku do bieżącego roku budżetowego. Janosikowe zasila rezerwę celową budżetu państwa, z której finansowana jest subwencja ogólna (za forsal.pl).
- W imieniu Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska w dniu dzisiejszym (środa, 29 kwietnia - red.) złożyliśmy projekt apelu w sprawie zwolnienia z obowiązku opłacenia przez Miasto Gdańsk wpłat do budżetu państwa na rzecz subwencji ogólnej w części równoważącej (zwolnienie z tzw. Janosikowego) - informuje Łukasz Bejm, sekretarz Klubu.
Radni apelują o zwolnienie Miasta Gdańsk z konieczności przekazania do budżetu państwa łącznie około 100 milionów złotych w ramach tzw. Janosikowego w bieżącym i w przyszłym roku. Powyższa kwota - pozostając w budżecie miasta - pozwoliła by np. na zwolnienie na 2 lata z podatku od nieruchomości gdańskich przedsiębiorców dotkniętych ograniczeniami w prowadzeniu działalności gospodarczej z powodu epidemii, czy też na sfinansowanie prawie 10 milionów kilometrów przejazdów autobusami miejskimi.
- W obliczu epidemii i zamrożenia aktywności sporej części gałęzi gospodarki, Gdańsk będzie musiał się zmierzyć ze znacznymi uszczupleniami we wpływach budżetowych - dodaje Bejm. - Dlatego pozostawienie w budżecie Miasta Gdańska środków przeznaczonych w 2020 roku i 2021 roku na wpłatę z tytułu tzw. Janosikowego istotnie przyczyni się do redukcji negatywnych zjawisk ekonomicznych i społecznych oraz pozwoli na szybsze wyjście z kryzysu spowodowanego epidemią.
Treść apelu została przygotowana w porozumieniu z Klubem Radnych Wszystko dla Gdańska. Poniżej pełna treść apelu.
APEL
Rady Miasta Gdańska
z dnia … kwietnia 2020 r.
w sprawie zwolnienia z obowiązku opłacenia przez Miasto Gdańsk wpłat do budżetu państwa na rzecz subwencji ogólnej w części równoważącej (zwolnienie z tzw. Janosikowego)
Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2020 r., poz. 713) oraz § 44 ust. 3 Statutu Miasta Gdańska stanowiącego Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr LI/1431/10 Rady Miasta Gdańska z dnia 26 sierpnia 2010 r. w sprawie uchwalenia Statutu Miasta Gdańska (Dz.Urz.Woj.Pom. Nr 119, poz.2300, zm.: z 2014r., poz. 472 i 3489, z 2018r. poz. 4010) oraz na podstawie § 14 ust. 1 pkt 3 Regulaminu Rady Miasta Gdańska stanowiącego załącznik do Uchwały Nr LIII/1551/10 Rady Miasta Gdańska z dnia 28 października 2010 r w sprawie uchwalenia Regulaminu Rady Miasta Gdańska
podejmuje się
APEL
w sprawie zwolnienia z obowiązku opłacenia przez Miasto Gdańsk wpłat do budżetu państwa na rzecz subwencji ogólnej w części równoważącej (zwolnienie z tzw. Janosikowego)
§ 1.
Rada Miasta Gdańska występuje z apelem do Prezesa Rady Ministrów o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do zwolnienia z obowiązku opłacenia przez Miasto Gdańsk wpłat do budżetu państwa na rzecz subwencji ogólnej w części równoważącej (tzw. Janosikowe) w latach 2020 i 2021.
