Muzeum Gdańska. Jeszcze w czerwcu cztery nowe wystawy i akcja bicia rekordu Guinnessa

Zanim wakacje rozpoczną się na dobre, Muzeum Gdańska zaprasza na aż cztery nowe wystawy czasowe i wydarzenia w ramach programu Akcja Lato 2023. Pod koniec miesiąca odbędzie się próba bicia rekordu Guinnessa w kategorii „zegar z najdłuższym wahadłem na świecie”. Ponadto czekają m.in. atrakcje dla dzieci i tradycyjne koncerty carillonowe. Przedstawiamy pełen program wydarzeń w oddziałach Muzeum Gdańska w czerwcu.
01.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie. Ul. Długa w kierunku Zespołu Przedbramia. Ulicą idą osoby przebrane w historyczne kostiumy.
Jak co roku Muzeum Gdańska zaprasza mieszkańców i turystów do wspólnego spędzania czasu w ramach „Akcji Lato”. W świat dawnego miasta wprowadzą nas muzealni edukatorzy
fot. A. Grabowska / mat. Muzeum Gdańska

Wyjątkowe fotografie mody i konkurs - zrób zdjęcie i wstaw na media społecznościowe

1 czerwca (czwartek)

  • Dzień Dziecka w Muzeum Nauki Gdańskiej i Muzeum Bursztynu - bezpłatne zwiedzanie wystaw dla dzieci (do 18. roku życia)

1 czerwca dzieci zwiedzają Muzeum Nauki Gdańskiej oraz Muzeum Bursztynu nieodpłatnie. Warunkiem otrzymania darmowego biletu wstępu jest nieukończenie 18 lat. Zwiedzanie jest organizowane w ramach wydarzenia „Pionierki, badaczki, liderki odkrywają wraz z dziećmi świat nauki”, które jest częścią projektu poświęconego kobietom w nauce, wyróżnionego nagrodą Uczelni Fahrenheita.

Gdzie 1: Muzeum Nauki Gdańskiej, ul. Profesorska 3 (wieża kościoła św. Katarzyny), godz. 10.00-16.00.

Gdzie 2: Muzeum Bursztynu, ul. Wielkie Młyny 16, godz. 10.00-18.00.

Wstęp: Bezpłatny bilet do obu oddziałów do pobrania w kasie Muzeum Bursztynu.

  • godz. 17.00-18.30 - Czwartki w Muzeum Gdańska. Spotkanie wokół książki „Lagrowi ludzie. Śledztwo i pierwszy proces stutthofski (1945–1946). Opowieść o przemianie”

Kim byli „lagrowi ludzie”? Kim byli oskarżeni i skazani w pierwszym procesie stutthofskim? Dyskusja wokół książki Marcina Owsińskiego „Lagrowi ludzie. Śledztwo i pierwszy proces stutthofski (1945–1946). Opowieść o przemianie”. O „gdańskiej Norymberdze”, o oskarżonych, skazanych i banalności zła z autorem książki rozmawiać będzie redaktorka Dorota Karaś.

Wymiar sprawiedliwości osądził jedynie promil spośród wszystkich byłych funkcjonariuszy obozu Stutthof. Do powszechnej świadomości z wielu dochodzeń i wyroków przeszedł jedynie proces przeprowadzony w Gdańsku w 1946 roku, zakończony spektakularnym, publicznym wykonaniem wyroku śmierci na 11. osobach. „Lagrowi ludzie” to sugestywna i wielowątkowa opowieść o konkretnych ludziach z obozu Stutthof oraz ich ewolucji mentalnej i sprawczej, jaka nastąpiła w czasie pobytu w tym niemieckim obozie koncentracyjnym, a także ponadczasowa przypowieść o zmienności i nieprzewidywalności życia.

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47.

Wstęp: wolny.

sala wystawiennicza w muzeum
Wystawa „Meyerowie. Gdańscy złotnicy” prezentowana jest w Domu Uphagena
fot. A. Grabowska

3 czerwca (sobota)

  • godz. 11.00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Meyerowie – gdańscy złotnicy XVIII i XIX wieku” 

Wystawa czasowa w Domu Uphagena jest poświęcona dwóm gdańskim złotnikom przełomu XVIII i XIX stulecia – Carlowi i Johannowi Meyerom. Był to czas niezwykle burzliwy dla Gdańska, ale zarazem ciekawy artystycznie, w którym splatały się stylistyki różnych epok. Wyroby Meyerów dobrze obrazują zmieniające się na przełomie stuleci trendy oraz panującą wówczas modę. W ich wyrobach ciekawe są zwłaszcza wpływy złotnictwa angielskiego, które Carl Meyer poznał w czasie pobytu w Londynie. 

Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12 

Wstęp: W cenie biletu wstępu do oddziału

  • godz. 10.00-16.00 - Jak powstaje szkło? Warsztaty dla dzieci

Podczas warsztatów i pokazów Marek Jargiło zaprezentuje dzieciom i dorosłym, jak przygotowuje się nietuzinkowe wyroby szklane: dzbany, karafki, misy, kielichy, patery, albo dekoracje stylizowane na minione wieki. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił. 

O prowadzącym: Marek Jargiło szkolił się w Grecji, a następnie wrócił do Gdańska. Wszystkie wyroby wykonuje ręcznie. Jego produkty, zwłaszcza repliki, można znaleźć w wielu muzeach, a jego szkło zdobi komnaty zamku prezydenckiego w Wiśle. Prowadzi również warsztaty i pokazy dla różnych grup wiekowych. 

Gdzie: Kuźnia Wodna w Oliwie, ul. Bytowska 1.

Wstęp: w cenie biletu wstępu do oddziału.

mężczyzna dmucha szkło
Marek Jargiło podczas pracy
mat. Jargiło Glass Studio

6 czerwca (wtorek)

  • godz. 14.00-15.30 - Wernisaż wystawy „Miasto Romantyków. Idee i motywy w twórczości XIX-wiecznych artystów w Gdańsku”

Wystawa jest okazją do zobaczenia obrazów, grafik i rysunków kilkunastu XIX-wiecznych twórców, których łączył Gdańsk. Kuratorki postanowiły pokazać nie tylko dzieła artystów, ale także odnieść ich tematykę do współczesności. Dla widzów będzie to okazją do udania się w podróż w czasie, gdyż inspiracją do narracji wystawy są dzienniki z odległych wypraw, modne w XIX-wiecznej Europie.

Wystawa prezentuje najważniejsze motywy w sztuce w XIX stuleciu, nazywanego początkiem współczesności. To właśnie wtedy rozpoczęły się przemiany, które wywarły znaczący wpływ na dzisiejszą rzeczywistość. Na obrazach i grafikach będzie można zobaczyć, jak artyści przenosili uniwersalne wówczas postawy na rodzimy grunt, i przekonać się, czy punkty odniesienia sprzed niemal dwustu lat są nadal aktualne.

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, ul. Długa 46/47.

Wstęp: wolny.

plakat wystawy
„Miasto Romantyków” to nowa wystawa czasowa Muzeum Gdańska, którą możemy oglądać od czerwca do października
mat. Muzeum Gdańska

15 czerwca (czwartek)

  • godz. 17.00 - Czwartki w Muzeum Gdańska: Odbudować Gdańsk? Ale po co? Perspektywa zewnętrznego obserwatora

Kolejne spotkanie w ramach programu Czwartki w Muzeum Gdańska poświęcone będzie zagadnieniu powojennej odbudowy Gdańska. Czym była? Czy wówczas, tuż po wojnie, była postrzegana jako zasadna? Jak wypada Gdańsk na tle innych miast Polski i Europy? Rozmowę z dr. Jarosławem Trybusiem i Grzegorzem Piątkiem poprowadzi red. Lech Parell.  

Grzegorz Piątek (ur. 1980) – polski architekt, krytyk i historyk architektury, w latach 2005–2011 redaktor miesięcznika „Architektura-Murator”, w latach 2011–2019 członek zarządu Fundacji Centrum Architektury, laureat Paszportu Polityki w kategorii literatura za rok 2022.

Jarosław Trybuś (ur. 1976) – polski historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych, muzealnik, krytyk architektury, kurator wystaw i wykładowca. Od 2012 do 2022 roku wicedyrektor Muzeum Warszawy.

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, ul. Długa 46/47.

Wstęp: wolny.

Negatyw czarno-biały ukazuje robotników podczas odbudowy sklepień Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku
Negatyw czarno-biały ukazuje robotników podczas odbudowy sklepień Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku. Twórca: Lelewicz Kazimierz Czas powstania: po 1945 roku
mat. Muzeum Gdańska

17 czerwca (sobota)

  • godz. 11.00-13.30 - Co poszło nie tak? Historyczne awarie w budowlach w Gdańsku

Średniowieczne gotyckie budowle kojarzą się nam z trwałością, wdziękiem i pięknem. Podczas spaceru, który poprowadzi dr Piotr Samól z Politechniki Gdańskiej, skupimy się na przewrotnym pytaniu: „Co poszło nie tak?” Problemy średniowiecznej architektury i budownictwa okresu średniowiecza zilustrują gdańskie zabytki: kościół NMP w Gdańsku, kościół św. Jana, kościół św. Mikołaja, kościół św. Józefa i kościół św. Trójcy.

Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskiego Dnia Gotyku Ceglanego.

Wstęp: wolny

Zbiórka: przed kościołem św. Józefa (dziedziniec), ul. Elżbietańska 9/10

  • godz. 14.00-16.30 - Otwarcie wystawy plenerowej „Historie gdańskich dzielnic: Kokoszki, Matarnia, Osowa”

Wystawa jest organizowana w ramach siódmej edycji projektu Historii Gdańskich Dzielnic, w tym roku poświęconych trzem dzielnicom - Kokoszki, Matarnia oraz Osowa, które 50 lat temu zostały włączone w granice administracyjne Gdańska. Wystawa prezentuje dzieje poszczególnych dzielnic. Są na niej wykorzystywane również zdjęcia przekazane przez mieszkańców.

Po otwarciu odbędzie się spacer po dzielnicy Kokoszki prowadzony przez Piotra Mazurka (TPN i Muzeum Strefa Historyczna Wolnego Miasta Gdańska).

Gdzie: Szkoła Podstawowa 83 w Kokoszkach (ul. Stokłosy 1).

Wstęp: wolny.

grafika przedstawiająca popiersie mężczyzny w niebieskim berecie
Wystawę „Niebieskie Berety” będzie można oglądać w Sali Morskiej Ratusza Głównego Miasta
mat. 7ŁDD

22 czerwca (czwartek)

  • godz. 14.00-16.00 - Wernisaż wystawy „Niebieskie Berety”

Szkolono ich, by zaatakowali Danię… Tyle zazwyczaj wiadomo w mainstreamowym obiegu o 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej, związku taktycznym Sił Zbrojnych PRL, który istniał w latach 1963-1986. Popularnie stosowana nazwa to „Niebieskie Berety”.

Członkowie 7ŁDD, na wzór dzisiejszych Wojsk Obrony Terytorialnej, rekrutowali się z ludności miejscowej i pełnili służbę w terenie, który doskonale znali. Na ich odbiorze przez społeczeństwo po upadku PRL zaciążyły wydarzenia z Grudnia’70, kiedy to zablokowali Stocznię Gdańską i starli się z robotnikami. Ich codzienne życie w czasach zimnowojennego pokoju wyglądało jednak inaczej. Służyli społeczeństwu współuczestnicząc w pracach budowlanych, porządkowych, a nawet… badaniach archeologicznych.

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Sala Morska III piętro, ul. Długa 46/47.

Wstęp: wolny.

22-23 czerwca (czwartek-piątek)

  • godz. 9.00-17.30 - Konferencja naukowa pt. Sztuki piękne w Gdańsku w „długim” XIX wieku 

22 czerwca: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47.

23 czerwca: Muzeum Narodowe w Gdańsku, oddział NOMUS, ul. Stefana Jaracza 14.

Wstęp: wolny.

Szczegółowy program konferencji: TUTAJ.

24 czerwca (sobota)

  • Start programu „Akcja Lato 2023, czyli wakacje w mieście”

Zajęcia adresowane są do grup zorganizowanych (kolonie, półkolonie) i rodzin, niezależnie od wieku. Z oferty będzie można skorzystać w każdy dzień tygodnia, począwszy od 24 czerwca do 31 sierpnia. W programie gry terenowe, spacery edukacyjne po mieście i zwiedzanie zabytkowych oddziałów Muzeum Gdańska.

Zajęcia adresowane do wszystkich grup wiekowych będą prowadzone w języku polskim, ukraińskim i angielskim. Wszystkie szczegóły dotyczące działalności edukacyjnej (w tym regulaminy i cenniki) dostępne są na stronie internetowej Muzeum Gdańska. Koszt uczestnictwa jednej osoby wynosi 10 zł. Opiekunowie grup zorganizowanych, jeden na dziesięciu podopiecznych, nie uiszczają opłaty.

Pełen program: muzeumgdansk.pl/edukacja.

28 czerwca (środa)

  • godz. 12.00-13.30 - Amazonki w Muzeum Gdańska. Spotkanie 6: Oprowadzanie i zwiedzanie wystawy stałej Muzeum Nauki Gdańskiej

Gdzie: Muzeum Nauki Gdańskiej, ul. Profesorska 3.

Ilość miejsc: ograniczona.

Rezerwacja: SMS 512–418-745 lub mailowo: m.kryger@muzeumgdansk.pl.

  • godz. 14.00-15.30  - Wernisaż wystawy „Bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej”

Puszcza Zielona, zwana też Kurpiowską, słynęła z bursztynu, który tam wydobywano i obrabiano. W 2022 r. na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisane zostało bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej. Umiejętność obróbki i pozyskania bursztynu jest przekazywana w regionie drogą nauki bezpośredniej u mistrza i poprzez przekaz ustny. Dzisiaj pozostały zaledwie dwie rodziny: Bziukiewiczów w Wachu i Konopków w Kadzidle, które przekazują bogate tradycje pozyskiwania i obróbki bursztynu na Kurpiach.