Miasto Gdańsk jest zobowiązane do przekazania do budżetu państwa łącznie około 100 milionów złotych w ramach tzw. Janosikowego w bieżącym i w przyszłym roku. Środki te, wobec spodziewanych znacznych uszczupleń wpływów do budżetu miasta, stanowią ogromne obciążenie dla miasta. Środki te mogłyby zostać wykorzystane na dalszą pomoc przedsiębiorcom, wsparcie służby zdrowia w walce z epidemią, inwestycje czy przygotowanie miasta do walki z suszą. Zabierana w latach 2020-2021 z budżetu Miasta Gdańska do budżetu państwa kwota 100 milionów złotych, to w przybliżeniu równowartość kosztu:
- zwolnienia na 2 lata z podatku od nieruchomości gdańskich przedsiębiorców dotkniętych ograniczeniami w prowadzeniu działalności gospodarczej z powodu epidemii,
- modernizacji 120 chodników,
- budowy 8 pływalni,
- budowy 9 przedszkoli (każde dla 175 dzieci, czyli łącznie dla 1575 dzieci),
- budowy ponad 500 mieszkań komunalnych,
- prawie 10 milionów kilometrów przejazdów autobusami miejskimi,
- albo naprawy prawie 6000 m2 wyrw w nawierzchniach jezdni.
Na skutek epidemii i zamrożenia aktywności sporej części gałęzi gospodarki, Gdańsk będzie musiał się zmierzyć ze znacznymi uszczupleniami we wpływach budżetowych. W szczególności dotyczy to udziału w podatkach dochodowych PIT i CIT, ale również podatku od nieruchomości i opłat lokalnych. Miasto Gdańsk i przedsiębiorcy w nim funkcjonujący zostaną prawdopodobnie dotknięci konsekwencjami ograniczeń epidemicznych w bardziej dotkliwy sposób. Wynika to z bardzo rozwiniętego w naszym mieście rynku turystycznego oraz wielu podmiotów z nim kooperujących.
Nie ulega wątpliwości, że skali uszczupleń po stronie dochodowej miasta będzie dotkliwa. Należy w duchu odpowiedzialności szukać rozwiązań, które zmniejszą dokuczliwość zmniejszonych wpływów na życie codzienne Mieszkańców. Brak konieczności oddania do budżetu państwa kwoty 100 milionów złotych z pewnością pozwoliłby na wykorzystanie jej do zaspokojenia ważnych potrzeb Mieszkańców i redukcji negatywnych zjawisk dla przedsiębiorców.
Wobec powyższego, mając na względzie dobro Mieszkańców, Rada Miasta Gdańska apeluje do Prezesa Rady Ministrów o niezwłoczne podjęcie działań, których skutkiem będzie pozostawienie w budżecie Miasta Gdańska środków przeznaczonych w 2020 roku i 2021 roku na wpłatę z tytułu tzw. Janosikowego, a co za tym idzie istotnie przyczyni się do redukcji negatywnych zjawisk ekonomicznych i społecznych oraz pozwoli na szybsze wyjście z kryzysu spowodowanego epidemią.
§ 2.
Powierza się Przewodniczącej Rady Miasta Gdańska przekazanie niniejszego apelu Prezesowi Rady Ministrów oraz parlamentarzystom z województwa pomorskiego.
Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak
UZASADNIENIE
Przepisy prawa przewidują konieczność oddania części środków z budżetu Miasta Gdańska do budżetu państwa – dokonania wpłat do budżetu państwa na rzecz subwencji ogólnej w części równoważącej (tzw. Janosikowe). Przewidywana kwota środków, które zostałyby oddane z budżetu Miasta Gdańska w latach 2020-2021 to łącznie około 100 000 000 zł (sto milionów złotych).
Stan epidemii wywołał potrzebę udzielenia pomocy gdańskim przedsiębiorcom. Jednocześnie stan epidemii prowadzi do istotnego uszczuplenia dochodów Miasta Gdańska, co ujemnie wpłynie na realizowanie istotnych dla Mieszkańców zadań miasta.
Z powyższych względów słuszne i uzasadnione jest podjęcie przez Radę Miasta Gdańska apelu w sprawie zwolnienia z obowiązku opłacenia przez Miasto Gdańsk wpłat do budżetu państwa na rzecz subwencji ogólnej w części równoważącej (tzw. Janosikowe).
WNIOSKODAWCA:
W imieniu Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska
Cezary Śpiewak-Dowbór – Przewodniczący
W imieniu Klubu Radnych Wszystko dla Gdańska w Radzie Miasta Gdańska
Beata Dunajewska – Przewodnicząca