Wystawa prezentuje kurpiowskie wyroby bursztynowe, w tym biżuterię i ozdoby, tradycyjne narzędzia do obróbki bursztynu oraz legendy i zwyczaje związane z bursztynem. Będzie można na niej zobaczyć około 200 eksponatów, a także obejrzeć filmy i wysłuchać legendy w gwarze kurpiowskiej.

Patronami honorowymi wystawy są Marszałek Województwa Mazowieckiego, Marszałek Województwa Podlaskiego, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Związek Kurpiów.

Gdzie: Muzeum Bursztynu, Poziom 0 przy kasach oraz sala wystaw czasowych, ul. Wielkie Młyny 16.

Wstęp: wolny.

29 czerwca (czwartek)

  • godz. 13.00 – 14.30 - Bicie Rekordu Guinnessa - zegar z najdłuższym wahadłem na świecie

P-31m z wieży kościoła św. Katarzyny, w której mieści się Muzeum Nauki Gdańskiej, to nieoficjalnie zegar z najdłuższym wahadłem na świecie. Według nieoficjalnych pomiarów mechanizm skonstruowany w 2016 roku przez dr. inż. Grzegorza Szychlińskiego ma ponad 31,2 metra długości i ciągnie się przez 4 kondygnacje wieży jednego z najbardziej charakterystycznych gdańskich zabytków.

Czy czas może mieć długość? Okazuje się, choć to nieoczywiste, że może! Sprawdzimy to podczas uroczystości pomiaru zegara P-31m. Dowiemy się, czy Gdańsk doczeka się trzeciego Rekordu Guinnessa, i o ile gdański mechanizm jest dłuższy od oficjalnego rekordzisty, 12,8 metrowego Harmony Clock z Ganzhou w Chinach, czy liczącego 30,02 metra zegara z Hotelu Cornavin w Szwajcarii. 

Gdzie: Muzeum Nauki Gdańskiej, wieża kościoła św. Katarzyny, ul. Profesorska 3.

Wstęp: ilość miejsc ograniczona,

Więcej szczegółów wkrótce.

  • godz. 12.00 – 13.30 - Seniorzy do Muzeum! Spotkanie 6: Oprowadzanie i zwiedzanie wystawy stałej Muzeum Nauki Gdańskiej

Gdzie: Muzeum Nauki Gdańskiej, ul. Profesorska 3.

Ilość miejsc: ograniczona.

Rezerwacja: SMS: 512–418-745 lub mailowo: m.kryger@muzeumgdansk.pl.

  • godz. 17:00 - Akademia Bursztynu nr 8: Opowieści o bursztynie, zwyczajach i wyrobach kurpiowskich

O obrabianiu bursztynu na Kurpiach opowiedzą Stanisława i Tadeusz Konopkowie ze wsi Kadzidło. Zostali wpisani, jako jedna z dwóch rodzin, na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w dziedzinie: bursztyniarstwo kurpiowskie.

Spotkaniu będzie towarzyszyło oprowadzanie po wystawie czasowej „Bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej”. Opowieści o bursztynie, zwyczajach i wyrobach kurpiowskich towarzyszyć będzie pokaz obróbki bursztynu na tradycyjnym kołowrotku do przędzenia lnu i wełny przystosowanym do nowych funkcji. Goście zaprezentują również świece z wosku i bursztynu.

Gdzie: Muzeum Bursztynu, sala wystaw czasowych na wystawie „Bursztyniarstwo kurpiowskie”, ul. Wielkie Młyny 16.

Wstęp: wolny.

1 lipca (sobota)

godz. 10.00-14.00 - Urodziny Wartowni nr 1 na Westerplatte

W tym roku muzealnych urodzin Wartowni nr 1 na Westerplatte motywem przewodnim będą inżynierowie i twórcy systemu obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej: kapitan Mieczysław Kruszewski oraz inżynier Sławomir Borowski oraz inżynier Aleksander Ślusarz, który uratował Wartownię nr 1 przed zniszczeniem w latach 60. XX wieku.

W programie łamigłówki i zabawy logiczne dla rodzin, dioramy historyczne Sebastiana Dragi oraz pokaz zabytkowego pojazdu z 1942 roku… napędzanego elektrycznie.

Gdzie: Wartownia nr 1 na Westerplatte, oddział Muzeum Gdańska, ul. mjr Henryka Sucharskiego 70.

Wstęp: podczas urodzin muzealnych wstęp do Wartowni nr 1 jest wolny. Od zwiedzających nie będą pobierane opłaty za wstęp na wystawę stałą.

Oprac. AO

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok